مظهر خالقی پس از ۳۸ سال به ایران بازگشت

0

موسیقی فارس_پریسا حسین پور: مظهر خالقی خواننده نام آشنای موسیقی کردستان پس از ۳۸ سال دوری از کشور و برای شرکت در کنگره بین المللی مشاهیر کرد، عصر روز دوشنبه ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۸ از طریق مرز باشماق مریوان وارد ایران شد و در بدو ورود همراه با هه وال ابوبکر، استاندار سلیمانیه، که همراه با وی وارد ایران شده بود مورد استقبال گرم بهمن مرادنیا، استاندار کردستان، خانواده و دوستدارانش قرار گرفت.
این کنگره در روزهای سه شنبه و چهارشنبه با برگزاری مراسم افتتاحیه، قرائت پیام های دکتر حسن روحانی رئیس جمهور، نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق و سخنرانی بهمن مرادنیا استاندار کردستان آغاز شد و در انتهای آن از تعدادی از مشاهیر و هنرمندان شاخص کُرد در عرصه های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی، ورزشی، موسیقی و علمی که در نقاط مختلف دنیا سکونت دارند علاوه بر معرفی و شناساندن آنان به مردم تجلیل به عمل آورده شد.
در این مراسم نشان مشاهیر کُرد توسط مظهر خالقی به شهرام ناظری اهدا شد.
همچنین اعضای شاخص خانواده کامکارها از دیگر مهمانان ویژه کنگره مشاهیر کُرد بودند.

بخشی از زندگی نامه مظهر خالقی:

مظهر خالقی(باقر خالقی) در ۱۸ شهریور سال ۱۳۱۷ در سنندج چشم به جهان گشود. خالقی از نوجوانی به یادگیری موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی کردی پرداخت و اولین اجرای ضبط شده او متعلق به دهه ۳۰ است که در رادیو سنندج و به زبان فارسی اجرا کرده‌ است. او دانش‌ آموخته فیزیک از دانشگاه تهران است و قبل از ورودش به سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران دبیر دبیرستان‌ های تهران بود. از او بیش از ۲۵۰ آواز فولکلوریک ضبط و ثبت شده‌ است. مظهر خالقی تا قبل از مهاجرتش به انگلستان و سپس اقامتش در کردستان عراق در سمت مدیر کل تلویزیون سنندج و کرمانشاه فعالیت کرد. وی از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ رئیس رادیو و تلویزیون کرمانشاه بود.
وی در کنار سید علی اصغر کردستانی و حسن زیرک و ناصر رزازی از خوانندگان برجسته و شناخته‌ شده موسیقی کردی به‌شمار می‌آید. مظهر خالقی با آهنگسازانی چون مجتبی میرزاده و همچنین محمد عبدالصمدی به همکاری داشته است که از میان این آثار می توان آنها به اجرای قطعات جویبار، سوند به چاوت، لالای و… اشاره کرد.
در اردیبهشت ۱۳۹۸ به پاس سال‌ ها خدمات مظهر خالقی به هنر، موسیقی و فرهنگ کُردی، دکترای افتخاری دانشگاه سلیمانیه، به ایشان اعطا شد.

منبع: اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید