مصادف با 18 تیرماه

درخشش لیان در وحدت

0

موسیقی فارس- سهند اینانلو:  شب گذشته مصادف با 18 تیرماه در محل تالار وحدت تهران، کنسرت گروه لیان برگزار شد.

کنسرت گروه لیان که در 18 تیرماه و در تالار وحدت تهران برگزار شد، با استقبال چشمگیری از سوی مخاطبان این گروه محبوب قرار گرفت.

این کنسرت در ساعت ۲۱و۳۰دقیقه روز سه شنبه آغاز شد.  در این برنامه اُکلو فرامرزی و آکا صفوی نیز، شریفیان را در امر آواز همراهی می کردند که با صدای گرمشان، شور و هیجان بیشتری به این اجرای دیدنی بخشیدند. به همین جهت، اصرار تماشاگران انبوه حاضر در تالار وحدت باعث شد که برنامه کمی بیش از حد معمول ادامه پیدا کند.
سالن کنسرت کاملا پر بود و حتی بالکن طبقه سوم تالار وحدت که معمولا به ندرت پر می شود نیز مملو از تماشاگران بود.

در میان حاضران در سالن فردی هم حضور داشت که در اواسط برنامه توسط شریفیان به روی صحنه فراخوانده شد و حضار با دیدن پرواز همای،  خواننده  موسیقی اصیل ایرانی بیش از پیش به وجد آمده و برای لحظاتی سالن را به مرز انفجار بردند.

شریفیان وقتی به بخش اجرای «خیام خوانی» رسید،  گفت: «خیام در خون بوشهری هاست و از قدیم در شهر ما خیام خوانی رواج داشته،. حالا بین شما عزیزان یک خیام شناس نشسته که می خواهم دعوت کنم تا افتخار داده و به روی صحنه بیاید، همای عزیز!»
پرواز همای نیز در کنار هنرمندان جنوبی  ایستاد تا قابی فراموش نشدنی از پیوند شمال و جنوب کشور در قلب فرهنگی تهران( تالار وحدت) شکل بگیرد.
محسن شریفیان شروع به نواختن «نی جفتی»کرد و همزمان همای نیز پشت میکروفن قرار گرفت تا موجبات شادی بیش از پیش حضار را فراهم آورد. حاصل این همکاری، قطعه ای به یاد ماندنی بود که هواداران را ناخودآگاه مجبور به همخوانی اشعار خیام کرد.
صمیمیتی که بین این دو هنرمند و همکار دیده می شد،  می تواند الگویی باشد برای سایر هنرمندان در حوزه های مختلف. چرا که هر روز شاهد گوشه و کنایه زدن های خوانندگان به یکدیگر هستیم.  در حقیقت این اتفاق موضوع دیگری را نیز به ما یادآوری می کنند و آن ارزش هنر فاخر ایرانی است. فرقی هم ندارد که موسیقی سنتی باشد یا فولکلور! هر دو نماینده بر حق فرهنگ این مرز و بوم هستند.
در ادامه برنامه، چندین قطعه بوشهری اجرا شد و پیش از اجرای قطعات، شریفیان با توضیحات کوتاهی در ارتباط با خاستگاه آن قطعه ارائه می کرد.  وی که مولف چندین عنوان کتاب و مقاله است، تسلط بسیار زیادی در این حوزه دارد و می توان از محسن شریفیان به عنوان احیا کننده  موسیقی جنوب کشور نیز نام برد.  برای مثال ساز «نی‌انبان» می رفت تا به دست فراموشی سپرده شود، اما شریفیان با تلاش هایی که در دو دهه اخیر صورت داده است، نه تنها این ساز اصیل و کهن را از خطر انقراض نجات داد، بلکه موجبات گرایش جوانان خصوصا بوشهری به آموزش نی انبان را فراهم آورده است. همین امر حداقل برای سه دهه بعدی حیات موسیقی فولک جنوب ایران را تضمین می کند. از همین جهت است که باید گفت موسیقی جنوب کشور عزیزمان در روزگار کنونی مدیون این هنرمند شریف و خوش قلب است.
در نهایت، کنسرت با اجرای قطعه «تینا» از سوی گروه لیان پایان گرفت. اما شریفیان و اعضای گروه به همراه همای حتی تا خیابان همراه با هواداران به گپ و گفت پرداختند. مردم نیز در کمال خرسندی هنرمندان محبوبشان را مورد تشویق قرار می دادند.
و اما در لحظه خداحافظی، محسن شریفیان خبر از برگزاری کنسرت در شهر کرمان و سپس اهواز را داد.

پس از اتمام کنسرت نیز به سختی کسی یافت می شد که بدون لبخند سالن را ترک کند. شاید یکی از بهترین راه ها برای تجدید روحیه ملت ایران برگزاری برنامه های فاخر و در عین حال شاد و مفرح باشد. حال و روز اقتصادی مردم مناسب نیست و هر روز آمارهای تکان دهنده ای به گوش می رسد. اما تنها بااجرای دو ساعته محسن شریفیان و گروهش برای چند روز هم که شده خنده از لبان چند صد خانواده پاک نخواهد شد. البته شریفیان هم( با همان لهجه بوشهری شیرینش) به این مساله اشاره کرد، که جامعه ما امروز بیشتر از هر زمان دیگری به شادی و نشاط احتیاج دارد.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید