از محمدرضا شجریان و حسین علیزاده تا بهرام بیضایی و عباس کیارستمی

0

موسیقی فارس- هشت موسیقیدان به همراه 10 سینماگر کشور که آثار برجسته‌ای با موضوع قیام امام حسین(ع) خلق کرده‌اند به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در آیین ملی «چله عشق» تجلیل خواهند شد.

به گزارش موسیقی فارس به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، لوریس چکناواریان، حسین علیزاده، صدیقه بحرانی، محمدرضا شجریان، حسام‌الدین سراج، فردین خلعتبری، تورج زاهدی و مجید انتظامی هشت موسیقی‌دان مطرحی هستند که در آیین ملی”چله عشق” تجلیل خواهند شد.

در این آیین از فرامز قریبیان، بهرام بیضایی، علیرضا شجاع‌نوری، مهدی فخیم‌زاده، رضا کیانیان، عباس کیارستمی، علیرضا رئیسیان، ناصر تقوایی، سید‎داود میرباقری و حسن فتحی به عنوان چهره‌های شاخص سینما نیز قدردانی خواهد شد.

آیین “چله عشق” با هدف تجلیل از اسناد چهره‌های موثر فرهنگی و هنری که طی یک قرن اخیر در حوزه واقعه عاشورا آثار ماندگاری خلق کرده‌اند، تدارک دیده شده است.

در این مراسم از خالقان 40 اثر برجسته‌‌ای که در گونه‌های مختلف فرهنگی و هنری مرتبط با واقعه عاشورا از جمله تالیف و پژوهش، هنرهای تجسمی و ترسیمی، هنرهای دراماتیک، موسیقی و ادبیات تولید شده، تقدیر می‌شود.

همچنین در این آیین ملی از نویسندگانی چون مرحوم سیدشهاب‌الدین مرعشی‌نجفی مولف کتاب‌های “موسوعه الامامه فی نصوص اهل السنه” و “ملحقات الاحقاق الحق”، مرحوم شیخ‌عباس قمی به دلیل تالیف اثر ماندگار “نفس المهموم”، مرحوم محمدابراهیم آیتی مولف کتاب “بررسی تاریخ عاشورا”، مرحوم علی شریعتی به دلیل تالیف کتاب “شهادت و حسین وارث آدم” و مرحوم سیدجعفر شهیدی برای کتاب “پس از پنجاه سال (پژوهشی تازه پیرامون قیام امام حسین ع)” حجت الاسلام رسول جعفریان به دلیل خلق اثر ماندگار “تاملی در نهضت عاشورا” و محمد اسفندیاری نویسنده کتاب ماندگار “کتاب‌شناسی تاریخی امام حسین(ع)” تجلیل خواهد شد.

در این مراسم مجید انتظامی آهنگساز و موسیقیدان برجسته کشور پس از 6 سال دوری از رهبری ارکستر قطعه “روز واقعه” را با همراهی ارکستر سمفونیک تهران اجرا خواهد کرد.

آیین “چله عشق” به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران فردا دوشنبه 29 مهر ماه، ساعت 15 در تالار قلم مرکز همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار خواهد شد.

ورود برای عموم در آیین ملی «چله عشق» آزاد است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید