رسول خادم در دیدار با دکتر هما گل گلاب:

بارها شاهد حماسه سازی سرود «ای ایران» بوده ام

0

موسیقی فارس- رسول خادم، رئیس سابق فدراسیون کشتی ایران و قهرمان اسبق کشتی جهان و المپیک در دیدار با دکتر هما گل گلاب که روز جمعه ۱۷ خرداد انجام شد،با بیان خصوصیات فراموسیقایی سرود « ای ایران» گفت: در جریان مسابقات جام جهانی کشتی آزاد مردان در سال ۲۰۱۶ که برای سومین بار در شهر لس آنجلس با تیم ملی ایران حضور داشتیم، باتفاق کادر فنی احساس کردیم  که به شدت نیازمند راهکاری برای کمک گرفتن از حمایت تماشاگران ایرانی، جهت تقویت روحیه تیم هستیم. تیم کشتی ایران در میان تمریناتِ  استقامتی خود برای المپیک،  به میدان جام جهانی آمده بود و چون کشتی گیران ایرانی به لحاظ فیزیکی تحت فشارسنگین در تمرینات  بودند ، به سختی و سنگینی بر روی تشک مبارزه میکردند.

مسابقات در سالن ۱۸ هزار نفری «فروم» لس آنجلس بود.باید راهکاری پیدا میکردیم و از جمعیت ایرانی حاضر در ورزشگاه کمک بیشتری میگرفتیم. البته خواه ناخواه تعداد آنها نسبت به جمعیت هوادار تیم کشتی امریکا بیشتر بود.اما این ایرانیان عزیز،  ساکن امریکا هم بودند.به هر حال تیم ایران نیازمند یک شور ملی و تهییج وطنی بود تا به لحاظ روانی خود را بالا بکشد. مشکل دیگر هم این بود که ، برخی از گروههایِ سیاسی دیگر نیز با پرچمهای دیگری در سالن حضور داشتند که اگرچه تعدادشان محدود بود، اما انسجام تشویق ایرانیان را بر هم میزد.

در دو نوبت از برگزار کننده درخواست کردیم که سرود «ای ایران» را در سالن پخش کنند. یک بار در مسابقه با تیم امریکا و یکبار در صورت اول شدنِ  تیم ایران ، بعد از سرود ملی. برگزارکننده،  برایِ بار اول و مصاف تیم ایران با تیم امریکا،  همکاری نکرد. به ناچار زحمت راه انداختن جمعیت و خواندنِ  سرود را تعدادی از  تماشاگرانِ  ایرانی کشیدند و مابقی هم با آنها همراه شدند. پرچمهای گروههای سیاسی دیگر پایین امد و همه همراه سرود ای ایران شدند. واقعا توصیف اثرگذاری سرود «ای ایران» بر مردم و ورزشکاران،قابل بیان نبود.ما بصورت کاملا عملیاتی ، شاهد خصوصیت فراموسیقایی این سرود بودیم.قدرت حماسه سازی و انسجام بخشی سرود ای ایران به گونه ای بود،  که بعد از قهرمانی تیم ایران، بسیاری از هنرمندان ایرانی موسیقی و چهره های اقتصادی و اجتماعی مطرح که مقیم امریکا بودند هم ، فارغ از هر جناح و دسته و گروهی، در میان موج مردم و ورزشکاران ایرانی همصدا با همه ، سرود «ای ایران» را میخواندند و به اتفاق به سکوی قهرمانان تیم ملی ایران پیوستند.

شاید بتوان گفت، ویژگی برجسته  سرود «ای ایران» این است که از مرزهای سیاسی و محدودیتهای  زمانی ، گذر کرده و هنوز هم تازگی و طراوت خود را حفظ کرده است.

رسول خادم،در جریان دیدار با دکتر هما گل گلاب،فرزند روانشاد دکتر حسین گل گلاب،سراینده سرود «ای ایران»، با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای دنیا،شهرداری وظیفه صیانت از میراث ناملموس را دارد،تصریح کرد: وقتی چنین سرودی،چنین اثر درازمدت میهنی و حماسی دارد،قطعا سراینده و آهنگساز و خواننده آن،به سفارش دل و عرق ملی آن را ساخته اند و شهرداری تهران با توجه به مراکز فرهنگی و هنری که در اختیار دارد، حتما میتواند در جمع آوری اسناد و کتاب ها و آثار این بزرگان،کوشا باشد.

در این جلسه دکتر هما گل گلاب ضمن سپاس از نیک منشی رسول خادم،گفت: اشعار دکتر حسین گل گلاب،همانگونه که تشخیص داده اید،متنوع است. ایشان هم در زمینه شعر تعلیمی درآموزش و پرورش وقت،شعر کودک و نوجوان سروده اند و هم شعر غنایی و حماسی نظیر سرود ای ایران دارند.حتی برای آزادی آذربایجان از تجاوز قوای شوروی،در سال 1324 خورشیدی،سرود «آذربادگان» را با همکاری روانشاد روح الله خالقی ساخته اند که به بهانه مستند «مرز پرگهر» بازسازی شده است.اما نکته شگفت آور این است که از میان همه آثار پدرم،سرود «ای ایران» همواره توسط مردم در مراسم های مختلف خوانده می شود که شاید یکی از دلایل آن،همدلی روح الله خالقی و غلامحسین بنان و رهبری کلنل علینقی وزیری بوده است.

همچنین هما گل گلاب گفت:دغدغه جناب خادم برای من مغتنم است زیرا،غیر از کتاب های پدر،بسیاری از کتاب های باقیمانده،آثاری است که از سوی بزرگان موسیقی به وی اهدا شده اند و بسیاری از عکس هایی که پدر خود عکس برداری کرده اند،روایت تاریخی بزرگان ادب و هنر موسیقی و فرهنگستان اول و دوم و دانشگاه است که حفظ و جمع آوری آنها،به پژوهشگران کمک شایانی خواهد کرد.

رسول خادم،رئیس سابق فدراسیون کشتی ایران و قهرمان سابق کشتی ایران و جهان است که با ۱ مدال طلا و ۱ برنز المپیک، ۲ مدال طلا و ۱ نقره قهرمانی کشتی جهان، ۱ مدال طلا و ۱ نقره بازی‌های آسیایی و ۵ مدال طلای قهرمانی آسیا، در پنج وزن مختلف از ۶۸ کیلو تا ۱۳۰ کیلوگرم، یکی از پرافتخارترین کشتی‌گیران ایران و جهان محسوب می‌شود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید