با انتشار این اثر از سوی مرکز آوای انقلاب اسلامی؛

«کوچ» با صدای «حجت اشرف‌زاده» به آتش‌نشانان تقدیم شد 

0

موسیقی فارس- همزمان با برگزاری آیین تشییع پیکر آتش‌نشانان شهید واقعه تلخ پلاسکو، تک‌آهنگ «کوچ» با صدای «حجت اشرف‌زاده» منتشر شد. این اثر که با آهنگسازی و تنظیم «حمید اکبرزاده» و میکس و مسترینگ «محمد فلاحی» تولید شده، از سوی مرکز آوای انقلاب اسلامی (مأوا) تهیه شده و در اختیار مخاطبین قرار گرفته است.

روابط عمومی «مأوا» درباره این اثر گفت: «تولید این اثر از ماه‌ها قبل آغاز شده و در آذر ماه به پایان رسید. هدف از تولید این اثر که در ژانر موسیقی سوگواره قرار می‌گیرد، تلطیف فضای جامعه در مواجهه با حوادث ناگهانی و تلخ به وقوع پیوسته است. حجت اشرف‌زاده نهایت همکاری و همراهی را جهت تولید این اثر با مأوا داشت و فارغ از کیفیت اثر کوچ، خلاقیت و همدلی این هنرمند عزیز باعث شد اثری ماندگار تولید شود. پس از وقوع حادثه تلخ پلاسکو تصمیم برآن شد تا اثر کوچ به شهدای آتش‌نشان تقدیم شود.»s

حجت اشرف‌زاده نیز همزمان با انتشار این اثر  گفت: «مدت‌ها بود در فکر ساخت موسیقی سوگواره بودم، اما در فضایی متفاوت با آن‌چه پیش از این برای سوگ اجرا شده که اغلب به یک سری نغمات ایرانی برمی‌گردد. کاری که ما مدنظر داشتیم فرم دیگری دارد و با نگاه ادبی و محتوایی تولید شده و ادبیات خیلی برایمان مهم بوده است. این اثر غزل پخته و درستی دارد. چند ماه روی این کار زمان گذاشتیم و چند دوست آهنگساز رویش ملودی گذاشتند و من هم کمی در انتخاب سرسختی کردم تا در نهایت به این ملودی رسیدیم که حق مطلب در آن ادا شده است.»

اشرف‌زاده درباره آهنگساز اثر جدیدش گفت: «من و حمید اکبرزاده از حدود 15 سال پیش یکدیگر را می‌شناسیم و با هم همکاری داشته‌ایم و در حال حاضر فعالیت گسترده‌ای با هم داریم. او اکنون سرپرست ارکستر من شده و علاوه بر آن در آهنگسازی و تنظیم نیز با من همکاری می‌کند. از سویی او صدای من را خوب می‌شناسد و نغماتی که من دوست دارم مثل دشتی خراسانی که مناسب صدای من هم هست را به خوبی می‌شناسد و این نکته‌ی مهمی است. آهنگساز باید توانایی و حتی علایق خواننده‌اش را بشناسد و این باعث می‌شود خواننده هم با عشق و توان مضاعفی کار را بخواند و در نتیجه خروجی بهتر خواهد شد.»

این خواننده درباره تنظیم قطعه «کوچ» هم گفت: «برای تنظیم سعی کردیم ترکیبی از فضای الکترونیک با سازهای کلاسیک و ملودی دشتی خراسانی ارائه شود که فکر می‌کنم ترکیب این سه فضا، خروجی خوبی داشته است.»

خواننده قطعه مشهور «ماه و ماهی» درباره انتشار اثر جدیدش در آستانه تشییع پیکر آتش‌نشانان شهید گفت: «تصمیم گرفتیم در این فرصت این کار را به آتش نشانان تقدیم کنیم که این روزها از دست دادن آن‌ها بزرگترین دل‌مشغولی همه ایرانی‌ها است. قطعه «کوچ» برای سوگ از دست دادن عزیز ساخته شده و به نظرم هیچ زمانی بهتر از حالا برای انتشار آن وجود نداشت. دوستانم در موسسه «مأوا» هم در فرصتی محدود تصاویری برای آن آماده کردند که امیدوارم اثرگذاری کار را بیشتر کند.»

حجت اشرف‌زاده در پایان گفت: «تصمیم گرفتم این اثر را هم به آتش‌نشانان حاضر در حادثه ساختمان پلاسکو و هم به آتش‌نشانانی تقدیم کنم که چند سال پیش در حادثه انفجار مهیب قطار که در شهر خودم (نیشابور) اتفاق افتاد و در آن بیش از 50 نفر از آتش‌نشانان به شهادت رسیدند. بسیاری از آنان دوستان و هم‌کلاسی‌های سابق خودم بودند و آن خاطره تلخ از گذشته در ذهنم مانده است.»

آهنگ  و  ویدیوی «کوچ» با صدای «حجت اشرف‌زاده» که به تهیه‌کنندگی مرکز آوای انقلاب اسلامی (مأوا) تولید و با مجوز دفتر موسیقی و سرود صدا و سیما منتشر شده را از موسیقی فارس ببینید:

فایل ویدیویی:

 فایل صوتی:
منبع متن خبر : موسیقی ما
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید