کفتگوی اختصاصی فرهاد میر محمد صادقی و مهران میر میری با موسیقی فارس

پرچم ایران به خاطر حضور ما در اوکراین بالا بود

0

کنسرت old songs اواخر تیر به روی صحنه می‌رود

موسیقی فارس- ملیکا انصاری: فرهاد میر محمد صادقی آهنگساز و طراح صدا درباره ی آشنایی اش با مهران میر میری گفت: حوزه  کاری ما دو نفر همیشه مربوط به هم بوده و هر دو کار آهنگسازی تئاتر و سینما انجام می‌دادیم و دورادور اسم همدیگر را در کارهای مختلف شنیده بودیم و دوستان مشترک زیادی داشتیم و در جلسه ای که هم رو دیدیم تصمیم به همکاری و دوستی با یکدیگر گرفتیم.

کسب رتبه و دریافت جایزه از فستیوال  O-Fest که در اوکراین برگزار شد، موجب شد تا این رو هنرمند پرچم ایران را در دنیا بالا ببرند. با این دو در خصوص این فستیوال و فعالیت های پیش رویشان گفت و گو کرده ایم:

*درباره  فستیوال O-Fest که در اوکراین برگزار شد توضیح بدهید . این فستیوال چیست و چگونه برگزار می شود؟

مهران میر میری: چند ماه قبل پروژه ای در همکاری مشترک ایران و گرجستان، تحت مدیریت بین المللی خانم کاملیا غزلی، با همکاری کمپانی بزرگ خصوصی گرجستان کار کردم . در این بین با آقای گوگی صحبتی داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که می توانیم از لحاظ موزیکال، جدای از شیوه دراماتیک و هنرهای نمایشی، در زمینه اجرای کنسرت همکاری کنیم. آقای گوگی گفتند که ارکستر ملی اوکراین یک فستیوال بین المللی هر ساله برگزار می شود  که در آن هنرمندان را ارزیابی ونهایتا  از ۱۵ کشور مختلف دعوت به همکاری می کنند. کشور های مختلفی مثل رومانی، قزاقستان، ازبکستان، بلغارستان، اوکراین، لهستان ، آذربایجان و عراق در این فستیوال مهم حضور داشتند که ما اولین ایرانی هایی هستیم که به این فستیوال دعوت شدیم.

میر محمد صادقی : O-Fest یک فستیوال قدیمی معتبر و مهم است با همکاری ارکستر ملی اوکراین برخلاف اکثر فستیوال ها که حضور در آنها راحت است و شکل نمادین بیشتر دارند. در این جشنواره به خاطر دلایلی نتوانستم مهران را همراهی کنم. تنظیم و ارکستراسیون کار با من بود و قطعه برای مهران بود و خودش هم به همراه ارکستر به بهترین شکل آن را روی صحنه اجرا کرد. ترانه این اثر را باران تفرشی سروده است.

*گویا موفقیت های دیگری نیز در زمینه موسیقی در دیگر نقاط دنیا داشته اید.

مهران میرمیری: من تنها آهنگساز ایرانی شصت و نهمین جشنواره برلین با یک فیلم غیر ایرانی بودم. با فیلمی که محصول مشترک آمریکا و عراق بود . این فیلم از طرف از طرف اکادمی نیویورک برای اسکار ۲۰۲۰ پذیرفته شده است. چند ماه قبل هم در هفتاد و پنجمین مین جشنواره ی فیلم ونیز با فیلم «پاگرد» محسن بنی هاشم حضور داشتم.

چند سال قبل هم با فیلم politic نامزد جشنواره  فیلم کن شدم .  به زودی نیز تک آهنگی از یک آلبوم منتشر می شود که نتیجه همکاری سه سال من با کاوه یغمایی است که در همکاری با گروه نیکل بک صورت گرفته است.

فرهاد میرمحمد صادقی: من نیز تعدادی اثر برای تئاترها و فیلم های مختلف ساخته ام و در سال های اخیر در بسیاری جشنواره های ایرانی و بین المللی فیلم و تئاتر مثل جشنواره تئاتر فجر، جشنواره فیلم کوتاه تهران، جشنواره پونه هند، جشنواره فیلم کن و… به عنوان آهنگساز یا طراح صدا حضور داشته ام. هم چنین در چند فستیوال بین المللی موسیقی هم بعضی وقت ها به عنوان نوازنده حضور داشته ام، مثل فستیوال Ayvalik ترکیه. بعضی وقت ها هم کاری را تنظیم کرده و یا ساخته ام مثل همین فستیوال O-Fest. در حال حاضر نیز مشغول آماده کردن و ضبط قطعات یک آلبوم بی کلام هستم که شامل آثاری برای کوارتت زهی و دوئت هایی برای ویلنسل و پیانو است. امیدوارم کار ضبط قطعات تا اواخر مرداد ماه به پایان برسد. همچنین مشغول تمرین با ارکستر و گروه کر برای کنسرت تیر ماه ترانه های قدیمی (Old Songs) هم هستم.

*کار هنری در ایران ویژگیهای خود را دارد. آیا اینجا نیز فعالیت خود را ادامه می دهید با این شرایط؟

مهران میرمیری: ما فقط بلدیم کار خودمان را انجام بدهیم، اهنگسازی، طراحی صدا  و … اگر این را بدونیم برای هر کاری متخصصی وجود دارد، قطعا از یکدیگر کمک می گیریم و این چیزی است که در تمام دنیا اتفاق می افتد .

ما در ایران متاسفانه  متخصص بیزینسِ هنر نداریم. تهیه کنندگانی هستند که فعالیت می کنند و باقی‌ هم همه سرمایه گذار اما ما بلدیم بسازیم ، ارائه آن کاری تخصصی است، همچنان که نمی توانیم کارگردانی کنیم ، بازیگری کنیم و… این آگاه سازی باید انجام بشود که این شاخه‌ها جداست  و یک نفر توانایی انجام چند کار با هم را ندارد. به عبارتی یاد بگیریم هر کس سرجای خودش باشد.

* جریان کنسرت Old Songs که با همکاری نیما فاتحی به‌زودی روی صحنه خواهند رفت چیست؟

در روزهای ۲۳،۲۴،۲۵ تیر، ساعت 21:30 این کنسرت به رهبری نیما فاتحی و سرپرستی ارکستر من با حضور گروه کر آوای ماهان و ارکستر پاپ کلاسیک مثل هر سال در تالار وحدت به روی صحنه خواهد رفت و علاقه مندان می توانند بلیط این اجرا را از سایت ایران کنسرت تهیه کنند.

کنسرت Old Song کاملا با سال های قبل متفاوت است چرا که اکثر قطعات عوض شده و چندین قطعه جدید به رپرتوار اضافه شده است. ولی مانند سال های قبل همه قطعات متعلق به دهه های ۵۰ تا ۸۰ میلادی است. این کنسرت که بدون پشتوانه  شرکتی و ارگانی  و کاملا خصوصی برگزار می شود، هر ساله با استقبال بسیار زیاد مردم مواجه شده ، به طوری که در سال های گذشته در روز های اولیه فروش تمامی بلیط ها پایان یافته است.

اما با توجه به مصوبه  جدید واریز 10 درصد وزارت ارشاد  ، شرایط برای ما که هزینه های کنسرت را خصوصی می پردازیم ، سخت شده؛ است حمایت مالی که نمی شویم هیچ، 10 درصدِ بی دلیل هم باز لطمه ای به بدنه  موسیقی امان می زند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید