بخشی از سمفونی «روز واقعه» به آهنگسازی و رهبری مجید انتظامی+فیلم

0

موسیقی فارس: به گزارش خبرنگار ایلنا، مجید انتظامی در سال 1387 سمفونی «روز واقعه» را روی صحنه برد. «روز واقعه» فیلمی سینمایی است که کارگردانی آن به عهده شهرام اسدی بوده و بهرام بیضایی نویسنده آن است.

سمفونی «روز واقعه» به آهنگسازی و رهبری مجید انتظامی،‌ طی کنسرتی با عنوان «این فصل را بخوان» در تالار وحدت به روی صحنه رفت و طراح کارگردانی آن به عهده حسین پارسایی بود و محمد رحمانیان نویسنده آن بود. حبیب رضایی نیز به عنوان راوی در این پروژه حضور داشت.

مجید انتظامی در همان مقطع،  درباره این اثر نوشته بود: «شیون و زاری نه در حد او، بلکه کمترین است، که او بزرگ است و الهی و جاوید است و جاودانه حماسه‌ خونین کربلا، که او تاریخ شهادت را نوشت، او که در تمثیل و مثال نمی‌گنجد؛ زیرا هر آنچه کرد دست نیافتنی است. پس او در ورای شیون و زاری، جایگاهی رفیع‌تر دارد که باید بر آن ارج نهاد و در تجلی این مرتبت بزرگ، اندوه دل را در گستره هرچه کوبنده‌تر و غنی‌تر آوای موسیقی چنان بنیان نهاد که هرچه بیشتر یادآور آن روز شوم باشد. و این در حد موسیقی با ناله و شیون خلاصه نمی‌شود. که او برتر است و والاتر و در مرتبه‌ای نیست که آوای یک موسیقی سطحی و آسان بتواند شخصیت الهی او را بنمایاند. پس باید به عمق پرداخت تا عمق فاجعه در روز واقعه رخ بنماید، و آهنگساز هر آنچه داشت بر آن نهاد.»

بخشی از سمفونی «روز واقعه» به آهنگسازی و رهبری مجید انتظامی، ببینید و دانلود کنید؛

منبع:ایلنا

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید