رهبر ارکستر ملی ایران:

بهترین کارمان را در جشنواره موسیقی عرضه می‌کنیم

0
موسیقی فارس-رهبر ارکستر ملی ایران در مورد اجرای افتتاحیه بیست و چهارمین جشنواره  موسیقی فجر گفت: همان طور که در جشنواره موسیقی همه سعی  می‌کنند که بهترین آثارشان را اجرا کنند، ما هم به همین ترتیب همین کار را خواهیم کرد.

به گزارش موسیقی فارس به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، فریدون شهبازیان مشاور هنری و رهبر ارکستر ملی ایران در مورد اجرای ارکستر ملی در جشنواره سی و چهارم گفت: سه سال است که من به ارکستر ملی ایران آمده‌ام و رهبری ارکستر را برعهده گرفته ام، هر سال در جشنواره حضور داشته‌ایم و در افتتاحیه جشنواره با خوانندگان مختلفی برنامه اجرا کرده ایم و امسال هم اجرای برنامه داریم.

وی افزود: اجرای امسال ما یک ویژ گی خاص دارد؛ ما در سفر به کشور آذربایجان دو اجرا در این کشور داشتیم، یک اجرا در شهر باکو و یک اجرا در شهر گنجه؛ این دو اجرا مورد توجه آهنگسازان، موسیقی‌دانان، رهبران ارکستر، معلمان و اساتید دانشگاه قرار گرفت. یکی از شاخص‌های مهم اجرا در باکو این بود که رهبر ارکستر ملی آذربایجان آقای «آقاوردی پاشایف» به دیدار اجرای ما آمدند و بسیار از کار تعریف کردند و عنوان کردند که دوست دارند با ارکستر ملی ایران اجرای مشترک داشته باشند.

وی افزود : این امر مصادف شد با جشنواره موسیقی و اجرای ارکستر ملی در جشنواره؛ با این پیشینه آقای پاشایف به ایران آمدند و نیمی از برنامه در کنار من به عنوان رهبرمیهمان، ارکستر ملی را رهبری خواهند کرد و آثار موسیقی جمهوری آذربایجان را در کنار موسیقی ملی ایران اجرا می‌شود.

شهبازیان گفت: ایشان از رهبران با سابقه آذربایجان هستند و اجراهای مختلفی در شهرهای ایران از قبل داشته‌اند و الان هم برای اجرا این برنامه می‌آیند. از سوی دیگر این اتفاق به لحاظ تکنیکی هم برای ارکستر ملی ایران مهم است؛ بچه های ارکستر عادت می‌کنند با رهبران مختلفی کار کنند و قابلیت اجرایی ارکستر ارتقا پیدا می‌کند.

وی تاکید کرد:جشنواره به ارتقای موسیقی در کشور  کمک می کند و این امر مهمی است که مردم و موزیسین‌های ما با گروههای دیگر کشورها و اجراهای موسیقی دیگر آشنا می شوند. امیدوارم با اشتیاقی که در اجراهای موسیقی ملی وجود دارد مردم بیایند و اجرا را بشنوند. دو خواننده از کشور ما و جمهوری آذربایجان در این کنسرت هستند و دو تکنواز مختلف در این کنسرت اجرا دارند که امیدوارم مورد توجه قرار بگیرد.

وی در مورد اهمیت اجرای اکستر ملی در افتتاحیه جشنواره گفت: این موضوع موجب آشنایی بیشتر مخاطبان عمومی با ارکستر ملی می شود؛ با توجه به اینکه مردم موسیقی ایرانی و ارکستر ملی را دوست دارند، این ارکستر میان مردم نفوذ پیدا می‌کند.

شهبازیان گفت: این برنامه حتما مورد توجه ویژه  آذری‌زبان‌ها قرار می‌گیرد؛ به خاطر اشعار، موسیقی، ملوی‌ها، تم‌ها و آثاری که ما و رهبر ارکستر آذربایجان اجرا می‌کنیم.

وی همچنین بر نقش تعاملات بین المللی ارکستر ملی در کمک به رشد موسیقی ایرانی تاکید کرد و گفت:همانطور که به استانهای مختلف کشور می رویم ومردم را با ارکستر ملی آشنا میکنیم در کشور های دیگر نیز باید بتوانیم این کار را انجام دهیم.

شهبازیان در مورد قطعه ای که برای اولین بار در ارکستر اجرا می شود گفت: در این اجرا یکی از آثار زنده‌یاد جواد معروفی آهنگساز و پیانیست بزرگ ایران که به وسیله حسین دهلوی برای ارکستر نوشته شده، با عنوان اثری برای پیانو و ارکستر اجرا می‌شود که برای اولین بار در عرصه موسیقی این قطعه توسط ارکستر ملی و تکنواز پیانو در کنسرت روز افتتاحیه اجرا می‌شود.  

 

لازم به ذکر است که در بیست و چهارمین جشنواره موسیقی فجر ارکستر ملی ایران با مشاور هنری و رهبری فریدون شهبازیان و با حضور آقاوردی پاشایوف رهبر میهمان آذربایجانی 24 بهمن ماه ساعت 18 و 30 دقیقه در تالار وحدت روی صحنه می رود.

علاقه مندان جهت تهیه بلیت می توانند به سایت ایران کنسرت مراجعه کنند.  

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید