نوشدارویی که بعد از مرگ به حبیب رسید!

0

موسیقی فارس_ ساراتقی نژاد: امروز۴ مهرماه زاد روز حبیب محبیان ، مرد آرام و نجیب موسیقی ایران ،
کسی که از ابتدا مرد تنهای شب نبود اما زمانیکه همسر اولش شادی بعد از تزریق آمپول اشتباهی فوت شد وبه فاصله ی دوماه مادرش هم اورا تنها گذاشت ، آلبوم ” مردتنهای شب” را منتشر کرد .خود را تنها میدید اما با انتشار این آلبوم تازه شناخته شد.

دوران نوجوانی حبیب مصادف با پیدایش گروه بیتلز ( Beatels) در دهه ۶۰ میلادی اروپا و این باعث علاقهٔ بیشتر او به موسیقی گردید. بعدها حبیب توانست به عنوان خواننده در تلویزیون استخدام شود. حبیب محبیان بعد از ۲ سال از استخدام در رادیو و تلویزیون به خدمت سربازی رفت و در آنجا نیز خواننده باشگاه افسران بود.

حبیب در سال ۱۳۶۰ به‌دلیل ممنوعیت خواندن، ایران را ترک کرد و در سال ۱۳۶۴ در لس آنجلس در ایالات متحده آمریکا ساکن شد. اما دل کندن از وطن برای حبیب دوست داشتنی آسان نبود به
همین دلیل در سال ۱۳۸۸ با نگارش نامه‌ای به رئیس جمهور وقت، محمود احمدی‌نژاد، خواستار حضور در کشور شد و با موافقت ضمنی و پذیرفتن رعایت برخی شرایط به همراه خانواده اش به ایران بازگشت و در رامسر، چهارصد دستگاه اقامت کرد.مدت‌ها گذشت اما انگار قرار نبود فعالیت‌های موسیقی حبیب محبیان در ایران قانونی شود، چراکه با وجود خواست و اعلام قبلی حبیب، «محمد میرزمانی» مدیرکل وقت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هرگونه اعطای مجوز به این خواننده را رد کرد.
حبیب در سال ۱۳۸۹ درخواست خود برای دریافت مجوز انتشار آلبوم را ارائه وشایعه شد که می‌خواهد در ورزشگاه آزادی تهران کنسرت برگزار کند؛ و ادعا کرد که این کنسرت اگر ۱۰ شب هم برگزار شود، ۱۰۰ هزار نفری آزادی خالی نمی‌شود.
محمد میر زمانی، در بهمن 1391 در این‌باره گفت: «ما به آلبوم حبیب محبیان نه مجوز داده‌ایم و نه کارهای ایشان مجوز گرفته است، با مجوز ما هم، کاری از ایشان منتشر نشده است.»

اما پیش‌تر در سال 89 یعنی زمانی که میرزمانی به سمت مدیرکلی دفتر موسیقی منصوب نشده بود، علی ترابی، سرپرست وقت این دفتر در مورد اعطای مجوز به آلبوم این خواننده گفته بود: «حبیب محبیان درخواست انتشار آلبوم دارد، نه برگزاری کنسرت. حبیب محبیان درخواست خود برای دریافت مجوز انتشار آلبوم را ارائه کرده است. مدتی قبل ایشان برای انتشار یک آلبوم موسیقی در داخل کشور؛ درخواستی برای دفتر موسیقی ارشاد نوشته‌اند، اما صحبتی از برگزاری کنسرت در داخل کشور نبوده است. برای اعطای مجوز به این آلبوم نیز همچون آلبوم‌های دیگر و براساس برنامه اداری؛ مطابق ضوابط عمل خواهیم کرد و درخواست ایشان در حال بررسی است.»

در سال ۱۳۹۳ حبیب در جاده ماسوله و شهرک تاریخی ماسوله در حال تولید یک ویدئو کلیپ بود که توسط نیروی انتظامی بازداشت شد و به واسطه تشاهر و همچنین عدم به همراه داشتن مجوزهای مربوطه برای ضبط فیلم، به دادسرا معرفی شد تا روند قضایی معمول پیگیری شود. در پایان، حبیب با تودیع قرار وثیقه متناسب آزاد شد.
مرد تنهای شب نمیتوانست بی کار بماند
برای همین در سال ۱۳۹۳ کتاب «مرد تنهای شب» منتشر کرد و در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران همان سال ارائه شد. این کتاب برگزیده‌ای از آثار و ترانه‌های حبیب در همه سالهای فعالیت اش را تشکیل داده است .

مدت ها میشد که حبیب از بیماری سخت سرطان رنج میبرد .در نهایت ساعت ۹ صبح ۲۱ خرداد سال ۹۵ قلب حبیب از حرکت باز ایستاد و مرگ برای همیشه مرد تنهای شب را از موسیقی ایران گرفت و زمین روستای نیاسته کتالم رامسر پذیرای حبیب خود شد‌.

نکته جالب ماجرا این است که حبیب یک سال و نیم پس از مرگش مجوز گرفت!!

وزارت ارشاد بزرگ‌ترین توهین را به حبیب کرد» این جمله را ناهید بسیم، همسر حبیب می‌گوید. 19 دی ماه سال ۹۷خبری منتشر شد مبنی بر اینکه موزیک ویدئوی «دیره» با صدای احمدرضا محبیان و سمیر زند و همچنین با تصویر و صدای نه چندان شفاف زنده‌یاد حبیب محبیان از دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز انتشار گرفت. مجوز گرفتن صدا و تصویر حبیب آن هم یک سال و نیم پس از مرگ این خواننده با واکنش‌های بسیاری مواجه شد، چند روز پیش هم ترانه «آهنگ قو» با صدای حبیب به مناسبت جان باختن سی تن از دریانوردان ایرانی در نفتکش سانچی از یک شبکه استانی صدا و سیما پخش شد.

حال که حبیب محبیان زیر خروارها خاک آرمیده باید مجوز بگیرد ؟؟؟ زمانیکه تلاش کرد تا در وطن خود کار کند ودر همین وطن به اوج برسد ، نشد .مصداق نوش دارویی که به سهراب رسید اما نمیدانستند که سهراب مدتهاست که نفس نمی کشد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید