به دنبال اتهام به سرقت ادبی حمید هیراد؛

شاعران قیام کردند!

0

موسیقی فارس- شایان رسول زاده – کمتر از یک سال است که خواننده هایی با سبک و سیاق متفاوت وارد عرصه موسیقی پاپ شدند و توانستند با موسیقی و کلام خود تعداد زیادی از نوجوانان و جوانان را جذب این نوع موسیقی کنند، که صحبت راجع به این موسیقی که در بین هم صنف هایشان به عنوان موسیقی مصرفی یاد میشود بحث مفصلی است که شاید نیاز باشد راجع به آن یک برنامه چند قسمتی ساخت.

اما در بین این خواننده ها و گروه ها نام خواننده ای میدرخشد، که تمامی قطعاتش مورد پسند تینیجر ها قرار گرفته و در اکثر خودرو ها، فروشگاه ها و … شنیده میشود.

اما چیزی که این روز ها بیشتر شنیده میشود اتهام به سرقت اشعاری است که وی خوانده است.

اواخر سال ۹۶ بود که علیرضا بدیع از غزل سرایان و مجریان صدا و سیما و شاعر برکه کاشی با صدای حجت اشرف زاده صحبتی راجع به سرقت ادبی آن خواننده در شبکه چهار انجام داد.

وی در آن برنامه حمید هیراد را را به عنوان سارق ادبی معرفی کرد، چرا که هیراد با استفاده از اشعار و ترانه شعرای قدیمی و ترانه ، ترانه سراهای معاصر قطعات خودرا تکمیل و اشعار را با نام خود روانه بازار می کرد.

طبق گفته های علیرضا بدیع، حمید هیراد با تغییر اندک اشعار، آنهارا به نام خود ثبت می کند اما هیراد این نظر را قبول ندارد و می گوید من از آن اشعار الهام می گیرم و سپس می نویسم.

اما این صحبت ها آنقدر قوی نبود که علیرضا بدیع و دیگر شاعران را قانع کند، با ادامه این روند کاری حمید هیراد، روز گذشته شاعرانی همچون علیرضا بدیع، صابر قدیمی، مهتاب یغما (از ترانه سراهایی که ترانه اش با اسم و صدای حمید هیراد روانه بازار شد) و جمعی دیگر از شاعران کمپینی به نام «نه به سرقت ادبی» را راه انداری کردند .

در این بیانیه نام شاعران نام آشنایی به چشم میخورد که یکی از آن ها محمد علی بهمنی است.

بهمنی از شاعران معاصر و مو سفید این روزهای ادبیات که رییس شورا شعر نیز میباشد نام اش در انتهای این بیانیه و به حمایت از « نه به سرقت ادبی» دیده میشود.

که اکثر ذهن هارا درگیر خود کرده است که چرا محمد علی بهمنی مجوز شعر این نوع قطعات را صادر میکند و از طرفی به عنوان یکی از حامیان «نه به سرقت ادبی» دیده میشود.

یغما گلرویی نیز درباره این اتفاق در صفحه اینستاگرام اش مطلبی را منتشر کرده است که بخشی از آن را در ادامه می خوانید  :

ایستادن سانسورگران و سانسور شوندگان در کنار هم برای تشکیل یک کمپین و کوبیدن مشت محکم به دهان آوازخوانی که بدون اجازه از چند بند ترانه ی سه چهار ترانه سرا در آهنگهایش استفاده کرده بیشتر از حماسی بودن، بامزه است چون چند تن از امضا کنندگان این بیانیه می توانند با چرخاندن قلم جلوی انتشار هر ترانه ای – از جمله ترانه های همین خواننده – را بگیرند.

حال که حمید هیراد به عنوان متهم  به سرقت ادبی در بین شاعران معرفی شده است و با راه اندازی کمپین شاعران می خواهند جلو اینگونه حرکات را بگیرند باید دید تهیه کننده، مدیر برنامه و خود حمید هیراد چه واکنشی را نسبت به این موضوع دارند و شورای شعر چه اقداماتی برای جلوگیری اینگونه سو استفاده ها از امروز به بعد می کنند.

در این کمپین علاوه بر نوشتن تومار و امضا جمع کردند بانیان این کمپین نمونه اشعاری را که حمید هیراد خوانده و نوشته است را منتشر کرده اند.

متن این بیانیه را اینجا بخوانید.

در ادامه نیز بخشی از این اشعار را مشاهده می کنید:
سرقت ادبی-حمید هیراد

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید