کاهش ارتباط عاطفی با ساز

0

موسیقی فارس- هنرمندان بخش سه تارنوازی دوازدهمین جشنواره موسیقی جوان در حالی آثار خود را در معرض رقابت قرار دادند که برخی از داوران این بخش نسبت به کاهش ارتباط عاطفی با ساز هشدار دادند.

به گزارش موسیقی فارس،به نقل از روابط عمومی جشنواره، تعدادی از هنرمندان جوان شرکت کننده در بخش موسیقی دستگاهی ایران دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان روز دوشنبه دوازدهم شهریور ماه در چارچوب مسابقه سه تار آثار خود را در حضور هیات داوران متشکل از حسین علیزاده، داریوش پیرنیاکان، مسعود شعاری و بهداد بابایی ارایه دادند و در این روز سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد به عنوان مهمان ویژه در این روز به تالار رودکی تهران آمدند.

در گروه سنی الف که به دو بخش تقسیم شده بود ابتدا ایلیا بازیاری، علی چراغی، محمدحسین رجبی و محمدحسین سجادی در گروه سنی الف ۱ و سپس سیدمحمد حسان امامی، امید جوراب بافان، یونس ذوالفقاری، پرهام شیروانیون، محراب قلعه جوقی، ریحانه کدخدایی و حافظ کریمی در گروه سنی الف ۲ به اجرای برنامه پرداختند.
2886395

در گروه سنی ب نیز محمدجواد احمدزاده، عبدالله جهانسری، کیمیا ذاکریان، آلاء زارعی دهقی، محمدرضا علوی هریس، مهرداد گل محمدی و محمد امین مولایی آثار خود را در حضور هیات داوران اجرا کردند.

بخش سوم برنامه این روز متعلق به پنج شرکت کننده در رده سنی ج بود. این گروه سنی باید به طور کامل به دستگاه راست پنجگاه، پیش درآمد راست پنجگاه، رنگ راست پنجگاه و چهار مضراب راست پنجگاه مسلط می بودند، و داوران بر همین اساس از آنان خواستند تا بنوازند. در این بخش رضا ابراهیمی کلاریجانی، رضا اسدی، پویا خسروی، کاوه صفاریان و حمیدرضا عبادی هنرمندان شرکت کننده را تشکیل می دادند.

واکنش معاون هنری وزارت ارشاد و هیات داوران درباره یک جشنواره

سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه برگزاری مسابقه سه تار دوازدهمین جشنواره موسیقی جوان با ابراز خرسندی از برگزاری این رویداد موسیقایی بیان کرد: جشنواره ملی موسیقی جوان یکی از ارزشمندترین رویدادهای هنری است و از این جهت مایه افتخار است که جوانان موسیقی اصیل ایرانی، کلاسیک و همچنین موسیقی نواحی را دنبال می کنند. این موسیقی ها بخش اعظم شناسنامه شنیداری ما را تشکیل می دهند و من هرگاه در طول جشنواره به تماشای اجراها آمدم از این که فرزندان امروز ایران و هنرمندان فردا با این کیفیت به فراگیری رشته های هنری ایرانی مشغول هستند و به این موضوع اهتمام می ورزند بسیار خوشحال شدم.
2886393

بهداد بابایی عضو هیات داوران بخش سه تار نیز توضیح داد: شرکت کنندگان به واسطه استعداد و توانایی که دارند می درخشند. هرچه گروه سنی افزایش پیدا می کند احساس می شود که ارتباط عاطفی شان با ساز به میزان تمریناتشان در حال کاهش است اما رده های سنی پایین عملکرد بهتری دارند.

بهروز همتی دیگر داور حاضر در بخش سه تار هم اضافه کرد: شرکت کنندگان نسبتا سطح قابل قبولی داشتند. البته نسبت به ساز تار یک مقدار سطح پایین تری داشتند. خوشبختانه تعداد شرکت کنندگان در ساز سه تار خوب بود ولی در مقایسه با ساز تار، گروه ب و ج در مرتبه پایین تری قرار داشتند. ضمن اینکه من فکر می کنم برنامه ریزی جشنواره امسال نیز بسیار عالی انجام شده بود.
2886392
مسعود شعاری عضو دیگر هیات داوران بخش سه تار هم درباره پیشرفت نوازندگان حاضر در جشنواره گفت: از نظر من سن رشد و پیشرفت نوازندگان در حال کاهش است و این مساله جای امیدواری دارد اما از لحاظ کیفی احساس می کنم که باید روی بالا بردن کیفیت آثار تمرکز کرد. هنرجویان در رده های سنی پایین زودتر به هنر و البته موسیقی علاقمند می شوند چون موسیقی هنری است که باید نسبت به آن تعمق داشت. به نظر من این تعمق هنوز در نوازندگان شکل نگرفته و حتی در موسیقی دستگاهی من احساس می کنم که بچه ها کارها را حفظ می کنند اما هنوز درک عمیقی از دستگاه ها و گوشه ها ندارند.

داریوش پیرنیاکان هم درباره اجراهای این دوره گفت: از اجراها بسیار راضی بودیم و نسبت به سال های گذشته گروه های ب و ج بهتر بودند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید