فرمان فتحعلیان: مهاجرت از ایران بزرگترین ریسک زندگی ام بود

0

موسیقی فارس- نشست خبری آلبوم «دیده بیدار» با حضور فرمان فتحعلیان؛ خواننده این آلبوم و دیگر عوامل آن در پردیس چارسو برگزار شد.

در ابتدای این برنامه تیزر این آلبوم در سالن پخش شد و این خواننده در ابتدای صحبت هایش گفت: «ممنوع الکاری من در سالهای گذشته از دید هیچ رسانه ای پوشیده نماند. شیطنت شخصی باعث شد یک سال و نیم ممنوعیت شامل حال من شود و این شیطنت از سوی یکی از مسئولان وقت موسیقی کشور بود.

وی با بیان این‌که پیامدهای ممنوع الکاری برای هر هنرمندی درایران در جامعه کنونی هزار و یک مشکل را در پی دارد، افزود: من این دوره سیاه و تلخ را گذراندم ولی هنوز هم برخی مشکلات شامل حالم می شود که سعی دارم آنها را پشت سر بگذارم.

این خواننده صحبت‌های جنجالی سیروس الوند در یکی از کنسرتهایش را دلیل ممنوع کاری خود اعلام کرد و توضیح داد: برخی صحبت های جنجالی آقای الوند بهانه ای شد که من ممنوع الکار شوم. پس از مدتی ایشان به منزل من آمدند و از من خواستند که این خاطره تلخ را فراموش کنیم و در یک همکاری جدید، اتفاقات خوشایندی را رقم بزنیم. ترانه ای را برای من خواندند و این ترانه بسیار زیبا بود. این اثر «وهم» نام داشت و من تصمیم گرفتم در آلبوم جدیدم این اثر را منتشر کنم.

فتحعلیان درباره حال و هوای آلبوم جدید خود گفت: این آلبوم در سه فرم و سه قالب تهیه و تولید شده است که بخشی از آنها به اشعار معنوی اختصاص داده شده است و بخشی دیگر نیز فضایی عاشقانه را روایت می کند. بخش دیگرفضای اعتراضی نسبت به اتفاقات و مسائل این روزهای جهان است؛ جهانی که جنگ و خونریزی سراسر آن را فراگرفته است. این وظیفه هر هنرمندی است که درباره این فجایع و اتفاقات حرف بزند. هنرمند باید جهان را به سمت صلح هدایت کند ودر این آلبوم، انتقادهایی را به رویه کنونی جهان داشته ام.

خواننده «دیده بیدار» در ادامه صحبتهای خود گفت: مهاجرت من از ایران به دلیل زخم هایی که خوردم، بزرگترین ریسک ممکن برایم بود که نزدیک بود اتفاق بیفتد. ولی سعی کردم بمانم و بجنگم و حالا با انتشار این آلبوم سعی دارم بار دیگر آثارم را به گوش مخاطبانم برسانم و احساس می کنم رویه ای که انتخاب کرده ام، رویه ای درست و به روزاست.

وی درخصوص این که آیا همه قادر به استفاده از موبایل برای شنیدن آثارش هستند گفت: در جهان کنونی حتی مادر بزرگ ها هم در استفاده از تکنولوژی مهارت پیدا کرده اند. پس قطعا درصد بالایی از جامعه و اکثریت مطلق توانایی شنیدن این آلبوم را دارند و همین اصلی ترین دلیل من برای انتخاب رویه کنونی بود. این شیوه در تمام جهان دیگر به تثبیت رسیده و من سعی دارم در ایران نیز آن را معرفی کنم. مردم ما به دلیل  آزار و اذیتی که به سگ و گربه در خیابان می شود، کمپین های مختلفی راه می اندازند تا از این حیوانات دفاع کنند. خود من هم در این امور همیشه پیشرو بوده ام. حالا می خواهم بگویم که من یک انسانم و حقوق هنری من بایستی در جامعه مورد احترام باشد. دانلود نوعی دزدی است و بیائید از این قبیل دزدی ها پیشگیری کنیم. من 24 سال کار کرده ام و این آخرین سعی من برای نشان دادن و عمومی کردن هنرم به مخاطبان موسیقی است.

وی با بیا خاطره ای گفت: یکی از همکلاسی های قدیمم من را در راهروهای ارشاد در حالی دید که داشتم گریه می کردم. وقتی پرسید چه اتفاقی افتاده، گفتم پس از دوسال مجوز گرفتم و این اشک شوق من است.

با تعجب پرسید چرا باید توئی که آثارت وجهه معنوی دارد دو سال مجوزنگیرد و من جوابی نداشتم به او بدهم.

فرمان فتحعلیان انتشار آلبوم ها به صورت اینترنتی را به نوعی روکم کنی شرکت های پخش عنوان کرد و اظهار داشت: با این کار حال خیلی از شرکت های پخش گرفته می شود.آنها یک عمر حال هنرمندان و خواننده های ما را گرفتند و حالا نوبت آن رسیده کمی هنرمندان هم به حقوق شان برسند. به جای بزرگ ترشدن و منافع مالی شرکت ها، کمی هم هنرمندان به حقوق شان برسند. اگر مردم به هنرمند احترام بگذارند، این احترام به صورت متقابل منتقل خواهد شد و اگر می‌خواهند هنرمند سکته نکند و قطعه هنرمندان پر نشود، از انتشار آثار و حقوق هنری شان محافظت کنند.

وی با اشاره به آخرین آثار مرحوم شاهرخ پورمیامین عنوان کرد: شاهرخ یکی از بهترین های ایران در نوازندگی و موسیقی بود. ما مرز دوستی را با هم گذرانده بودیم و خیلی به هم نزدیک شده بودیم. آخرین همکاری های من با شاهرخ در آلبوم جدید منتشر خواهد شد.

وی در پایان گفت: این آلبوم پنجشنبه 25 شهریور ماه به صورت رسمی ازاپلیکیشن نواک و سامانه #780 رونمایی می شود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید