بهار غم انگیز با صدای علیرضا گلبانگ؛

آلبوم “بهار غم انگیز” منتشر شد

0

موسیقی فارس-فاطمه علوی: آلبوم موسیقی سنتی «بهار غم‌انگیز» با آهنگسازی و تنظیم «علیرضا جواهری» و صداي«علیرضا گلبانگ» در آواز بیات ترک گردآوری و منتشر شد. این مجموعه در قالب موسیقی سنتی و دستگاهی برای گروه سازهای ایرانی سنتور، تار، بم‌تار، رباب، بربط، نی، کمانچه، قیچک، تنبک دف و گروه همخوان تنظیم شده است.

مجموعه حاضر شامل سه آهنگ بی‌کلام و دو آهنگ باکلام در دستگاه‌های موسیقی ایرانی است. این مجموعه در سالهای آغازین دهه هفتاد و بر اساس مثنوی بهار غم‌انگیز “هوشنگ ابتها ساخته شده. برای عدم تکرار تصمیم بر این شد که شعری با همین محتوا و بر اساس ساختار این اثر سروده شود که این امر توسط “علیرضا گلبانگ” صورت گرفته است.

آهنگساز درباره‌ی این اثر نوشته است: «مجموعه ي حاضر در سال‌های آغازین دهه ي ٧٠ و براساس مثنوی بهار غم‌انگیز اثر “هوشنگ ابتهاج” ساخته شد. اولین اجرای گروهی آن در اواسط همان دهه توسط گروهی از دانشجویان دانشگاه هنر در چندین فرهنگسرای تهران اجرا شد. بعدها با تشکیل گروه موسیقی ایرانی “چکاد” این اثر در شهرهای مختلف ایران نیز اجرا شد. پس از این اجراها آثار دیگری بر اساس همین مثنوی توسط هنرمندان دیگر ساخته شد. برای عدم تکرار، تصمیم بر آن شد که شعری دیگر با همین محتوا و بر اساس ساختار این اثر سروده شود که این امر توسط “علیرضا گلبانگ” صورت گرفت و مجموعه ي بهار غم انگیز به همت ایشان با همان محتوای قبلی و مضمون بهار با سروده‌ای جدید به صورت رسمی منتشر شد. آواز، جلوۀ درونی‌ترین و زلال‌ترین هنر انسانیست. تنها هنری که جلوه و جمالش به هیچ واسطه و وسیله‌ای نیازمند نیست. آواز هنر وارستگی است و به دلیل عدم نیازش به ابزار و آلات ، می‌تواند رستن و وارستن از هر گونه بستگی و وابستگی به زور و زرّ و زاری را برای هنرمند آوازه خوان و استقلال و استغنایش فراهم آورد. اساتید و بزرگان هنر آواز حنجره را محل عبور عاطفه نامیده اند و از این رو آواز بسیار درونیست ، به مفهوم اینکه دیگر هنرها را قابلیت ضبط نفس و کنترل احساس و فاصله گرفتن با اثر ، برای هنرمند ان رشته هست؛ اما هنرمند غمگین ، عصبی ، سوگوار یا خوشحال اگر آواز بخواند قطعاً احساس خویش را و بروز عاطفت را ، هرگز قادر به کنترل نخواهد بود و به تعبیر دیگر درونی بودن و آئینگی آواز اینکه ، شخصیّت هنرمند را مجلاّ و محل ظهور است . آوازه خوان زلال و شریف ، نجیب ، بزرگمنش ، مهربان و … قطعاً آوازشان فخیم ، فاخر ، انسانی ، دلنشین و پر مهر خواهد بود و اساساً آواز فاقد صفت ذاتیست و صفت و شخصیت خویش را از دل و درون آوازه خوان می یابد و به اجرا درمی آید . »‌

از نوازندگان اين آلبوم مي توان به “هوشنگ فراهانی”، “هیلا فیض‌پور”، “مازیار شاهی”، “وحید رستگاری”، “محمد رسولی”،”علیرضا دریایی” و “علیرضا جواهر” اشاره كرد. همچنین “هادی محمدی”، “سپیده محمد تقی‌زاده”، “محمد رسولی” و “علیرضا جواهری “به عنوان گروه همخوان در این مجموعه ایفای نقش کرده اند.
آلبوم بهار غم انگیز به همت موسسه فرهنگی هنری “آوای چکاد” منتشر و روانه بازار شده است.

منبع:اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید