به میزبانی حوزه هنری؛

همایش چهل سال موسیقی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود

0

موسیقی فارس-مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری از برگزاری همایش ملی ۴۰ سال موسیقی انقلاب اسلامی و همچنین برپایی کنسرت موسیقی اشکان کمانگری به نفع سیل زدگان در ایام هفته هنر انقلاب اسلامی خبر داد.

به گزارش موسیقی فارس میلاد عرفان پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری درباره برنامه‌های این مرکز در هفته هنر انقلاب اسلامی اظهار کرد: به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی «همایش ملی ۴۰ سال موسیقی انقلاب اسلامی» با حضور استادان و کارشناسان برجسته موسیقی کشور برگزار می‌شود. در این همایش سعی کرده‌ایم با توجه به ظرفیت‌های موسیقی کشور به برنامه‌های مفید و مؤثری پیرامون بررسی سیر موسیقی در چهاردهه اخیر بپردازیم. بخش عمده‌ای از این برنامه‌ها به صورت میزگرد برگزار خواهد شد و در این میزگردهای پنج گانه به پنج موضوع مهم در موسیقی کشور پرداخته می‌شود. موسیقی سنتی، موسیقی نواحی و مقامی، سرود، موسیقی اجتماعی و موسیقی کودک در چهل سال گذشته، مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرند.

وی افزود: در این میزگردها اساتید برجسته‌ای همچون مظفر شفیعی، هادی آرزم، بهرام دهقانیار، هوشنگ جاوید، محمود منتظم، بهنام صبوحی، محمدمهدی سیار، محسن جلیلی، منصوره ثابت زاده، بهروز وجدانی، علیرضا پاشایی، محمدرضا مهدوی، شهروز حقی، حسین دی‌پیر، محسن صفایی‌فرد، نعمت الله سعیدی، فرید الوندی حضور خواهند داشت و نظرات خود را مطرح خواهند کرد.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری با بیان اینکه بنا داریم بررسی دقیقی نسبت به کارنامه انقلاب اسلامی در زمینه موسیقی طی ۴ دهه گذشته داشته باشیم، توضیح داد: در این میزگردها، فرازها و فرودها، شکوفایی‌ها، رویش‌ها و تهدیدها و چالش‌هایی که با آن رو به رو هستیم بررسی می‌شود. هدف از این میزگردها تولید مطلب و اندیشه و نظر درباره موسیقی انقلاب اسلامی است. برخی مواقع می‌بینیم که در یک رشته هنری آثار برجسته‌ای تولید شده و در حوزه تولید متن و نظریه پردازی از آن تولید، اثری نداشته‌ایم. این به دلیل عدم توجه ما به جلساتی است که در آن جلسات پیرامون رشته هنری و تولیدات به صحبت می‌پردازیم و به حرف نو و نظریه برسیم. اگر میزگردها و جلسات نقد و بررسی و تبادل نظر در هر رشته هنری به شکل اصولی و مداوم برگزار شود، طبیعتاً آینده روشن‌تری در هنر خواهیم داشت.

عرفان پورتصریح کرد: در مورد موسیقی کمتر صحبت شده است که در ۴۰ سال گذشته موسیقی، چه نقاط ضعف و مثبتی و چه چالش‌ها و امیدهایی وجود داشته است. اگر این گونه نشست‌های نقد و بررسی موسیقی کم شود، دچار فقر محتوایی در موسیقی می‌شویم و بیشتر از پیش از نقاط آسیب‌زا ضربه خواهیم خورد.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری همچنین از برگزاری کنسرت اشکان کمانگری در حوزه هنری خبر داد و گفت: هنر باید در کنار مردم باشد، فریاد مردم را برساند و به فریاد مردم برسد. برگزاری کنسرت با صدای اشکان کمانگری که موسیقی‌های برجسته سال‌های انقلاب اسلامی در این کنسرت خوانده می‌شود از دیگر برنامه‌های ما در هفته هنر انقلاب اسلامی است. لازم به ذکر است که تمامی در آمدهای حاصل از بلیط فروشی این کنسرت به مردم سیل زده کشور تعلق خواهد گرفت. این کنسرت ۲۳ فروردین ماه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می‌شود.

جشن هفته هنر انقلاب به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی با شعار «هنر متعهد به حقیقت» از روز ۲۰ فروردین‌ماه ۹۸ آغاز و در طول یک هفته ضمن مرور مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با هنر انقلاب و هنرمندان انقلابی و معرفی چهره سال هنر انقلاب، با نمایش فیلم‌ها، اجرای تئاترها، برگزاری کنسرت و نمایشگاه‌های تجسمی تا تاریخ ۲۶ فروردین ادامه می‌یابد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید