در نشست خبری سومین جشنواره «نوای خرم» عنوان شد؛

صدرنوری: جشنواره «نوای خرم» در راستای اخلاق مداری کمپینی راه می اندازد

0

بردیا صدر نوری مدیرسومین جشنواره «نوای خرم» گفت: جشنواره «نوای خرم» می خواهد در راستای اخلاق مداری کمپینی راه بیاندازد، در این کمپین برای حفظ حرمت پیشکسوتان هرکس جمله ای می نویسد، هدف ما از این کار ارج وقرب به پیشکسوتان هنری است.

موسیقی فارس-سارا صادقی: نشست خبری سومین جشنواره وجایزه همایون خرم (نوای خرم) صبح پنج شنبه با حضور بردیا صدر نوری مدیر جشنواره، رضا خرم فرزند ارشد همایون خرم و عضو شورای سیاستگزاری جشنواره و ناصر ایزدی مدیر اجرایی جشنواره در منزل مرحوم خرم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس در ابتدای نشست بردیا صدر نوری با اشاره به دوره های گذشته جشنواره یاد آور شد: نخستین دوره جشنواره «نوای خرم» در سال 93 با حضور78 شرکت کننده برگزار شد ، دوره دوم که در زمستان 94 برگزار شد 700 شرکت کننده حضور داشتند؛ امسال هم در سومین دوره جشنواره 250 نفر حضور دارند که تا 11 آذرماه هم ثبت نام ها ادامه دارد.

photo_2016-11-26_08-32-27
وی در خصوص اهداف برگزاری جشنواره «نوای خرم» گفت: کشورما پیشینه غنی دارد ، یکی از مولفه های بزرگ این کشور موسیقی است؛ وظیفه تک تک کسانیکه در این حوزه فعالیت می کنند ارتقاء بینش فرهنگی است، این اتفاق زمانی رخ می دهد که موسیقی اصیل ایرانی را حفظ کنیم، چون این موسیقی سرمایه فرهنگی ما است که می خواهیم به نسل های آینده انتقال دهیم.
مدیر سومین جشنواره «نوای خرم» در خصوص اینکه چرا جشنواره به نام همایون خرم نام گذاری شده است خاطر نشان کرد: استاد خرم از لحاظ اخلاق مداری چهره برجسته ای درموسیقی است، جوانان ما باید علاوه بر هنر مسائل اخلاقی هم بیاموزند؛ یکی از اهداف جشنواره این موضوع بود به همین دلیل نام جشنواره را همایون خرم نام گذاری کردیم.
صدر نوری در خصوص ویژگی بارز جشنواره امسال گفت: امسال جشنواره متفاوتی خواهیم داشت چون شرکت کنندگان در کناراجرای آثار همایون خرم ،آثار روح الله خالقی و علی تجویدی هم اجرا خواهند کرد؛ ویژگی بارز جشنواره اضافه شدن آثار این دو بزرگوار به جشنواره است.
در ادامه نشست رضا خرم فرزند همایون خرم با اشاره به برگزاری این جشنواره عنوان کرد: همیشه بحث این بود که چرا آثار دهه 40 و 50 ساخته نمی شود، تا آنکه در تابستان سال 93 قرار شد جشنواره ای با این موضوع برگزار شود، خدا کمک کرد که توانستیم جشنواره ای را با این نام راه اندازی کنیم. جشنواره «نوای خرم» با هدف شنیده شدن موسیقی اصیل ایرانی برگزار شده است؛ در دوره های قبل شاهد بازتاب خوب جشنواره بودیم امسال هم تلاش می کنیم آن را گسترش دهیم.

photo_2016-11-26_08-35-41

وی افزود:عبدالعلی وزیری، ابوالحسن صبا و روح الله خالقی سه مثلث تاثیر گذار در موسیقی اصیل ایرانی بودند؛ خالقی در ارکسترال کردن موسیقی تاثیر گذار بود. چون خالقی و تجویدی امتیازاتی داشتند و جای خالی آنها را در موسیقی اصیل احساس می کردیم این دو بزرگوار را برای جشنواه برگزیدیم؛ انشالله تلاش می کنیم در سالهای بعد مسابقه ای با آثار این بزرگان داشته باشیم.

ناصر ایزدی مدیر اجرایی جشنواره با اشاره به حضور خود در این جشنواره گفت: در حال حاضر کارهای خود را کنار گذاشته ام، تمام انرژی و وقت خود را صرف برگزاری جشنواره کرده ام ، همه با عشق آمده ایم تا جشنواره «نوای خرم» را برگزار کنیم.

 

photo_2016-11-26_08-32-39

وی در خصوص نحوه ثبت نام شرکت کنندگان گفت: علاقه مندان می توانند از طریق سایت www.khorramfestival.com یا کانال تلگرام آثار خود را ارسال کنند اگر این امکان برای آنها فراهم نبود می توانند از طریق پست این کار را انجام دهند.
رضا خرم در ادامه با بیان اینکه اعتقاد دارم موفقیت جشنواره به خاطر دعای پدرم است گفت: موفقیت جشنواره نخست به خاطر کمک خدا و دعای پدرم است و بعد صدر نوری که با کمک های خود جشنواره را سرا پا نگه داشت، او با توان مالی خود این کار را ادامه داد، سال گذشته حامی هایی داشتیم امیدوارم امسال هم شاهد حمایت های بسیاری باشیم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا هنوز آثار منتشر نشده ای از همایون خرم وجود دارد یا نه توضیح داد: شش اثر همایون خرم با اشعاری از هوشنگ ابتهاج، سعدی و غزل مولانا وجود دارد که هنوز منتشر نشده است. همچنین 10 آهنگ بدون شعر و شاید 20 آهنگ ناقص هم ساخته شده است که باید کم کم جمع آوری شود.
صدر نوری با بیان اینکه ما در جشنواره بخش آهنگسازی هم داریم گفت: در جشنواره امسال بخش آهنگسازی هم داریم؛ چون شرکت کنندگان ما زیر 18 سال هستند از آنها در حد خودشان انتظار داریم نه یک استاد؛ شاید سال دیگر بخش پرفورمنس هم به جشنواره اضافه کنیم.

وی با انتقاد از بحث کمپین ها خاطر نشان کرد: هنرمندان ما کمپین هایی با موضوع های مختلف راه می اندازند؛ نمی دانم چرا فضای موسیقی ما به سمتی می رود که هنرمندان نمی توانند یک دیگر را تحمل کنند؛ همه باید بپذیرند هر گلی بویی دارد. اگر بحث کمپین است باید در راستای ارتقاء بینش جامعه باشد نه چیز دیگری. بیایید کمی از جشنواره «نوای خرم» و پاکی بچه های آن یاد بگیرید، این جشنواره در راستای اخلاق مداری حرکت می کند.
مدیر سومین جشنواره نوای خرم در پایان گفت: در بخش خصوصی تلاش می شود بهترین کیفیت با کم ترین هزینه به سرانجام برسد، مدیریت هزینه در بخش خصوصی پررنگ است چون به دوام جشنواره کمک می کند؛ قطعا تداوم مسیر نیازمند کمک حامیان حوزه هنر است.

عکس : لیلا قدرت اللهی فرد

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید