دستپاچگی در ارشاد

معافیت موسیقی های نواحی، ردیف دستگاهی و کلاسیک از اخذ عوارض ۱۰درصدی

0

موسیقی فارس- سهند اینانلو: روز گذشته بالاخره دولت تبصره ای را تقدیم مجلس کرد که طبق گفته «محمد الله یاری»، مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد؛ موسیقی های نواحی، ردیف دستگاهی و کلاسیک شامل اخذ عوارض ۱۰درصدی که چندی پیش از تصویب اهالی بهارستان گذشته بود نخواهند شد.
هرچند دفتر موسیقی در ارتباط با جزئیات این تبصره ی پیشنهادی سخنی به میان نیاورده ولی همین تک جمله نقل شده از مدیر دفتر موسیقی حدیث مفصلی است از این مُجمل. چرا که اگر هر مخاطبی اخبار مربوط به موضوع را دنبال کرده باشد، درمی یابد که این اقدام وزارت ارشاد نشان از دستپاچگی دفتر موسیقی در برابر فشارها و اعتراضات اهالی موسیقی صورت گرفته است. فشاری که با انتشاربیانیه انجمن صنفی هنرمندان موسیقی، نامه دوهزار موسیقیدان و همچنین اطلاعیه خانه موسیقی به اوج خود رسید و ظاهرا باعث شده دولت در برابر انتقادات اهالی فرهنگ عقب نشینی کند.
اما مشابه اکثر تصمیمات در این سطح که غالبا غیرکارشناسانه و از سر رفع تکلیف هستند این بار هم وزارت ارشاد تصمیم گرفته مسکنی تزریق کند تا بلکه میزان التهابات ناشی از اقدامات اخیرش در حوزه موسیقی اندکی کاسته شود. ولی در این بین چندین نکته سئوال برانگیز باقی می ماند و آن این است که آیا دفتر موسیقی برای دسته بندی انواع موسیقی اقدام به تشکیل شورایی با عنوانی مشابه خواهد کرد یا اینکه ساز و کار دیگری برای تحدید سبک های مختلف پیش بینی کرده است؟شششش یا اینکه بار دیگر تیمی از کارشناسان دستچین شده را معرفی خواهد کرد که با رویکردی ذات گرایانه و رادیکال در پی ارزش گذاری آثار هنرمندان خواهند بود؟ اگر چنین ایده ای در ذهن مسئولین دولتی شکل گرفته است باید ابراز تاسف کرد که قصد دارند بر روی هر آنچه دست آورد نامیده می شود آنچنان خط بطلان بکشند که فراموش کنیم همین دولت بود که شوراهای ممیزی هنری را منحل نمود و به همین جهت مورد حمایت قاطبه اهالی موسیقی کشور قرار گرفت! از این دست خودزنی ها از دولت کنونی کم ندیده ایم، واکنش هایی مشابه که دولت در حوزه های مختلف برای ارضای امیال حلقه هایی انحصارطلب و تندرو از درون دایره تنگ قدرت از خود نشان داده است و نتیجه ای بجز سست تر شدن جای پایش در میان جامعه مدنی ایران نداشته است.
البته احتمال اینکه قصدی برای اجرایی کردن چنین ایده ای در میان نباشد را نیز نمی توان نادیده گرفت، چرا که ممکن است این اقدام دفتر موسیقی صرفا برای کاستن از انتقادات جاری بوده باشد. هرچند در هر دو حالت یک امر به وضوح قابل تشخیص است و آن شتابزدگی و تزلزل دولت در تصمیم گیری های فرهنگی و اجتماعیست.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید