یار همیشگی بیتلز درگذشت

0

موسیقی فارس-رابرت فریمن عکاس جلد مهمترین آلبوم‌های گروه موسیقی بیتلز در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

ایران آرت: رابرت فریمن عکاس معروف ترین تصاویر اولیه بیتل ها، از جمله عکس های جلد آلبوم‌هایA Night Day’s Night Hard، Help و Rubber Soul بود.
فریمن سال ۱۹۳۶ در لندن متولد شد و در کمبریج تحصیل کرد و کار عکاسی خود را در مجله ساندی تایمز آغاز کرد. او نخستین بار برای عکس های سیاه و سفیدی از جان کولتران ساکسیفونیست گرفت. پس از آن مدیر برنامه های بیتلز (Beatles ) در سال ۱۹۶۳ برای اولین بار از فریمن خواست که تصویری گروهی از این گروه ثبت کند.
به گزارش ایرنا به نقل از گاردین، پل مکارتنی آخرین بازمانده گروه بیتلز که تا به امروز پر فروش‌ترین و بزرگترین گروه موسیقی در جهان است در ادای احترام به این عکاس فقید نوشت: فریمن یکی از عکاسهای مورد علاقه ما بود. علاوه بر اینکه یک حرفه ای عالی بود از تخیل و تفکر واقعی بهره مند بود.
مک کارتی در مورد چگونگی کار فریمن در ثبت برخی از بهترین عکس های گروه گفت: مردم اغلب فکر می کنند جلد اثر Meet The Beatles در آتلیه، عکاسی شده است اما در حقیقت این عکس در راهروی هتلی که در آنجا اقامت داشتیم با نور طبیعی پنجره ها و در زمان حدود نیم ساعت گرفته شد که همانند تصویرهای استودیویی بسیار دقیق و مرتب است.

فریمن در مورد این عکس گفت: آنها مجبور بودند در قاب مربع جلد قرار بگیرند، بنابراین به جای اینکه همه آنها را در یک خط قرار دهم، رینگو استار یکی از چهار عضو گروه بیتلز را در گوشه سمت راست پایین قرار دادم، زیرا او آخرین کسی بود که به این گروه پیوست. او همچنین کوتاهترین آنها بود.
مک کارتنی در پیام خداحافظی خود برای فریمن نوشت: من این مرد شگفت انگیز را از دست دادم، اما همیشه خاطراتی را که از او دارم، گرامی می دارم.
فریمن در سال ۲۰۱۴ سکته مغزی کرد و خانواده وی با فروش نسخه یکی از پرتره های جان لنون هزینه های مراقبت و حفظ آرشیو عکس هایش را تامین کردند.
وی سرانجام پس از تحمل سال ها بیماری در ۱۶ آبان ۱۳۹۸ در گذشت.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید