صدور فراخوان دومین دوره جشتواره موسیقی «صبا» دانشگاه هنر

0

موسیقی فارس-فراخوان دومین دوره‌ی جشنواره موسیقی صبا پس از تأخیری دو ساله منتشر شد. به گزارش روابط عمومی، جشنواره موسیقی صبا با همکاری انجمن موسیقی ایران، دفتر موسیقی، بنیاد رودکی، و مؤسسه توسعه هنرهای معاصر در هفته نخست آذرماه امسال برگزار می شود. داوطلبان می توانند با مراجعه به وب سایت sabamusicfestival.com و مطالعه کامل متن فراخوان نسبت به ثبت نام در این جشنواره اقدام کنند. بر اساس متن فراخوان دومین دوره جشنواره موسیقی صبا، آخریـن مهلـت ارسـال آثـار بـرای دبیرخانـه، 30 مهر ماه خواهد بود و برگزیــدگان نهایی علاوه بر دریافت جوایز نقدی در رویــداد بهــاره ی صبــا در دوره ی بعــد، اجرای رسمی خواهند داشت.

حمید عسکری رابری، رئیس دانشکده‌ی موسیقی دانشگاه هنر و رئیس دومین دوره‌ی جشنواره صبا گفت: جشنواره موسیقی صبا، نمودارِ هم‌دلی و توانایی‌های تخصصیِ دانشجویانِ موسیقی کشور است و حضور در این جشنواره می‌تواند نشانه‌ی حیات موسیقایی جوانان و حرکت در مسیر پیشرفت باشد.وی افزود: با همراهیِ جشنواره‌ی صبا در مسیری امیدبخش و انرژی‌آفرین حرکت کنیم.

همچنین پوریا رمضانیان، دبیر دومین دوره‌ی این جشنواره نیز درباره‌ی تأخیر در برگزاری جشنواره گفت: هر رویداد مفصل یا جشنواره‌ای با این ابعاد ممکن است در برگزاری دوره‌ی دوم خود، با مشکلاتی مواجه باشد چراکه ازیک‌سو باید قوت‌های دوره‌ی نخست را حفظ کند، و ازسوی‌دیگر باید مشکلات و نواقص پیش را برطرف کند. رمضانیان ادامه داد: برطرف کردن این نواقص نیازمند فراهم شدن زیرساخت ها‌ و تدوینِ آیین‌نامه‌ی مشخص بود که خوشبختانه در مدت دوساله در این زمینه به ثباتی نسبی رسیدیم. وی افزود: در این دوره برای بخش رقابتیِ آنسامبل‌ها، امکان بهره‌مندی از مربی‌های کارآزموده فراهم شده است که به‌زودی توضیحات مفصل در این ارتباط در وب سایت جشنواره منتشر خواهد شد.

دبیر دومین دوره‌ی جشنواره صبا اظهار کرد: « جشنواره‌ی امسال میزبان مسابقه‌ی آهنگ‌سازی استاد احمد پژمان است. این بخش از جشنواره نیز با تأخیری پنج‌ساله برگزار می‌شود که صبا در این دوره بانی آن خواهد بود. هرچند باید دید این میزبانی به‌طور دائم است یا خیر، که این مسأله نیازمند بررسی دقیق‌تری است. فراخوان این مسابقه نیز به‌زودی در سایت جشنواره‌ی صبا انتشار خواهد یافت.» رمضانیان افزود: در این دوره از جشنواره در مواردی محدود از چند داور بین‌المللی هم برای قضاوت دعوت کرده‌ایم.

وی در پایان ضمن تشکر از همکاری محمدهادی مجیدی، دبیر نخستین دوره و مؤسس جشنواره، محمدرضا تفضلی، استاد دانشگاه هنر، حمید عسکری، رئیس دانشکده‌ی موسیقی دانشگاه هنر و همچنین ربکا آشوقیان، استاد دانشگاه، توضیحات تکمیلی درمورد بخش‌های مختلف جشنواره را به نشستی خبری موکول کرد.

 

در ادامه محمدهادی مجیدی، مؤسس جشنواره و مدیر اجرایی دوره‌ی دوم نیز خطاب به داوطلبان گفت: از دانشجویان و داوطلبان شرکت در بخش‌های رقابتی جشنواره تقاضا دارم که متن فراخوان را کامل مطالعه کنند، و پس از گذشت دو هفته، تمام مطالب و پاسخ سوال‌های خود را در وب‌سایت جستجو کنند. کادر برگزاری صبا هم پاسخ‌گوی این بزر‌گ‌واران خواهد بود.

وی در ارتباط با بخش رقابتی خاطر نشان کرد: در دوره‌ی نخست بخش‌های رقابتی آنسامبل ایرانی و آنسامبل کلاسیک غربی، در سالن فارابی دانشگاه هنر برگزار شد، اما امسال به‌کمک انجمن موسیقی ایران و مساعدت جناب آقای ثابتی‌نیا این دو بخش رقابتی در تالار رودکی برگزار می‌شود.

به گفته مجیدی: در این دوره نتیجه‌ی قضاوت در تمام بخش‌ها در جدولی مخصوص در وب‌سایت جشنواره منعکس خواهد شد، و شرکت‌کنندگان از ریزِ نظرات داوران درباره‌ی کیفیت کار خود مطلع خواهند شد. این جدول‌ها توسط مشاور علمی هر بخش تدوین می‌شود، و داوران بر این اساس، به داوری خواهند پرداخت.

وی افزود: در دوره‌ی نخست کوشش صبا این بود تا از تمام عناصر و نیروهای دانشگاهی علی‌الخصوص، دانشکده‌ی موسیقی دانشگاه هنر، و گروه موسیقی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، بهره‌مند شود. در این دوره به‌علاوه از نیروهای غیر آکادمیک و شاخص نیز نهایت استفاده را خواهیم داشت.

در ادامه دبیر جشنواره در ارتباط با هم‌نامی جشنواره صبا با جشنواره‌ای دیگر که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شده است، گفت: «متأسفانه چند ماه پس از مراسم اختتامیه‌ی نخستین دوره‌ی صبا، مطلع شدیم جشنواره‌ای با ابعادی کوچک، توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار شده که آگاهانه یا ناآگاهانه از نام صبا استفاده کرده‌است. درست آن بود که برگزارکنندگان آن جشنواره، پیش از برگزیدن این عنوان، نامِ صبا را در اینترنت جستجو می‌کردند. وی افزود: به غیر از ابعاد جشنواره‌ی صبا و برگزاری آن به‌دست نیروهای متخصص موسیقیِ کشور، علی‌الخصوص دانشکده‌ی موسیقی دانشگاه هنر تهران، اولویت زمانی در برگزیدن این نام با جشنواره‌ی ما بوده که متأسفانه دانشگاه شریف در این مسأله کم‌دقتی یا کم‌لطفی کرده است. ازآن‌جاکه این اشتراک لفظی در نام‌گذاری، موجب اختلاط خبری و ایجاد پاره‌ای ابهامات برای رسانه‌ها و مخاطبان شده‌است، از ایشان درخواست خواهم کرد تا هرچه سریع‌تر به تغییر عنوان جشنواره‌شان اقدام کنند وگرنه بدیهی‌ست که صبا درعین حفظ احترام برای برگزارکنندگان، شرکت‌کنندگان، و اساتید محترم حاضر در آن جشنواره، از مجاری قانونی برای حل این مسأله اقدام خواهد کرد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید