چرا گرافیک در موسیقی تاثیر گذار است و نباید آن را نادیده گرفت؟

0

موسیقی فارس ـ ابراهیم جلالی: در سالهای گذشته پس از رواج یافتن استفاده از اینترنت همواره شاهد این بوده ایم که آثار مختلف موسیقی از طریق سایت های دانلود موسیقی به دست علاقمندان این عرصه رسیده است. اما در کنار انتشار یک اثر موسیقی باید یک کاور که نقش معرف آن اثر را ایفا میکند نیز طبق روال حرفه ای همراه آن بر روی اینترنت قرار بگیرد. به خاطر همین خیلی وقت ها شاهد این بوده ایم که اثری از یک خواننده تمام ویژگی های فراگیر شدن و شنیده شدن را داشته ولی به خاطر نداشتن کاور خوب، آنگونه که باید شنیده و دانلود نشده و این نیز بارها بالعکس هم اتفاق افتاده است.
این موضوع تا قبل از روی کار آمدن اینترنت و بازار داغ سی دی و کاست هم مطرح بود و خیلی وقت ها فروش برخی از آلبوم ها به خاطر طرح روی جلد نامناسب زیر سوال میرفت!
در اوایل موج اینترنتی موسیقی، خواننده ها زیاد این مسئله را جدی نگرفته بودند و خیلی وقتها شاهد این بودیم که از عکس های 3*4 یا 6*4 پرسنلی نیز برای کاور برخی کارها استفاده شده! اما ویژگی یک اثر حرفه ای این است که تمامی عوامل،اعم از ساخت ملودی، تنظیم، میکس و مسترینگ، خواننده، عکاسی و طراحی باید دست در دست هم داده تا یک پکیج خوب را برای مخاطبان پدید آورد و در کنار آن به موفقیت برسد.
جدای از این، مردم این روزها با گسترش شبکه های اجتماعی و حضور پررنگ هر روزه همگانی در آن، عادت کرده اند تا همه چیز را در گوشی های همراه خود و کانال های تلگرام و صفحات مختلف اینستاگرام ببینند؛ به همین خاطر در حال حاضر شاهد این هستیم که کانال ها و اپلیکیشن های انتشار موسیقی روز به روز پررنگ تر از سایت های مختلف میشوند.
در کنار همه این مسائل، درد دل روزانه افراد با مردم حاضر در شبکه های اجتماعی نیز از طریق گذاشتن پست های متنوع این روزها بیشتر از پیش با موسیقی درهم آمیخته شده و خیلی ها اقدام به انتشار تکه هایی از متن ترانه یک آهنگ میکنند که حال خود به نوعی به عنوان یک عادت روزانه برای خیلی از مردم تبدیل شده است. برای مثال برخی از گرافیست ها این روزها تلفیقی از متن ترانه و طرح گرافیکی را در شبکه های اجتماعی به اشتراک میگذارند که  مخاطبان را بر متن ترانه، شنیدن و زمزمه آن اثر ترغیب میکند؛ روندی که روز به روز در حال گسترش است و جذابیت این حرکت نیز باعث شده تا مردم این عکس ها را به اشتراک گذاشته و در نتیجه چیزی که به وجود می آید تبلیغ و دست به دست چرخیدن بیشتر برای یک اثر موسیقی است . همین عوامل باعث میشود تا نقش گرافیست و طراح دردنیای موسیقی هرروز تاثیرگذار تر از دیروز باشد.
متاسفانه این روزها شاهد این هستیم که برخی سایت ها اقدام به حذف عوامل طراحی و عکاسی مربوط به کاور موسیقی میکنند که این روند نیز تا حدودی ارزش هنرمندان این شاخه را زیر سوال برده و به هیچ عنوان نمیشود از کنار تاثیر گذاری این بخش در موسیقی گذشت.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید