مالیات هنرمندان؛ آری یا خیر؟!

0

موسیقی فارس_شبنم خان‌مصدق:متاسفانه تجاری‌سازی ابعاد مختلف جامعه ایران علی‌رغم همه واسطه‌ها به هنر هم کشیده شده است. با این‌که انتظار می‌رفت بیش از پیش جلوی این قضیه گرفته شود و هنر و کالاهای هنری برای عموم مردم قابل دسترسی باشد.
باز بیش از پیش شاهد گران تر شدن بلیت کنسرت‌ها و تئاتر بودیم، به خصوص بعد از گرانی‌های اخیر!
(در یادداشت پیشین دلایل گرانی این فصل کنسرت‌ها را در سایت موسیقی فارس بیان نموده‌ام) اما در این میان صحبتی به میان آمد که باز هم تعجب عموم را به خود واداشت و آن معافیت اهل هنر از مالیات سال ۹۹ دولت بود.

جریان لغو مالیات‌ها برای اهل فرهنگ و هنر برمی‌گردد به سال ۸۱ که دولت خواست ناشرین کتب درسی و غیر درسی آموزشگاه‌های آموزشی، سلبریتی‌های هنری، بازیگران، فعالین رسانه موسیقی و فرهنگ مالیات بپردازند. شرایط به نفع خیل کثیری نبود من جمله ناشرین و آموزشگاه‌های آموزشی که آن‌ها هم با دادن لایحه‌ای به دولت از پرداختن مالیات معاف شدند ولی قشر هنرمند مانند بازیگران، موزیسین‌ها، مجسمه‌سازان، نقاشان، گرافیست ها و…مالیات می‌پرداختند تا امسال که آن‌ها هم معاف از مالیات شدند. همه می‌دانیم هنر در ایران و ادبیات اقتصادی کشورمان برای عموم هنرمندان پولساز نیست. پس بهتر است مالیات تنها شامل عده‌ای خاص شود آن هم در شرایط فعلی که هنر تجاری است و نه فرهنگی!

چندی پیش لوریس چکناوریان در برنامه شوکران نقدشان را به این مساله اعلام کردند و گفتند دولت باید مشخص کند ایران فرهنگی می‌خواهد یا ایران تجاری؟!هنرمند ایرانی الاصل بروجردی کشورمان با بیان سال‌های فعالیتش برای استقلال ارمنستان اذعان داشت که چگونه ثابت کرده که این فرهنگ است که باید در یک جامعه هم بر اقتصاد هم بر سیاست پیشی بگیرد، همان‌طور که در آلمان، آمریکا، فرانسه، ژاپن و تمامی دولت‌های ابر قدرت دنیا گرفته شد. صحبت‌های چکناواریان برای‌ جامعه هنر بسیار به موقع بود. آن هم زمانی که خیل کثیری از خودی‌های هنر، لباس و ساز موسیقی می‌پوشند و می‌نوازند، ولی هدفشان فقط سرکیسه کردن مردم است نه ارتقاء فرهنگ ایران و مردمانش چیزی که بسیار با آن مواجه بودیم.

لوریس چکناوریان گفت ایرانیان ذاتا رمانتیک و اهل ادب هستند و دوستدار شعر. همان‌طور که روس‌ها و آلمان‌ها دوستدار موسیقی بودند و برای حفظ و ارتقاء آن کوشیدند و فرهنگ‌سازی کردند.
وی در ادامه گفت: باید برای حفظ میراث ایرانی
سرمایه‌گذاری و بودجه‌بندی شود هم چنین روی نیروی انسانی و مهارت‌های وی. چون خانواده‌ها تا جایی را می‌توانند آن‌ها را تامین کنند و بقیه بر عهده دولت است. اگر می‌خواهیم به عصر طلایی هنر برگردیم باید با فرهنگ‌سازی شروع کنیم برای مثال باید ببینم آلمان چگونه آلمان شد؟! جوابش ساده است با فرهنگ‌سازی و تعلیم و تربیت درست.

اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید