کیهان کلهر مرد سال موسیقی جهان شد+ویدئو

0

موسیقی فارس-غزل خواجوی: کیهان کلهر موسیقیدان و نوازنده ایرانی کمانچه و تار، به عنوان مرد سال موسیقی جهان در نوزدهمین جشنواره WOMEX انتخاب شد و جایزه خود را به استاد موسیقی ایران، محمدرضا شجریان تقدیم کرد.

وومکس (مختصر نمایشگاه جهانی موسیقی) از آغاز برای احترام و ارج نهادن به موارد برجسته موسیقی جهان در سطح بین‌المللی به وجود آمد و مرکز آن در برلین مستقر است. رویداد اصلی این گردهمایی، نمایشگاهی است که سالانه در مکان‌های مختلف در سراسر اروپا برگزار می شود و هر سال، جایزه ای به یک هنرمند که از دید کارشناسان برجسته جهانی شایسته تقدیر است اهدا می‌کند. جایزه سال گذشته به کوارتت زهی کرونوس از آمریکا تعلق گرفته بود.

سایت وومکس در توصیف هنر کیهان کلهر نوشت:
«برای کیهان کلهر، کمانچه صدای اوست. وقتی او کمانچه می‌نوازد با زبان جدیدی که می‌سازد ارتباطی میان مردم سراسر جهان، از گذشته تا آینده برقرار می کند؛ گویی که روح خود را در سازش جاری می‌سازد. او در ایران با هنرمندان برجسته ای همکاری داشته و موسیقی محلی کردستان و خراسان را مطالعه کرده است.

کلهر در طول زندگی حرفه‌ای خود با بهترین نوازندگان از سراسر جهان همچون شجاعت خان، یو-یو ما، اردال ارزینکان، کرونوس کوارتت، بروکلین رایدر و فرریچس تریو همکاری کرده و آثاری با استاندارد جهانی ساخته است.»

داوران جشنواره WOMEX برای سال‌ها نوآوری، همکاری بی وقفه برای ایجاد زبان‌های جدید موسیقی و رساندن موسیقی سنتی و کلاسیک فارسی به گوش مردم در سراسر جهان، جایزه مرد موسیقی سال را به کیهان کلهر تقدیم کردند.

وی هنگام دریافت جایزه گفت:« دریافت جایزه WOMEX برای من بسیار ارزشمند است. من این را یک دست‌آورد شخصی نمی‌بینم این جایزه نشان دهنده این است که فرهنگ غنی وطن من ایران و هنر نامحدود فارسی به رسمیت شناخته می‌شود و در سراسر جهان محبوب است.»

کلهر در ادامه چنین گفت:«من نماینده موسیقی جهان هستم و از این بابت بسیار مفتخرم. و همچنین نماینده موسیقی ایران و استاد بزرگ موسیقی ایران، محمد رضا شجریان هستم؛ که در چند سال گذشته درگیر بیماری است و ما از داشتن صدای ایشان محروم هستیم و امیدوارم هرچه زودتر حالشان بهتر شود و این جایزه را به ایشان تقدیم می‌کنم.»

این جایزه ۲۷ اکتبر امسال (پنجم آبان) در مراسم بیست و پنجمین سالگرد تاسیس وومکس در فنلاند به کیهان کلهر اهدا شد. کلهر در این مراسم همراه با اردال ارزنجان (موسیقیدان اهل ترکیه و نوازنده باغلاما) به اجرا پرداخت. لازم به توضیح است در سال 2016 نیز رویداد جهانی وومکس میزبان اجرای مشترک این دو هنرمند از ایران و ترکیه بوده است که آلبوم آن نیز با نام «باد» پیش‌تر توسط شرکت معتبر ECM منتشر شده است.

 

ویدئو لحظه دریافت جایزه توسط استاد کلهر؛

سخنان کیهان کلهر پس از دریافت جایزه؛

اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید