گزارش اجرای گروه دف نوازان ماهور و بیژن کامکار در حوزه هنری؛

بیژن کامکار در اندیشه، هفتاد ساله شد! +عکس و فیلم

0

موسیقی فارس_سهنداینانلو: تالار اندیشه حوزه هنری در شب ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ میزبان جشن هفتادمین سالروز تولد بیژن کامکار (۱۳۲۸-سنندج)، این استاد بلامنازع هنر معاصر ایرانی بود.

بیژن کامکار که بیش از ۶۰سال در عرصه موسیقی دستگاهی ایران فعالیت مستمر و مداوم داشته (از ۱۳۳۸ تاکنون) دست از خدمت و تلاش در مسیر اعتلای هنر این مرز و بوم برنداشته است. وی که یکی از برجسته ترین موزیسین های ایرانی است، پیشگام عمومی‌سازی دف، به عنوان یک ساز صحنه‌ای نیز می‌باشد. دف که یکی از سازهای اختصاصی وی محسوب می‌شود از دل موسیقی خانقاهی و صوفیانه، به صحنه اجرای موسیقی سنتی ایران راه یافت. بیژن کامکار برای نخستین بار و به پیشنهاد محمدرضا لطفی (در گروه شیدا) بود که در اجراهای زنده از ساز دف استفاده کرد و همین امر باعث شده تا جامعه هنری ایران نام دف را در کنار نام پرآوازه بیژن کامکار به یاد آورد.

برخلاف اتفاقات ناگوار روزهای اخیر، این‌بار گروه دف نوازان ماهور، در اقدامی پسندیده، حق استاد و شاگردی را ادا کرده و به مناسبت هفتاد سالگی بیژن کامکار در سالن اندیشه حوزه هنری در کنار وی و با تهیه کنندگی مجید فلاح‌پور به روی صحنه رفتند. در این کنسرت حسین رضائی‌نیا و ماهور روشن نیز سرپرست و رهبر ارکستر بودند.

گروه دف نوازانی که بیژن کامکار را در این اجرا همراهی کردند؛ آرین رضایی، نگار اعزازی، میلاد عباسی، سینا شهریاری و حسین شاه‌میری. و همچنین اعضای گروه نی نوازان نیز به قرار زیر است؛ فردین لاهورپور، حسن مکانیکی، مرتضی صنایعی و حسین قاسم زاده. مدیریت اجرایی این کنسرت نیز بر عهده آیدا امیری مقدم بود.

اما پیش از اجرای برنامه، بیژن کامکار به ایراد سخنانی در ارتباط با وقایع ناگواری که در روزهای اخیر رخ داده است پرداخت و همدردی خود و خانواده کامکارها را با خانواده‌های درگذشتگان سوانح اخیر ابراز نمود. کامکار پس از این سخنان از حاضرین در سالن درخواست کرد که به احترام جان‌باختگان حادثه هواپیمای اوکراینی، یک دقیقه سکوت کنند.

اجرای دلنشین گروه ماهور با صدای گرم استاد همراه شد، به نحوی که حاضرین در سالن را به شدت تحت تاثیر قرار داد. بیژن کامکار در این برنامه قطعات مختلفی را اجرا نمود که غالبا خاستگاه عرفانی و صوفیانه داشتند، همین امر نیز باعث شده بود فضای سالن حالتی شیدا گونه ولی توام با آرامش داشته باشد. پس از پایان اجرای رپرتوار، گروه قطعه‌ای‌کردی نواخت که به گفته بیژن کامکار این قطعه امضای آن‌هاست و در تمامی اجراهای کامکارها نواخته می‌شود.

از مهمانان ویژه این کنسرت نیز می‌توان به کیخسرو پورناظری، سهراب پورناظری، وحید اسداللهی و اردوان کامکار اشاره کرد. بیژن کامکار پس از معرفی‌ مهمانان، تشکر ویژه‌ای هم از همسرش (نجمه تجدد-خواننده و نوازنده) به عمل آورد که در سالن نیز حضور داشت و با تشویق حاضرین روبرو شد.

در ادامه گزارش تصویری موسیقی فارس از این کنسرت را ببینید؛

اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید