نگاهی به بخش موسیقایی گزارش مالی بنیاد رودکی؛

از پیش‌پرداخت ۵۰۰ میلیونی برای اعزام ارکسترها به روسیه تا تخفیف ۳۰۰ میلیونی به جشنواره موسیقی فجر

0

موسیقی فارس- ازجمله نکات جالب توجه در گزارش مالی سال ۹۶ بنیاد رودکی می‌توان به خرج کردن مبلغ پانصد و چهل و پنج میلیون و دویست هزار تومان برای ساخت سرود تیم ملی و اعزام ارکسترها به روسیه اشاره کرد و همچنین به تخفیف سیصد و هفتاد میلیون تومانی به سی و سومین جشنواره موسیقی فجر.

به گزارش موسیقی فارس، بنیاد فرهنگی هنری رودکی روز دوشنبه، ۱۹ شهریور ۹۷ اقدام به انتشار گزارش مالی خود در ۱۲ ماه منتهی به ۲۹/ ۱۲ / ۱۳۹۶ کرد. اقدامی که تیرماه سال جاری علی‌اکبر صفی‌پور (مدیرعامل این بنیاد) وعده‌اش را در گفت‌وگویی  داده بود.

رویکرد مدیرعامل بنیاد رودکی در انتشار گزارش مالی

اسامی هنرمندانی را که تخفیف گرفته‌اند یا رایگان روی صحنه رفته‌اند، اعلام می‌کنیم  

صفی‌پور اگرچه تیر ۹۷ دوره دو ساله مدیریتش بر بنیاد فرهنگی هنری رودکی تمام شد و معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف بود یا حکمش را تمدید یا فرد دیگری را به جایش معرفی کند اما در دو ماه گذشته نیز به کارش ادامه داد و اکنون وعده‌اش را در زمینه انتشار اسامی هنرمندانی که در طول سال ۹۶ برای روی صحنه رفتن در تالارهای تحت مدیریت این بنیاد (تالار وحدت، تالار رودکی، تالار حافظ و برج آزادی) تخفیف گرفته‌اند یا اجرای رایگان داشته‌اند، عملی کرده است.

مدیرعامل بنیاد رودکی در گفت‌وگویی با رضا مهدوی در مورد تخفیف به هنرمندان گفته بود: خوشبختانه یکی از سیاست‌های خوب وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی شفاف‌سازی است، یعنی هم دستور داده است و هم مجوز که ما به عنوان مثال رقم‌هایی را که به گروه‌های متضرر کمک کرده‌ایم اعلام عمومی کنیم و این کار را می‌کنیم تا شما ببینید چه تعداد گروه در طول سال ۹۶ از بنیاد تخفیف گرفته‌اند و چه تعداد گروه رایگان، روی صحنه رفته‌اند!… شاید این ضعف به ما برمی‌گردد که احساس کرده‌ایم بهتر است حمایت‌هایی را که می‌کنیم اعلام نکنیم ولی خوشبختانه الان که فضا باز شده است هم عدد و رقمش را می‌گوییم و هم نام‌ها را.

جزئیاتی از چگونگی رسیدن به عدد دویست و پنجاه و نه میلیارد ریال 

در ابتدای گزارش بنیاد رودکی در این مورد آمده است:

الف) میزان منابع بنیاد فرهنگی هنری رودکی به عنوان نهاد عمومی غیردولتی، در سال ۱۳۹۶ مبلغ دویست و پنجاه و نه میلیارد ریال بوده است که به شرح زیر محقق شده است؛

۱) از ردیف‌های پیش‌بینی شده در بودجه سالانه کشور (زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) مبلغ یکصد و هشتاد میلیارد ریال به این بنیاد تخصیص یافته است.

۲) مبلغ هفتاد و نه میلیارد ریال نیز درآمد اختصاصی بنیاد در سال ۹۶ بوده است.

دوم) صورت هزینه‌های ذیل به غیر از هزینه حقوق و دستمزد قریب به ۲۳۰ پرسنل این بنیاد و هزینه‌های پشتیبانی و جاری است که از مابقی مبلغ سرجمع منابع، هزینه شده است.

سوم) هزینه‌های دستمزد همکاران ارکستر در هزینه‌های ذیل منظور شده است.

جدول این گزارش مالی در پنج قسمت «حمایت از تولید و اجرای آثار نمایشی»، «حمایت و مشارکت در برگزاری همایش و مراسم فرهنگی هنری»، «حمایت از آموزش، تولید و خرید آثار هنری»، «گزارش هزینه‌های ارکستر» و «حمایت از تولید و اجرای آثار موسیقی» تنظیم شده است که در اینجا به هزینه‌هایی که در رابطه با موسیقی صورت گرفته است، می‌پردازیم.

چهار مورد موسیقی در میان همایش‌ها

از خانه موسیقی تا سایت موسیقی ما 

از میان ۳۳ موردی که در بخش «حمایت و مشارکت در برگزاری همایش و مراسم فرهنگی هنری» آمده است، چهار مورد مربوط به موسیقی است که رقم ثابت ۵۴۵ میلیون ریال را صرف هر یک کرده است و نکته جالب آن که در این میان نام جشن سالانه سایت «موسیقی ما» و جشن تاسیس نهاد صنفی خانه موسیقی نیز دیده می‌شود.

29

 حمایت از آموزش، تولید و خرید آثار هنری

حمایت از آموزش، تولید و خرید آثار هنری شامل هشت مورد است که مهمترین آن پرداخت ۵۴۵۲ میلیون ریال برای پیش پرداخت ساخت سرود تیم ملی و اعزام ارکسترها به روسیه است که به صورت نقدی صرف شده است.

56

گزارش هزینه‌های ارکستر 

در میان هزینه‌هایی که صرف ارکستر ملی و سمفونیک شده است بیشترین رقم مربوط است به آنچه صرف «حقوق و مزایای ثابت نوازندگان و رهبران ارکسترها» شده است و بعد از آن «حق اجرا و ماموریت اعضا و رهبران ارکستر و مستر کلاس‌های استانی و بین المللی» قرار دارد.

57

حمایت از تولید و اجرای آثار موسیقی 

این بخش شامل ۸۶ مورد است و بیانگر همان تخفیف‌هایی در حق اهالی موسیقی که صفی‌پور در موردش صحبت کرده بود. بیشترین تخفیف‌ها در این بخش نخست به جشنواره موسیقی فجر داده شده است به مبلغ ۳۷۰۰ میلیون ریال از طریق واگذاری رایگان سالن و سپس به به جشنواره موسیقی جوان به مبلغ ۱۸۱۸ میلیون ریال از همین طریق.

32

33

34

35

منبع: ایلنا

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید