ماجرای لغو کنسرت فرزین و رفتار “کج دار و مریز” مدیر ارشاد سبزوار

0

موسیقی فارس-کنسرت فرزاد فرزین در سبزوار لغو شد و روایت‌های بسیاری درباره لغو این کنسرت به گوش رسید که هر روایت برای خودش ماجرایی داشت.

 

به گزارش موسیقی فارس، در حالی که روزهای پایانیِ سال 1396 در حال طی شدن بود تا هنر موسیقی روزهای آرامی را در پایان سال پشت سر بگذارد؛ ناگهان خبرِ لغو چند کنسرت موسیقی روزهای پایان سال را پُرماجرا کرد. کنسرت علیرضا قربانی، کنسرت کیوان ساکت و فرزاد فرزین در شهرستان‌ها لغو شدند، در این میان لغو کنسرت فرزاد فرزین با حاشیه‌های بسیاری همراه شد. در ادامه نگاهی به ماجراهای لغو این کنسرت می‌اندازیم.

فرزاد فرزین به سبزوار رفت تا کنسرتش را در این شهر برگزار کند. اما به درهای بسته خورد. کنسرت او قرار بود 18 اسفند برگزار شود. فرزین در شرح ماجرا نوشت: ما به‌همراه گروه «شوک» در سبزوار هستیم. باتوجه به اینکه برنامه از سوی ارشاد سبزوار دوباره تأیید شده بود، متأسفانه از طرف دادستانی ظاهراً این برنامه لغو شد. به هر حال ما آمده بودیم این برنامه را برگزار کنیم و به‌عشق دوستانی که در اینجا هستند، حضور پیدا کردیم. ان‌شاءالله فرصتی باشد که در خدمتشان باشیم.

حال اینکه روز سه‌شنبه 15 اسفند محمد علی‌آبادی ــ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار گفته بود: «مجوز برگزاری (کنسرت فرزاد فرزین در سبزوار) براساس اجرای صحنه‌ای بوده اما مؤسسه مجری تصمیم به برگزاری کنسرت به‌شکلی دیگر داشته است. باوجود اخطارها و پیگیری‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار این تخلفات برطرف نشد از این رو با تصمیم امام جمعه و هماهنگی دادستان سبزوار این کنسرت لغو شد. لغو این برنامه درحالی صورت گرفت که بیشتر بلیت‌های آن خریداری شده است».

اما این تمامِ ماجرای لغو کنسرت فرزاد فرزین در سبزوار نبود. روایت‌ها از این حکایت داشت که این ماجرا پُشت‌پرده‌هایی هم دارد. در ادامه نگاهی به این روایت‌ها می‌اندازیم؛

دو ماه پیش در جلسه شورای فرهنگ عمومی سبزوار که «محمد علی آبادی» رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار دبیری آن را به‌عهده دارد مصوب می‌شود که کنسرت‌های موسیقی را باید مؤسسات بومی برگزار کنند و بلیت‌فروشی به‌صورت اینترنتی انجام نشود.

مجری برگزاری کنسرت فرزاد فرزین شرکت «نگاره‌پردازان اسرار» است که محمد علی آبادی رئیس اداره ارشاد سبزوار از اعضای هیئت مدیره این شرکت است.

اوایل اسفند خبر برگزاری کنسرت فرزاد فرزین در سبزوار اعلام می‌شود. اما در همان گیرودار چند بار خبرِ لغو کنسرت اعلام می‌شود و علت اصلی هم فروش اینترنتیِ بلیت‌هاست.

به هر روی اختلاف‌ها میان شرکت برگزاری، مدیر ارشاد و شاید هم دادستان ادامه می‌یابد تا روز برگزاری کنسرت.

هجدهم  اسفندماه مردم از شهرهای مختلف به سبزوار می‌آیند و گروه شوک و فرزاد فرزین هم به‌موقع برای روی صحنه رفتن حاضر می‌شوند. اما در نهایت کنسرت لغو می‌شود.

در نهایت این‌گونه به‌نظر می‌رسد که ارشاد سبزوار در ابتدا خواستار برگزاری کنسرت فرزاد فرزین در سبزوار بوده اما به‌محض اینکه متوجه می‌شود که بلیت‌ها به‌صورت اینترنتی به‌فروش می‌رسند، با دادستان هماهنگ می‌کند تا کنسرت لغو شود.

اما محمد علی‌آبادی مدیر ارشاد سبزوار در این باره می‌گوید: قرار بوده که بلیت‌ها اینترنتی فروخته نشود. در واقع این امر چیزی است که در جلسه شورای فرهنگ عمومیِ سبزوار تصویب شده است.

او ادامه می‌دهد: ما از سوی اداره ارشاد تمام مجوزهای لازم را برای برگزاری کنسرت فرزاد فرزین در سبزوار صادر کردیم. اما پس از صدور مجوز جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان تشکیل نشد. متأسفانه با مشورت‌های اشتباهی که به امام جمعه محترم شهرستان دادند، کاری کردند که امام جمعه جلسه شورای فرهنگ عمومی را برگزار نکند. البته امام جمعه محترمِ شهرستان مخالفتی با برگزاری کنسرت فرزین نداشت و به ما گفت “کنسرت را برگزار کنید”.

مدیر ارشاد سبزوار در پاسخ به این پرسش‌ها که، «مگر جلسه شورای فرهنگ عمومی اجازه برگزار کنسرت را می‌دهد؟ یا اینکه اگر جلسه برگزار نشود آیا نشانه لغو کنسرت است؟» می‌گوید: در واقع عدم هماهنگی بین مسئولان شهرستان باعث لغو کنسرت شد.

او در عین حال ادامه می‌دهد: قانون وزارت ارشاد را کسی نمی‌تواند تغییر دهد. شورای فرهنگ عمومی که قانون‌گذار نیست. این شورا تنها اجازه دارد که برای خود شهرستان مصلحت‌ها را در نظر بگیرد. من خیلی اصرار کردم و همه کاری کردم که کنسرت اجرا شود اما در نهایت نشد. عده‌ای به دفتر امام جمعه آمدند و مشورت غلط به امام جمعه دادند.

به هر روی ماجرا و پُشت‌پرده لغو کنسرت فرزاد فرزین هرچه که بود، دودش به چشمِ وجاهتِ بین‌المللی ایران رفت. دودش به چشم هنرمندانی رفت که این‌همه راه را رفتند تا سبزوار و در نهایت هیچ. دودش به چشم مخاطبان و علاقه‌مندانی رفت که پول دادند و بلیت خریدند و وقت گذاشتند تا به کنسرت بروند اما در نهایت سرخورده و ناامید برگشتند.

اما لغو این کنسرت خوراکی خوب برای رسانه‌های معاند بود، رسانه‌هایی که دنبال همین اتفاق‌ها هستند تا از کاه کوه بسازند. در همین سال جاری فرزاد فرزین کنسرت‌های بسیاری در تهران و شهرستان‌ها برگزار کرده است، اما لغو کنسرتش در سبزوار تیتر یکِ رسانه‌های ضدایران می‌شود. آنها هرگز از اتفاق‌های خوب خبر نمی‌دهند و تنها به‌دنبال اتفاق‌های بد هستند. لغو یک کنسرت هم، بیشترین عایدی برای این رسانه‌ها را دارد.

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید