مداحان دنباله رو موسیقی هستند

انتقاد عبدالجبارکاکایی از برخی بی دانشی ها در حوزه مداحی

0

موسیقی فارس-سارا صادقی: عبدالجبار کاکایی گفت :مداحان دستگاه امام حسین باید بر اساس دانش ، اعتقاد و شناخت مختصری از تاریخ ، مداحی کنند.

وی درباره تاریخچه مداحی در ایران توضیح داد: بعد از واقعه کربلا اتفاقاتی رخ داد؛ سلسله هایی وجود داشت که به مردم اجازه نمی دادند که به طور آشکار برای اهل بیت عزاداری کنند؛  تا آنکه بعد از دوره صفوی مردم در مساجد به طور آشکار عزاداری کردند.

در دوره آل بویه گروه هایی برای آنکه مجالس را گرم کنند به مناقبت اهل بیت پرداختند این گروه به مدح اهل بیت (امام حسین «ع» ) می پرداختند. در آن زمان بین شیعه وسنی اختلاف نظر وجود داشت؛ در مقابل مناقبان گروههایی به وجود آمدند به نام فضائری ها که به مدح فضائل صحابه می پرداختند پس ریشه مداحی به این مجالس بر می گردد.

این نویسنده گفت: به مرور زمان گروههای مداحی شروع به ساختن آثاری کردند که هیجانات را بروز دهند،  در گذر زمان  برای تنوع در مداحی خرافه هم به آن اضافه شد .برای آنکه مردم را به وجد بیاورند وارد جاده های انحرافی شدند؛ اگر علما هشدار بدهند این خرافه ها جدی گرفته نمی شود .

این شاعر در ادامه خاطر نشان کرد:  “مداحان می گویند ما  به حرف علما و برعکس علما هم  به حرف ما هستند”؛این فرمول مشهود است “؛ولی با این شرایط دلیل ندارد که نسبت هایی به ائمه دهند ؛متاسفانه در این حوزه اطلاعات مداحان ما از معصومین کم است.

کاکایی افزود: شعری را که برای امام زمان می خوانند در مراسمی همان را برای ائمه دیگری هم می خوانند. این سبک نگاه خالی از معرفت وشناخت اعتقادی است ؛وارد شدن به شعر دینی ساده نیست . کسانی مثل مولانا ،حافظ و سعدی شعرای خاصی بودند که پادشاهان و… را مدح می کردند ومی توانستند به راحتی در این حوزه هم شعر بگویند چون دانش این کار را داشتند.

این زبان شناس در خصوص ورود ملودی ها در مداحی خاطر نشان کرد: متاسفانه در موسیقی عادت به ریتم داریم این موضوع موجب شده است که از ملودی فاصله بگیریم .در موسیقی امروز ریتم جایگزین ملودی شده است که انسان را دچار خلصه می کند سپس به هوشیاری می برد. نوعی از موسیقی در اثر خلصه مخاطب را دچار حالتی می کند که تکرار الفاظ مهم است ولی معنا ندار.

وی در پایان افزود:  این کلمات در نوحه لازم است نه آنکه کافی باشد؛ این موضوع باعث سقوط موسیقی شده است، دسته ها و مقام های موسیقی در دوره صفوی مداحی را حفظ کردند اما الان نه چون مداح دنباله رو موسیقی شده است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید