شب گذشته اجرا شد

تورّق دفتر خاطرات کامکارها با «گل نیشان» و «وره یارم»

0

موسیقی فارس- دیشب برای کامکارها و هواداران این گروه شب خاطره‌ها بود و گویی دفتری از خاطرات از ابتدا تا انتهای کنسرت به روی مخاطبین گشوده شد.

به گزارش موسیقی فارس، گروه کامکارها اجرای خود را در چهارمین شب جشنواره «ققنوس» در سالن رویال هال اسپیناس، شب گذشته روی صحنه بردند.

آهنگ‌هایی که سالیان سال شنوندگان علاقمند به موسیقی ایرانی و محلی بویژه کردی با آنها خاطره دارند و در حافظه شنیداری‌شان هست، همچون «گل نیشان»، «وره یارم»، «قاسم خان»، «بیابان بی‌کران»، «در فراق»، «خانه‌ام ابری‌ست» و … که با بهترین صدابرداری به اجرا گذاشته شدند.دیشب برای کامکارها و هواداران این گروه شب خاطره‌ها بود و گویی دفتری از خاطرات از ابتدا تا انتهای کنسرت به روی مخاطبین گشوده شد.

این سالن جدید که بصورت حرفه‌ای مختص موسیقی ساخته شده از تمام جنبه‌ها حرفه‌ای بود از دیوارهای آکوستیک گرفته تا سیستم صدابرداری و حتی موکت‌های این سالن بر اساس قوانین آکوستیک و در جهت بهتر شنیده شدن موسیقی طراحی و نصب شده‌اند. نورپردازی و ابعاد صحنه هم بر جذابیت‌های بصری این اجرا می‌افزود. شرایط این سالن به گونه‌ای بود که مخاطب چیزی را که سال‌ها حقش بود و آن شنیدن و دیدن اجرایی بی‌نقص بود را نظاره کرد و می‌توان گفت همه کنسرت‌روهای دیشب از جنبه امکانات و خروجی کنسرت، راضی سالن را ترک کردند.

از حاشیه‌های دیشب حضور «گلاب آدینه» هنرپیشه پیشکسوت تئاتر و سینما بود که با حضور در روی صحنه تندیس جشنواره ققنوس را به نمایندگی از گروه کامکارها به استاد «بیژن کامکار» اهدا کرد.

هوشنگ کامکار: مدیر هنری گروه، بیژن کامکار: خواننده و رباب، پشنگ کامکار: سنتور، قشنگ کامکار: سه تار، ارژنگ کامکار: تنبک، ارسلان کامکار: خواننده و عود، اردشیر کامکار: کمانچه، اردوان کامکار: سنتور، نیریز کامکار: تار، هانا کامکار: همخوان و دف، سهراب کامکار: کوبه ای، صبا کامکار: هم خوان، مریم ابراهیم پور: هم خوان، امیرناصر رنجبر: کمانچه، تارا کامکار : بندیر و تنبک اعضای گروه بزرگ کامکارها را تشکیل می‌دهند.

کنسرت شب گذشته کامکارها همچون روال گذشته شامل دو بخش «فارسی »و «کردی» بود که ابتدا بخش فارسی با آهنگ‌های  «مقدمه ارکستر – اثر: اردوان کامکار»  «بیابان بی کران – اثر: ارسلان کامکار – شعر: مولانا – خواننده: ارسلان و همخوانی هانا کامکار» «در فراق – اثر: حسن کامکار – شعر: پیام بهتاش – خواننده: ارسلان و هانا کامکار» «خانه ام ابریست – اثر ارسلان کامکار – شعر: نیما یوشیج – خواننده: ارسلان کامکار و با همخوانی مریم ابراهیم پور»  «به یاد مادر – اثر: ارسلان کامکار – شعر: خیام – خواننده: ارسلان کامکار و همخوانی مریم ابراهیم پور» همراه بود.

بخش دوم اجرای دیشب که بخش کردی این کنسرت را تشکیل می‌داد با خوانندگی بیژن کامکار با استقبال بیشتری همراه بود که شامل، «ئاو له شتاوان : موسیقی فوکلوریک» «گل نیشان : موسیقی فوکلوریک» «گلاویژ و سنجانه : موسیقی فوکلوریک» «قاسم خان : موسیقی فوکلوریک» «وره یارم : اثر ارسلان کامکار» «ده سره به له نگه ر» می‌شد.

در مجموع اجرای شب گذشته کامکارها شبی فرح‌بخش برای حاضرین رقم زد لیکن یکی از انتقادهایی که چند سالی‌ست بر این گروه وارد می‌شود این است که به شدت دچار تکرار شده‌اند و سال‌هاست که همین آهنگ‌ها را در اجراهایشان تکرار می‌کنند و جنبه نوآوری و ارائه آثار جدید در کنسرت‌هایشان به شدت رنگ باخته است.

از گروهی که با دارا بودن چندین نوازنده نخبه که یکجا و در یک گروه گرد هم آمده‌اند و در سازهای خودشان شماره یک کشور هستند انتظار بیشتری می‌رود که به جنبه پویایی موسیقی‌شان اهتمام بیشتری بورزند بویژه این گروه از مدیریت هنری برادر بزرگ‌تر یعنی «هوشنگ کامکار» بهره می‌برد که هم در موسیقی ایرانی و نیز موسیقی کلاسیک غربی دارای تجربه و تحصیلات بوده و فارغ‌التحصیل رشته موسیقی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است و آثار ماندگاری در ژانر موسیقی کلاسیک خلق کرده و می‌تواند از پتانسیل‌های خود و گروه برادرانش بسیار بیشتر از چیزی که در حال حاضر است، بهره ببرد.

«شهرداد روحانی»، «گلاب آدینه»، «حسام‌الدین سراج»، «مسعود رایگان» و «رویا تیموریان» از مهمانان ویژه کنسرت کامکارها بودند.

منبع: فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید