جمعه - بیست و یکم اردیبهشت ماه -

گروه نوشه بزرگداشت «ملیحه سعیدی» را برگزار می‌کند

0

موسیقی فارس– گروه موسیقی «نوشه» به سرپرستی «نیوشا بریمانی» با همکاری خانه هنرمندان و خانه موسیقی بزرگداشت ملیحه سعیدی را روز جمعه – بیست و یکم اردیبهشت ماه- در سالن شهناز خانه‌ هنرمندان برگزار می‌کند. در این برنامه «سامان احتشامی» و «امیر رفعتی» به همراه گروه آوازی تهران قطعاتی را خواهند نواخت و «رابعه زند» – نوازنده‌ی قانون- هم به اجرای برنامه می‌پردازد. همچنین محمد سریر، حمیدرضا نوربخش، عباس سجادی، آذر هاشمی و علیرضا میرعلی‌نقی درباره‌ی این هنرمند به اجرای برنامه خواهند پرداخت.
«ملیحه سعیدی» مدرس، آهنگساز، مؤلف و نوازندهٔ ساز قانون، مدیر سابق هنرستان موسیقی دختران است. او موسیقی را از کودکی در خانواده‌ای اهل هنر آغاز کرد. نواختن سازهای ویلون آلتو، قیچک، تمبک، پیانو و قانون را ضمن تحصیل در هنرستان و دانشگاه فرا گرفت و قانون را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد و نزد مهدی مفتاح در هنرستان آموخت. سپس در سال ۱۳۴۷ تدریس قانون را در هنرستان موسیقی ملی آغاز کرد و در سال ۱۳۵۵ از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته ی موسیقی با ساز تخصصی قانون فارغ تحصیل شد.ملیحه سعیدی در مرکز حفظ و اشاعه ی موسیقی ملی از محضر اساتیدی چون دکتر داریوش صفت و نورعلی برومند و محمود حکیمی و یوسف فروتن و سعید هرمزی بهره جست؛ظرایف موسیقی ایرانی را از اساتید مجرب فرا گرفت وآنها را با ساز قانون انطباق داد.وی ساز قانون را به سبک ایرانی می‌نوازد.
او پس از ۲۲ سال تحقیق در سال ۱۳۶۹ اولین کتاب موسیقی در زمینه ی آموزشی را از هنرجویان را با عنوان آموزش ساز قانون با نظر و همکاری حسین دهلوی به چاپ رسانید.
او از سال ۱۳۷۴ در دانشکده ی موسیقی به تدریس مشغول بوده‌است و ساخت قطعه‌های ارکستری و تصنیف و ساخت قطعات متنع برای ساز قانون را نیز به سرانجام رسانده است. دلنوا،سفر عشق، یار پنهان،غوغای جان،هزار آواز،نوای قریه،آهوی وحشی، آوای روستا،شبنم صحرایی، نوای دل و نوای غربت برخی از آثار منتشر شده ی ایشان است.
این برنامه با اسپانسری نوین زعفران و پیانوی باربد انجام می‌شود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید