کیهان کلهر در حاشیه کنسرت ۲۲دی ماه:

دوام هنر، تلطیف شرایط

0

موسیقی فارس-غزل خواجوی: کیهان کلهر موسیقیدان برجسته کشور و مرد سال موسیقی جهان (در سال ۲۰۱۹) در کنسرت ۲۲دی ماه خود به اتفاقات اخیر واکنش نشان داد.

هفته‌ گذشته شاهد اتفاقات تلخ و ناگواری در کشور عزیزمان ایران بودیم؛ عده‌ای از هنرمندان برای تسلی خاطر خانواده‌های درگذشتگان سانحه هواپیمایی ایران-کیف و هم‌دردی با مردم از فعالیت‌های هنری کنار کشیدند؛ برخی از خوانندگان هم‌چون عصار و قربانی کنسرت‌های خود را لغو کردند و عده کثیری از هنرمندان، جشنواره فجر امسال را تحریم کردند.

اما کیهان کلهر موسیقیدان بزرگ ایران زمین در کنسرت خود (یک‌شنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۷) در واکنش به اتفاقات اخیر گفت:«موسیقی جدی، هنر جدی هیچوقت نباید تعطیل شود، زیرا کارش به تفکر واداشتن افراد است نه مسئله دیگر. در این شرایط باید باهم باشیم و به جای عصبانی بودن یا به جای پرخاشگری این جو زمخت و خشن را با موسیقی تلطیف کنیم تا برای همه ما قابل تحمل شود.»

وی ادامه داد:«ماه بسیار سختی داشتیم و خیلی از ماجراهایی که دیدیم در اختیار ما نبوده‌ است.زمزمه‌هایی بود و از این‌طرف و آن‌طرف می‌شنیدم که ما هم باید کار نکنیم و کنسرتمان را کنسل کنیم و حال می‌خواهم در این‌باره صحبت کنم و کمی درد و دل کنم و کمی درباره این مسئله توضیح دهم.»

کلهر درباره کنسل کردن کنسرت‌ها این‌طور توضیح داد:«که اولا، حدود چهار دهه طول کشیده که جامعه موسیقی کار کرده زحمت کشیده و مبارزه کرده و به اینجا رسیده تا اجازه داشته باشد برای شما کار کند و من اینجا باشم و با شما صحبت کنم. در خیلی از شهرهای ما خودمان اجازه نداریم همین کنسرت را برگزار کنیم. دوما اینکه، فکر می‌کنم در این شرایط باید باهم باشیم و در میان شما باشیم و از نفس یکدیگر استفاده کنیم و به جای عصبانی بودن یا به جای پرخاشگری این جو زمخت و خشن را با موسیقی تلطیف کنیم تا برای همه ما قابل تحمل شود.»

در آخر کیهان کلهر اشاره کرد: «اینکه موسیقی جدی، هنر جدی هیچوقت نباید تعطیل شود، زیرا کارش به تفکر وا داشتن افراد است نه مسئله دیگر. به هرحال از لحاظ اجتماعی اگر بخواهیم هر قدمی برداریم باید به فرهنگمان توجه کنیم و فرهنگ را باور کنیم و ریشه تمام مسائل را در فرهنگ بدانیم. اگر که مسائل فرهنگی تحلیل بروند و ما کار نکنیم خیلی‌ها از این بابت خوشحال خواهم بود. به هر صورت باز هم خوشحالم.»

اکنون در عرصه هنر شاهد تشکیل دو دیدگاه هستیم، عده‌ای عقیده دارند که باید متحد شوند و جشنواره فجر امسال را تحریم کنند و کنسرت‌های خود را برای هم‌دردی با مردم لغو کنند و عده دیگری که به ادامه هنر در هر شرایطی عقیده دارند. حال باید دید که در روزهای آینده چهره‌های موسیقی به این اتفاقات چه واکنشی نشان می‌دهند.

اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید