دکتر آریا سیاح :موسیقی ایران مشکل ساختاري و زیربنایی دارد

0

موسیقی فارس-امیر محنتی: دکتر آریا سیاح متولد سال 1350در تهران است . وي بعد از اتمام تحصیلات دوره ي ابتدایی در سال 1367 وارد هنرستان موسیقی شد و زیر نظر اساتید وقت ، براي نوازندگی ساز تخصصی ساکسفون تعلیم دید. پس از فارغ التحصیلی از هنرستان در سال 1370بدلیل کسب نمرات بالا و حمایت اساتید بدون آزمون ورودي، وارد دانشگاه هنر شد. وي همچنین با معرفی اساتید موفق به گذراندن یک دوره فن معلمی تی.آی.سی Technical Innistrade course)) زیر نظر استاد اکبرلو شد. و با اخذ این مدرک مجوز تدریس ساز تخصصی خود را دریافت نمود. براي اشراف به فواصل و فضاي موسیقی ایرانی ساز تار را بعنوان ساز دوم انتخاب نمود .همچنین در راستاي پیشبرد اهداف موسیقیایی و تاثیر گذاري بیشتر بر مخاطب ، به صورت مجزا در رشته ي روانشناسی مشغول به تحصیل شد. در سال 1374پس از فارغ  التحصیلی در مقطع لیسانس به صورت پیوسته به ادامه تحصیل پرداخت و در سال 1377موفق به اخذ مدرک  کارشناسی ارشد موسیقی در شاخه آهنگسازي و ارکستراسیون شد. او در همین سال ارکستر و گروه کُر فرهنگسراي خاوران را پایه گذاري کرد و آن را مدیریت و رهبري نمود.

در سال 1383آموزشگاه موسیقی خود به نام پرستو را تاسیس کرد که به علت بهره گیري از چارت آموزشی هنرستان و اساتید متخصص و فارغ  التحصیلان دانشگاهی در رشته ي موسیقی ، این آموزشگاه در ردیف ده آموزشگاه برتر پایتخت قرار گرفت.

وي پس از گذراندن دوره ي تحصیل در خارج از کشور سرانجام در سال 1395و پس از اخذ مدرک دکتري در شاخه ي رهبري ارکستر به ایران بازگشت.

لطفا از اساتید خود بگویید.

 من به معناي واقعی کلام خود را در زندگی شخصی ، کاري و اجتماعی مدیون اساتیدم می دانم . پیشکسوتانی همچون استاد علی عباسی، استاد علی رمضانی ، استاد زعیمی نیکو ، استاد رضا عراقی ، استاد احمد بهزادپور ، استاد فیض االله مداح ، استاد یداالله امینی ، استاد بشیر حسنی و سایر استادانی که بزرگوارانه عدم حضور ذهن بنده را می بخشند.

به نوازندگی و تدریس چند ساز اشراف دارید؟

ساز تخصصی من ساکسفون است که داراي چهار نوع سوپرانو ، آلتو ، تنور وباریتون است . ساکسفون براي نوازندگی به فرم خاص لب و دندان نیاز دارد و بنده توانایی نواختن هر چهار گروه آن را دارم. در زمینه ي تدریس ، به دلیل نوع تحصیلاتم یعنی رهبري ارکستر و اشراف به وسعت و تکنیک هاي سازهاي مختلف ، توان تدریس انواع سازهاي ارکستر را دارم ولی غالباً تدریس پیانو ، آواز، تار ، سه تار، ساکسفون و فلوت را انجام میدهم.

 در حال حاضر چه فعالیت هایی انجام می دهید؟

 قبل از اینکه من ایران را ترك کنم ، ارکستر فرهنگسراي خاوران با وجود 110 خواننده و نوازنده ی ساز هاي بادي الکترونیک متاسفانه منحل شد و من با دغدغه آموزش و تربیت جوانان دوستدار هنر ، پس از بازگشت به ایران ، سعی در احیاي ارکستر سابقم را داشتم که پس از تلاش و پیگیري یکساله سرانجام توانستم این کار را به کمک دوست عزیزم آقاي فرزین مشهدي به نتیجه برسانم . هدف از تشکیل و فعالیت این گروه ، در درجه اول آموزش و پرورش علاقه مندان به موسیقی است ، در هر سن و سال و جایگاه و عنوان.

اینکه مردم سرزمین من بتوانند درخور شان و لیاقت خود آموزش صحیح دریافت نمایند و با فراگیري درست و مناسب علم موسیقی ،فریب تبلیغات و تولیدات نامناسب محتوا را نخورند همواره براي بنده اولویت بوده است. بر اساس همین نگرش گروه کُر و ارکستر مهرگان را بنا کردم که علاقه مندان به موسیقی و خوانندگی از 15تا 80 سال در آن آموزش دیده و فعالیت می نمایند . در حال حاضر هم پذیراي علاقه مندان براي پیوستن به گروه کُر هستیم ؛ مخصوصا عزیزان دهه 30 الی 60 .

هدف مهم دیگري که از تشکیل این گروه دنبال می کنم ارائه ي صحیح و مناسب موسیقی فاخر ایرانی به هموطنان و معرفی درست و اصولی موسیقی اصیل ایرانی به تمام ملت ها و فرهنگ ها است. به لطف پروردگار درآینده ي بسیار نزدیک شاهد کارهاي منحصر به فرد و زبانزد از گروه مهرگان خواهید بود.

خودتان به چه سبک موسیقی علاقه مند هستید و از بین هنرمندان فعلی کسی هست  که کارهاي او را با علاقه دنبال کنید ؟

  طبع من بیشتر به موسیقی شرقی نزدیک است . موسیقی خاورمیانه ، هند ، یونان ، افغانستان ، اسپانیا و حتی کره جنوبی را نیز دنبال می کنم ولی بیشتر از همه به موسیقی نواحی و فولکلوریک ایران علاقه مند هستم و به همین خاطر تعداد زیادي از این آثار را با تنظیم و ارکستراسیون به روز ، زینت دادم که در آینده نزدیک شاهد اجراي آنها توسط گروه کُر مهرگان خواهید بود.

از بین خوانندگان فعلی صداي آقاي رضا صادقی را دوست دارم و البته در گذشته مراوداتی هم با ایشان داشته ام. آقاي خواجه امیري و آقاي زند وکیلی را هم با علاقه دنبال می کنم.

از مشکلات کاري خود بگویید و بفرمایید که سطح موسیقی کشور را چطور ارزیابی می کنید ؟

در ایران متاسفانه موسیقی مشکل ساختاري و زیربنایی دارد . آنچنان که در سطح تفکر مردم رسوخ کرده و تبدیل به معضل فرهنگی و نگرشی شده است .

موسیقی در حال حاضر جزو امکانات لاکچري زندگی انگاشته می شود و از اولویت خانواده ها فاصله ي بسیار گرفته است . در بسیاري از کشور هاي جهان موسیقی براي تلطیف روحیه اجتماع و آرامش اقشار مختلف مردم بکار گرفته می شود. ولی متاسفانه در ایران ، موسیقی براي اهالی آن تبدیل به حرفه اي فرسایشی شده است که پس از سال ها تلاش و زحمت بی دریغ و عاشقانه ، پیشکسوتان آن به حاشیه رانده می شوند و بخاطر نبود سطح مناسب رفاه و محرومیت از رسیدگی هاي درخور یک پیشکسوت هنر ، از لحاظ مادي و معنوي در طبقه ي اقشار بسیار آسیب پذیر اجتماع قرار می گیرند .

به نظر شما راه حل چیست و چطور می توان سطح دانش و درک مردم را در زمینه ي موسیقی افزایش داد؟

  به عقیده ي بنده فقط یک راه حل وجود دارد ؛ آن هم قرار گرفتن موسیقی درابتداي زنجیره ي آموزشی است . مردم باید از آموزش صحیح و اصولی موسیقی برخوردار باشند ، تا یاد بگیرند که در کنار خوراك و پوشاك و تفریح ، موسیقی ، هنر و در کل هر آنچه خوراك روح و مایه آرامش روان است ، براي سلامت جامعه مهم و حیاتی است . اگر مردم بیاموزند که موسیقی و هنر چقدر باعث استحکام روابط فردي و اجتماعی و ارتقاي سطح فکري و فرهنگی خانواده ها می شود ؛ در نسل هاي بعد خواهیم دید که شایسته سالاري نه تنها در هنر بلکه در تمام تخصص ها و در کلیه سطوح حکم فرما می شود و دانش و آگاهی مردم اجازه ي خودنمایی به استعداد هاي جعلی را نمی دهد.

  اولین ها در موسیقی به شما چه حسی می داد ؟

 اولین ها تا پایان عمر در ذهن من باقی می مانند . اولین قطعه اي که ساختم یا اولین تنظیمی که براي ارکستر بادي انجام دادم ، اولین رهبري ارکستر و غیره. انجام اولین ها جسارت می خواهد و خوشبختانه پروردگار این جسارت را به بنده عطا کرده که بدون ترس و با ایمان به هدفم ، ریسک انجام اولین بارها را به کرات بپذیرم و هیچگاه از انجام کارهاي نو و کسب تجربه هاي جدید خسته نشوم. در عین حال همیشه مراقب هستم که گذشته ي خود ، مسیري که طی کردم وکسانی را که در این راه باعث رشد من شدند را نیز فراموش نکنم.

و کلام آخر .

کلام آخر این که موسیقی خوراك روح است و این که مردم از روحشان غافل نشوند ، باعث می شودکه جسم سالم تري داشته باشند . بنده هم به عنوان یک موزیسین افتخار دارم که بستر آموزش و پرداختن به این هنر را براي تمامی عزیزانی که به موسیقی علاقه مند هستند فراهم کنم ؛ مجموعه ي بنده ، ارکستر و گروه کر مهرگان در اختیار همه ي دوستان و همه ي کسانی است که می خواهند موسیقی را به شکل درست و حرفه اي بیاموزند.

منبع: اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید