رقابت تنگاتنگ پیانیستها در نياوران

جایزه پیانو باربد راهی برای کشف استعدادهای جوان

0

موسیقی فارس-دومین دوسالانه جایزه پیانو باربد عصر روز گذشته يكشنبه پنجم اسفندماه با حضور و رقابت ٢٠ نوازنده پیانو در سالن خليج فارس فرهنگسراي نياوران برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی دومین دوسالانه جایزه پیانوی باربد ،شب گذشته فرهنگسرای نیاوران میزبان بیست پیانیست نوجوان و جوانی بوده که به مرحله نهایی و اجراهای صحنه ای راه یافته بودند.

 

اين بيست نوازنده قطعات خود را در حضور هیئت داوران متشکل از رافائل میناسکانیان، گاگیگ بابائیان، ربکا آشوقیان، آرپینه اسرائیلیان، تامارا دولیدزه و امیر صراف اجرا کردند.

 

گروه ابتدايي از رده سني الف تا سن ١١ سال بودند كه به روي صحنه حاضر شدند، ارسام افضلی از کرج، مهرسا باقری از اهواز، آرین اشرف از شیراز، سید محمدپارسا رئیس‌زاده موسویان از تهران، آیلین حنیفه از زنجان شركت كنندگان اين بخش را تشكيل مي دادند.

 

در بخش بعدي كه رده سني ب تا سن ١٦ سال را شامل مي شد، بشری مخلصی از تهران، ساغر حاجی محمدجوادی از تهران، سینا ناظری از مشهد، شهزاد احتشامی از کرج، سیامک دارایی از کرج روي سن حضور پيدا كردند.

 

سپس يك آنتراك يك ساعته اعلام شد و داوران براي مشورت به خارج از سالن راهنمايي شدند.در زمان داوری و استراحت نوازندگان، خانواده ها سعی داشتند ضمن گفتگو با داوران از نتیجه اجرای فرزندان خود مطلع شوند که داوران از ارائه هر گونه نظری ممانعت کردند.

 

بخش دوم بعد از يك استراحت كوتاه با اجراي رده سني ج آغاز شد.

 

نیما شناوری از تهران، حمیدرضا شریف‌پور از تهران، آریان میکاییلی از تهران، یلدا جهانگیری از نیشابور، پویا خدایی از سمنان شركت كنندگان بخش بعدي تا سن ٢٢ سال را شامل مي شدند.

 

بخش آخر اين برنامه با اجراي صحنه اي رده سني د تا سن  32 بودند که سهراب قربانی از رشت، پگاه کشاورز طالبی از تهران، ارشیا قربانی از تهران، افشین نصرتی از تهران، فؤاد سلج محمودی از تهران هم آخرین شرکت کنندگان این برنامه بودند.

 

رپرتوار اجرایی برای هر رده سنی باتوجه به میزان توانایی و مهارت آنها انتخاب شده بود که شامل آثار بتهوون، چایکوفسکی، مندلسون، موتسارت و… بود.

 

بعد از اتمام داوری ، آرپینه اسرائیلیان یکی از اعضای هیات داوران در گفتگو با روابط عمومی دومین جایزه پیانو باربد  درباره سطح اجرایی شرکت کنندگان توضیح داد: سطح شرکت‌کنندگان خیلی بهم نزدیک بود. اغلب بچه‌ها آمادگی خوبی داشتند ولی ما در نهایت از بین 5 نفر باید یک نفر را انتخاب می‌کردیم. در کل من از سطح شرکت‌کنندگان راضی بودم.

 

وی درباره تفاوت نوازندگان تهران و شهرهای دیگر هم گفت: من تفاوت چندانی در بین شرکت‌کنندگان تهران و شهرستانها ندیدم. ما اصلاً به این موضوع فکر نکردیم که شرکت‌کنندگان اهل کدام منطقه هستند. سطح اجرایی نوازنده‌ها نزدیک به هم بود. فکر می‌کنم اکثر نوازنده‌های شهرستانی هم در خود تهران کار می‌کنند.

 

اسرائیلیان همچنین اضافه کرد: در این دوره رپرتوار اجرایی از قبل انتخاب شده و آزاد نبودند ولی در دوره قبل برنامه اجرایی آزاد بود و شرکت کنندگان هر چه می‌خواستند می‌زدند. در حال حاضر جشنواره تمیز و آکادمیک‌تر شده است.

 

این داور درباره میزان تاثیرگذاری دومین دوسالانه جایزه پیانو باربد و کشف استعدادها نیز گفت: این برنامه کمک بسیار زیادی برای کشف استعدادها کرده و انگیزه خوبی را برای جوانان به وجود می‌آورد. من همیشه می‌گویم اگر چنین جشنواره‌هایی در ایران برگزار شود خیلی خوب است.

 

دومین جایزه پیانو باربد امروز امروز دوشنبه 6 اسفندماه ساعت 18 طی مراسمی با معرفی نفرات برگزیده در فرهنگسرای نیاوران به کار خود پایان می دهد.

 

 

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید