گفت و گو با بهار ایلچی:

برای خانم های موزیسین محدودیت بسیار است

0

ساعت کنسرت های بانوان ساعت بسیار بدی است

موسیقی فارس-پریسا حسین پور: بهار ایلچی سالهاست که فعالیت حرفه ای خود را در قالب گروهی به نام «ستاره قطبی» دارد. وی که خود نوازنده چندین ساز است، سرپرستی گروه ستاره قطبی را شخصا به عهده دارد.

گروه این بانوی پرتلاش و مصمم تاکنون کنسرت های متعدد موفقی را برگزار کرده است و هم اینک نیز کنسرتی در دست انجام دارد. با وی در این زمینه گفت و گو کرده ایم:
راجع به قطعات گروه و اینکه قرار است قطعات این اجرا در چه سبک هایی باشند کمی توضیح دهید.

راستش ما هیچ وقت اسم قطعات را فاش نمی کنیم و به گونه ای است که با اجراهایی که ما داریم همه سورپرایز می شوند .ولی می توانم راجع به گروهمان این توضیح را به شما بدهم که ما به زبان های مختلف اجرا می کنیم.مثل فارسی،انگلیسی،فرانسه،عربی.و در زبان های محلی کشورمان،آذری،لری،کوردی و جنوبی قطعاتی است که ما اجرا می کنیم.

بهار ایلچی

بهار ایلچی

پرسشی که در ذهن علاقه مندان به وجود آمده،درباره حضور خانم بهنوش بختیاری در گروه هست.و اینکه ایشان قرار است دقیقاً چه کار انجام دهند.چون عده ای این حدس را زده‌ اند که شاید ایشون قصد خواندن دارند.پیرامون حضور ایشان در گروه اگر امکانش هست کمی به مخاطبین ما اطلاعات بدهید.

بله همان طور که خودتان اشاره کردین خانم بهنوش بختیاری در این اجرا با ما به عنوان خواننده همکاری دارند که یک سری قطعاتی را_قطعات بختیاری_و چندتا قطعه دیگر را اجرا می کنند.الان نزدیک دو سال از آشنایی ما با ایشان می گذرد و در این مدت به صورت تخصصی یک سری کارهای حرفه ای در زمینه انجام داده اند.یک سری کلاس هایی را گذرانده اند که آماده شده اند برای اینکه بتوانند اجرا داشته باشند.

گروه ستاره قطبی

گروه ستاره قطبی

چرا ستاره قطبی به چهره هایی مثل خانم بختیاری روی آورده است؟

دلیل همکاری ما با خانم بهنوش بختیاری از آنجایی شروع شد که ایشان یکی از کنسرت های ما را دیدند و خیلی به گروه ما علاقه مند شدند.و بعد از دیدن اجرای ما خودشان آمدند با ما قرار گذاشتند و خواستند که در زمینه همکاری با هم صحبت کنیم و این پیشنهاد را دادند و به من گفتند بسیار علاقه مند هستند به خوانندگی و قبلاً هم از بچگی می خوانده اند و در این زمینه یک سری فعالیت های فردی انجام داده بودند و دلشان میخواست که یک مقدار تخصصی تر به این بحث نگاه کنند و چون خیلی به گروه ما علاقه مند شده بودند،دوست داشتند که تجربه ای را با ما داشته باشند و قرار شد که مقداری تخصصی تر کلاس هایشان را شروع کنند و روی صدایشان بیشتر کار کنند و اطلاعات موسیقی شان را بالا ببرند تا اینکه ما بتوانیم به عنوان یکی از خواننده ها در اجرا از ایشان استفاده کنیم.و الان به این سطح رسیده اند و قرار است در این اجرا با هم همکاری داشته باشیم.در واقع این پیشنهاد از طرف ایشان به گروه ما داده شد.

از فعالیت های سانسور شده بانوان و سختی های آن و اینکه اجراها و کنسرت هایی که مخصوص بانوان هستن چه مسیری را طی می کنند تا به مرحله اجرای صحنه ای برسند از زبان یک بانوی موزیسین برای ما بگویید.

ببینید ما به هر حال در جامعه ای زندگی می کنیم که یک سری محدودیت هایی که ویژه بانوان هست وجود دارد.مانند اینکه ما گرفتن مجوز اجراهایمان،نزدیک به سه سال زمان برد تا اینکه از نظر امنیتی و اجتماعی به این نتیجه برسند که ما می توانیم برای خانم ها اجرا داشته باشیم.از محدودیت هایی که با آن روبرو هستیم این است که سالن هایی که مخصوص بانوان هستند بسیار محدود اند.می توانم بگویم که در ایران فقط دو سالن است.یکی تالار وحدت و دیگری هم فرهنگسرای نیاوران که این امکانات چون کامل است برای اینکه ما بتوانیم برای بانوان اجرا داشته باشیم.از نظر امنیتی و حراستی تا مسائل فنی مثل صدا برداری،مثل نور پردازی و همه این ها در این دو سالن هستند که به ما اجازه می دهند در آنها اجرا داشته باشیم.و این دو سالن،سالن های شلوغی هستند و چون تالار وحدت در حال حاضر یکی از بهترین سالن های ایران است،می توانم بگویم یکی نه،بهترین سالن کنسرت ایران هست.اما زمان هایش بسیار محدود است.پس ما برای گرفتن زمان از تالار وحدت خیلی در برگزاری کنسرت هایمان وقفه ایجاد می شود.
معضل بزرگ و عجیب و غریبی که این روزها با آن مواجه هستیم این است که ساعت کنسرت های بانوان ساعت بسیار بدی است.قبلا ساعت ۳ تا ۵ بود.اما ما با اعتراض هایی که کرده بودیم و به نتیجه نرسیده بودیم،پذیرفته بودیم که ساعت ۳ تا ۵ اجرا را بگذاریم.این ساعت زمان معقول تری به نظر می رسید.

گروه ستاره قطبی

گروه ستاره قطبی

چون مردم وقت می کردند ناهار بخورند،کارهایشان را انجام دهند و بیاید کنسرت.با اینکه ساعت ۳ تا ۵ هم برای کنسرت ساعت معقولی نیست،ولی در حال حاضر این زمان به ساعت ۲ تا ۴ تغییر کرده است و سر این ساعت ما از همه نظر ضربه خورده ایم.برنامه ریزی های کاری خودمان تا بیننده هایمان که می خواستند به اجرا بیاید واقعاً برایشان مشکل بود.خصوصاً تمام روزها اکثر خانم ها سرکار هستند و اگر شاغل نیستند ممکن است بچه داشته باشند که بچه هایشان از مدرسه بیاید.به هر حال خانم ها چون شرایط ویژه ای دارند این ساعت،ساعت مناسبی برایشان نیست.ولی متاسفانه این ساعت تازه تصویب شده است و تالار وحدت ساعت دیگری به جز ساعت ۲ تا ۴ را متاسفانه برای خانم ها نمی دهد.

بهار ایلچی

بهار ایلچی

آیا با وجودی که صدای گروه های موسیقی خصوصاً گروه های بانوان در جامعه شنیده نمی شود و یا به سختی شنیده می شود،با این شرایط می توانید مخاطب جذب کنید؟ و در جامعه امروز موسیقی چقدر به این مهم خوشبین هستید؟

من می توانم بگویم ما آنقدر خوش شانس هستیم و مردم این لطف را به ما داشته اند و با وجود این ساعت بد،شرایط سخت و تبلیغات محدودی که برای ما گذاشته اند از ما واقعا حمایت کرده اند و اجراهای ما را آمده اند.از همه تشکر می کنیم و واقعاً قدردانشان هستیم که با تمام سختی ها اجراهای ما را می آید‌.ولیکن در زمینه تبلیغات مشکل داریم،چون برای خانم ها بسیار محدودیت قائل می شوند.نمی توانند بیلبورد داشته باشند،نمی توانند تراکت داشته باشن،نمی توانند پخش تصویر داشته باشند، خواننده ها حتی حق ندارند میکروفون را در دستشان در حال خواندن داشته باشند.آن قدر محدودیت وجود دارد که ما به هیچ شکلی به کسایی که آمده اند اجراهایمان هنوز بعد از این همه سری که داریم کار می کنیم نتوانسته ایم اطلاع رسانی کنیم که ما سبک کاری مان دقیقاً چیست و داریم چه کار می کنیم.

گروه ستاره قطبی

گروه ستاره قطبی

منبع: اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید