«آریو برزن»،دلاور ملی به روایت پوریا خادم منتشر می شود

0

موسیقی فارس-«آريو برزن – دربند پارس»، قطعه اي ميكروتنال با نگاهي مدرن به موسيقي ايراني است که توسط پوریا خادم منتشر خواهد شد.
بنا بر این گزارش،اين قطعه آخرين مقاومت آخرين هنگ پارسي به فرماندهي «آريو برزن»
در جنگ « دربند پارس»، را روايت مي كند که در قسمت اول، دقيقا از افتادن آخرين سرباز تحت فرماندهي آريو، با پيانو كوك كلاسيك آغاز مي شود.
و از بعد از رویارویی حماسي آريو برزن و اسكندر مقدوني، نوازنده ( به احترام این دلاور ملی)،بلند مي شود و پشت پيانوي كوك ميكروتنال ايراني مي نشيند:«…این آریو برزن است،ایستاده می میرد…»
اين اثر، ثبت يك رئاليسم لحظه اي، در يك تك برداشت، هم در صدا و هم در تصوير،از يك سولو پرفورمنس موزيكال بوسيله دو پيانو، يكي با كوك كلاسيك و يكي با كوك ميكروتنال ايراني است، كه بر پايه مُد ها، فواصل، و الگو هاي ريتميك و ملوديك رديف دستگاهي موسيقي ايران، با نگاهي مدرن به موسيقي اصيل ايراني و مباني اش در موسيقي قرن ٢١، با ايده و طرحي مدرن از «پوريا خادم»، با نگرش پلي استايل به موسيقي، روايت شده است.
شایان ذکر است،اين قطعه كه با حمايت موسسه فرهنگي هنري خادمين امام علي ابن ابي طالب ( ع ) منتشر مي شود، در استوديو صبا و توسط كاوه عابدين ومازيار باباباشي صدابرداري و توسط كاوه عابدين ميكس و مسترينگ شده است.


پوريا خادم كه سابقه همكاري با «اركستر فيلارمونيك پراگ» و «علي رهبري» را در آلبوم «پوئم سمفوني تختي» به عنوان آهنگساز بر عهده دارد،آهنگساز اين اثر است و در عين حال به عنوان تك نواز پيانو كوك «تامپره شده كلاسيك» و پيانو كوك «ميكروتنال» به ايفاي نقش مي پردازد.
جنگ«دربند پارس»یا «نبرد دروازه پارسی» نبردی بود که در کوه « گیلویه» نزدیکی شهر
«دهدشت »کنونی بین سپاهیان اسکندر و سپاه ایران به فرماندهی آریوبرزن درگرفت.
سپاهیان آریوبرزن تا آخر ایستادگی کردند. ولی اسکندرگجسته، به وسیله اسرای جنگی راهی به پشت خط ایرانیان پیدا کرد. در این نبرد آریوبرزن تعداد افرادش به روایتی ۳۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده و فقط ۴۰ اسب داشتند. زمانی که ارتش اسکندر به دروازه ها می رسد، آریوبرزن و ارتشش از بالای دروازه سنگ های بزرگی به سمت آنان پرت می کنند و تعدادی از آنان کشته شده و بقیه فرار می کنند. سرانجام چوپانی خائن، در ازای تعدادی سکه طلا راهی را به اسکندر نمایش داد که به وسیله آن اسکندر توانست آریوبرزن و افرادش را محاصره کند.
پس از قتل آریوبرزن، اسکندر او را به خاک سپرد و روی قبرش نوشت: «به یاد لئونیداس»!
تا حدی است (به یونانی: Aριoβαρζάνης)جایگاه دلاوری و میهن دوستی سردار پارسی؛آریوبرزن
که تاریخ یونان،به خاطر احترام الکساندر(اسکندر) به « آریو برزن»، او را به حافظه سپرده است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید