به اصالت­ها پای­بندم/نگاه جهانی داشته باشیم

0

موسیقی فارس-سهند اینانلو: حمیدرضا پنجه پوراز خوانندگان با سابقه موسیقی سنتی ایران است، وی که اهل شهر هنرپرور اصفهان بوده تاکنون آثار موفق زیادی را روانه بازار کرده است.

آغاز کار پنجه پور با انتشار آلبوم «بزم عاشقانه» (محصول ۱۳۷۴) صورت پذیرفته و در حقیقت درهای فعالیت حرفه ای درعرصه موسیقی به روی او باز شده است که حاصل آن، اجرا در کنسرتهای متعدد داخلی و خارجی و همکاری با گروه های موسیقی سنتی ایرانی بوده است، که مهمترین آنها، «گروه عشاق» می باشد.

او در طول دوره فعالیت حرفه ایش سابقه همکاری با استادانی چون؛ امین الله رشیدی و محمدعلی قدمی را داشته که هر دوی این همکاری ها در قالب اجرای زنده گروه عشاق صورت گرفته است.

در گفتگویی که موزیک فارس با حمیدرضا پنجه پور ترتیب داده است به مسائل مختلفی اشاره شده است که در ادامه مشروح این گفتگو را می خوانید:

 

*کنسرت گروه «عشاق» بر چه چارچوبی استوار است و همکاری شما به چه صورتی است؟

من گروه «عشاق» را گروه خودم می دانم. این گروه از بهترین­های عرصه موسیقی سنتی است که بهترین نوازنده­ها در آن حضور دارند. همیشه با «عشاق» بوده و هستم و افتخارم است حضور درکنار این عزیزان.

این بار نیز به لظف آقای مجید فلاحپور استاد رسول نجفیان نیز در کنار ما حضور خواهند داشت و افتخار همکاری با ایشان نصیبمان شد.

*فکر می­ کنید این گروه شاخصه­های حضور استاندارد در عرصه موسیقی سنتی را داشته باشد؟

من فکر می کنم علاوه بر این­که شاخصه­ های استاندارد را دارد، بسیار هم بیشتر دارد و بیش از استاندارد است.

وضعیت بازار موسیقی در ایران منشاء ایجاد بحث های مختلفی بوده است، عده کثیری از هنرمندان بنام ایرانی از سطح کیفی کارهای ارائه شده شدیدا ناراضی هستند . نظر شما در این رابطه چیست؟

متاسفانه خوانندگان امروزی غالبا به کپی کاری روی آورده اند، البته این امر بین خوانندگان سبک پاپ بیشتر دیده می شود اما روی هم رفته این معضلی فراگیر است که جامعه موسیقی ایران با آن مواجه است.

تا حدودی موسیقی سنتی از این امر مصون مانده و علت آن نیز توجه دقیق مخاطب به موسیقی است ولی در بین مخاطبین سبک پاپ، اکثر توجهات بر روی کلام و صدای خواننده متمرکز است و توجهی به کیفیت موسیقی آن قطعه نمی شود. در حالیکه باید برعکس باشد تا بتوان عیارسنجی درستی از سطح کیفی یک اثر داشته باشیم.

 

*در سالهای اخیر اقبال جوانان به موسیقی سنتی افزایش محسوسی داشته است، با توجه به اینکه تجربه پرباری در این راه پرپیچ و خم دارید چه توصیه ای به این دست علاقه مندان موسیقی سنتی می کنید؟

در وهله اول باید بگویم که دولت هیچ حمایتی از فعالین این حوزه نمی کند و به این امید شروع به کار نکنند که از حمایت های دولتی برخوردار خواهند شد. ولی این را هم باید بگویم که اگر فردی واقعا مستعد و توانمند باشد راهش را در جامعه موسیقی پیدا خواهد کرد و در نهایت موفق خواهد شد، اما باید بداند که بهیچ وجه راه ساده ای پیش رویش قرار ندارد و باید تلاش بسیاری برای رسیدن به موفقیت بکند.

من کمک هایی در حد توانم به این جوانان انجام داده ام، برای مثال عده ای از جوانانی که در سطح شهر به اجراهای خیابانی موسیقی مشغولند بسیار با استعداد و خوش ذوق هستند. یکی از اقدامات من این بوده که شخصا این جوانان را جمع کرده ام و اقدام به برگزاری برنامه ای در قالب کنسرت و یا اجراهای زنده کرده ایم که از قضا نتیجه کار بسیار با کیفیت و مورد استقبال مخاطب نیز بوده است.

 

*به عدم حمایت دولت اشاره کردید، فکر می کنید چه اقداماتی باید صورت بگیرد تا موسیقی سنتی بیش از پیش تقویت شود؟

این سبک از موسیقی، منحصر به کشور عزیزمان ایران است و ما وظیفه داریم در حفظ و اشاعه آن بکوشیم. نخستین قدم دولت نیز باید در جهت ایجاد یک رسانه مستقل برای این بخش از موسیقی کشور باشد، که تمامی اخبار مربوط به فضای موسیقی سنتی ایرانی اعم از؛ کنسرت ها، انتشار آثار، مصاحبه ها، نقد ها و … در آن منعکس گردد.

البته در این مورد صداوسیما نیز می تواند نقش بسزایی داشته باشد ولی نیاز به وجود یک رسانه مستقل به شدت احساس می شود.

در قدم بعدی باید نگاه ما جهانی باشد، خصوصا کشورهای فارسی زبان منطقه را باید در این برنامه ریزی مورد نظر بگیریم و باید اقداماتی در راستای شناساندن موسیقی اصیل ایرانی به مردم این کشورها را در دستور کار قرار دهیم چرا که آنها نیز همزبان ما هستند.در عین حال باید به اصالت­ها پایبند باشیم.

البته این امور مستلزم برنامه ریزی مدون و اجرای دقیق این برنامه ها است.

 

کمی در ارتباط با کنسرت مرداد ماهِ گروه عشاق برای خوانندگان ما بگوئید.

این برنامه در تاریخ سوم مرداد، در محل تالار اندیشه حوزه هنری برگزار خواهد شد و من در این کنسرت افتخار همکاری با هنرمند عزیز کشورمان؛ آقای رسول نجفیان را خواهم داشت.

قطعات مختلفی نیز تدارک دیده شده تا در شب اجرا تقدیم حاضرین گردد. وظیفه تنظیم و آهنگسازی این آثار با جناب جمشید آقایی بوده است و آقای مجید فلاحپور نیز تهیه کنندگی برنامه را بر عهده خواهند داشت، سرکار خانم آیدا امیری مقدم نیز بعنوان مدیر اجرایی برنامه، هماهنگی های لازم را صورت خواهند داد. و در پایان جا دارد از تمام عزیزانی که در جهت برگزاری هرچه بهتر اجراهای گروه زحمت می کشند تشکر ویژه ای داشته باشم.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید