بیست سال حضور با چراغ خاموش

0
موسیقی فارس-مازیار رضایی:  کنسرواتوار تهران طی بیست سال فعالیت در عرصه آموزش موسیقی موفق شده تا سه هنرآموز خود را  در مسابقات جهانی مطرح کند. این سه هنرمند در این مسابقات توانسته اند تا جوایز این رقابت ها را به خود اختصاص دهند.
نشست مطبوعاتی نقش کنسرواتوار تهران در ارتقاء جایگاه هنر و فرهنگ متعالی و موسیقی فاخر ایرانی، ظهر امروز یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 در محل کنسرواتوار تهران با حضور مدیران ارشد این مجموعه، یکی از اساتید بین المللی روس و یک کارشناس موسیقی  برگزار شد.
سخنان دکتر  بهزاد معافی رئیس کنسرواتوار آغازگر این نشست بود.
وی گفت: در تاریخ شش هزار ساله ایران، ما اولین کنسرواتوارثبت شده در ایران هستیم. این مرکز از سال 1377 تاسیس شده و در مقاطع کاردانی و کارشناسی فعالیت داشته و مفاد درسی ما مورد تایید کنسرواتوارهای جهان بوده است. وی افزود: ما  با حدود 14 کنسرواتواردر سطح جهان قرارداد داریم.
معافی مدعی شد: خیلی از مسئولان فرهنگی کشور اصلا نمی دانند کنسرواتوار چیست و اصلا نمی‌دانند آن را تلفظ کنند. در همین راستا سفیر ارشد ایتالیا به من می‌گفت که چرا ایران با این همه قدمت تا کنون کنسرواتوار نداشته اید و از شما حمایتی نمی‌شود.
معافی گفت: قبلا موسیقی بی در و پیکر بود. متاسفانه تعهدی نبود و سی سال هنرجو به کلاس خصوصی می رفت و کار می کرد و در نهایت هم چیزی یاد نمی‌گرفت. معافی در خصوص این انتقاد مثالی نزد.
وی تاکید کرد: در قانون مجازات اسلامی آمده است که هر استادی به خانه ای برود و شاگردی به خانه بیاورد از سه سال تا شش سال زندان دارد و 80 ضربه شلاق. از حدود 100 سال پیش هنرستان عالی موسیقی تاسیس شد اما کنسرواتوار نداشته ایم. معافی در ادامه این ادعا متذکر نشد در کدام قسمت و کدام بند از قانون مجازات اسلامی چنین قانونی ذکر شده است.
معافی گفت: این کنسرواتوار حدود 20 سال است که فعالیت می کند و در طی این سال ها موفق شده ام از سوی فدراسیون روسیه دیپلم افتخاری بخاطر تالیف مقاله شش هزار سال موسیقی ایران دریافت کنم.
رئیس کنسرواتوار تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار موسیقی ایرنا که پرسیده بود مقصود شما از موسیقی فاخر چیست گفت:: همان موسیقی که در فرهنگ ماست. موسیقی فاخر این موسیقی نبوده است. امروزه استقبال خوبی از موسیقی می شود. کم لطفی مسئولان ما این بوده که به ما سری نزده اند و در عین حال مزاحمتی هم ایجاد نکرده اند. وزارت علوم ما را حمایت کرد و مدرکی که می دهیم مورد تایید وزارت علوم است.
در ادامه این نشست دکتر کلارا بوگوچاوا یکی از استادان اهل روسیه که در کنسرواتوار تهران مشغول تدریس است، گفت: 19 سال است که به ایران آمده ام. ما مِتُد جدیدی آورده ایم. این مدرس که موفق شده فستیوالی با نام خود در کنسرواتوار تهران برگزار کند گفت:  فستیوال «کلارا» شش سال برگزار شده و دراین شش سال گذشته شرکت کنندگانی از شهرهای مختلف ایران می آیند. داوران این فستیوال دکتر ضربی و خانم افضل هستند و من هم درکنارشان هستم. این فستیوال بزرگ شده و خوشحالم که خوب پیش می رود.
بوگوچاوا در باره جایزه این فستیوال گفت: ما جایزه نقدی می دهیم که الان یک میلیون و پانصد هزار تومان است. این جشنواره رپرتوار ثابت دارد ودر سه گروه سنی برگزار می شود. این استاد پیانو تاکید کرد: شاگردان من برای اولین بار از ایران به مسابقات خارجی رفتند و مقام آوردند
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم در باره اینکه ایا جایزه دادن در فستیوال ها امری مرسوم است یا خیر گفت: بعضی فستیوال ها جایزه می دهند و بعضی جایزه نمی دهند.
آقای عرفان داورپناه یکی از شاگردان من در فستیوالی در اسپانیا جایزه گرفت و اول شد. محمدجواد بهرامی در فستیوالی به نام پلش که در شیراز برگزار شد از فرانسه آمدند و نفر اول شد و جایزه اش 10 روز در مارسی برای برگزاری مسترکلاس و برگزاری کنسرت بود. پیمان مدنی در مسابقه فیوچرز استارس نفر سوم شد. پیمان مدنی با ارکستر سمفونیک تفلیس کنسرتو پیانو بتهوون را به عنوان سولیست پیانو اجرا کرده است.
در بخش دیگری از این مراسم علی معافی قائم مقام ریاست کنسرواتوار تهران گفت: سالانه 34 فستیوال جز در هلند اتریش و دانمارک برگزار می شود. ذائقه موسیقی جهان عوض شده و جز انگلیسی دارد غالب می شود. این کشورهای غیر انگلیسی زبان برای اینکه فرهنگشان تحت سیتره جز انگلیس قرار نگیرد، دارند این فستیوال ها را برگزار می کنند.
منبع: اختصاصی موسیقی فارس
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید