یک نوازنده تار از اجرای خود در فستیوال بین المللی سوئد خبرداد:

حضور ارژنگ سیفی زاده در بزرگترین فستیوال بین المللی سوئد

0

موسیقی فارس-سارا صادقی: ارژنگ سیفی زاده از اجرای خود در فستیوال سوئد که 25 نوامبر برگزار می شود خبر داد.
ارژنگ سیفی زاده نوازنده تار در گفت وگو با خبرنگار موسیقی فارس از اجرای خود در فستیوال سوئد گفت: دو هفته دیگر در(استکهلم سوئد) کنسرتی خواهم داشت ؛ شاید بتوان گفت که این فستیوال بین المللی یکی از بزرگترین فستیوال هایی است که در کشور سوئد برگزار می شود.
وی افزود:در این فستیوال اکثرموسیقی دان های جهان حضور دارند، ما هم از طرف ایران با گروه سه نفره که از خواهرم سارنگ ، کاوه محمودیان و بنده تشکیل شده است در این فستیوال شرکت کردیم.
این نوازنده در ادامه از ابداع خود گفت: چون بخشی از ساز تار از پوست ساخته شده است در مکان های مرطوب رطوبت به سرعت جذب آن می شود؛ به همین سبب نمی توان از آن به خوبی استفاده کرد ، این مشکل چهار سال فکر من را به خود مشغول کرد تا آنکه تصمیم گرفتم سازی شبیه تار بدون پوست بسازم، نام این ساز «ترنگ» است که صدای پوست را ندارد.
سیفی زاده خاطر نشان کرد: فرم ساز های مضرابی بسیار متفاوت است وظیفه پوست کم وزیاد کردن صدا است ؛ همیشه به این فکر می کردم نمی شود پوست را از ساز حذف کرد تا آنکه با لاخره توانستم سازی را بسازم که این قابلیت را داشته باشد.
وی افزود: فرم کاسه را عوض کردم ودریجه هایی در آن ایجاد کردم در حقیقت برای ساخت این ساز از دید یک نوازنده به آن نگاه کردم.
این نوازنده با اشاره به اجرای گروه « راستان» خاطر نشان کرد: گروه «راستان» قراراست بعد از محرم وصفر در تالار وحدت کنسرتی داشته باشد ؛ آهنگسازی این اجرا را بنده انجام داده ام و خواهرم سارنگ به عنوان خواننده به همراه آزاده اميری در این کنسرت حضور دارد .
سیفی زاده افزود: قرار است دو روز قبل از برگزاری جشنواره گروه« راستان» طی دو شب در تالار وحدت اجرا داشته باشد؛ متاسفانه زمان بدی را به این اجرا اختصاص داده اند ما در صدد هستیم تا این تاریخ را به آخر هفته تغییر دهیم چون وسط هفته سخت است.

وی در خصوص وضعیت آموزش ساز تار در آموزشگاهها گفت: با توجه به محدودیت ها یی که موسیقی ما با آن مواجه ست ، این سازتاکنون با استقبال خوبی از سوی نوجوانان روبه رو بوده است.
این آهنگساز یاد آور شد: به خاطر دارم زمانی را که در اصفهان با ارکستر ملی همکاری می کردم ، با توجه به آنکه اصفهان شهر مذهبی است وهیچ خواننده خانمی نمی تواند روی صحنه حضور داشته باشد ؛ به وضوح شاهد ان بودم که 70 درصد هنرجویان آموزشگاه سپاهان خانم هستند ، محدودیت ها نتوانسته موجب فاصله آنها از آموزش موسیقی شود

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید