همزمان با افتتاح یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی

از خاموشی صدای مس‌گران تا طعم فالوده کرمانی در یک جشنواره

0

موسیقی فارس– همزمان با افتتاح یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی در شب نیمه شعبان، مردم کرمان از هر هشت اجرای عمومی آن استقبال کردند.

به گزارش موسیقی فارس،  در حالی که مدیر کل ارشاد کرمان یکی از اهداف برگزاری جشنواره موسیقی نواحی در این استان را استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری برای جذب گردشگر داخلی و خارجی اعلام کرد، گردشگری اندکی در مراسم افتتاحیه آن که در میدان گنجعلی خان کرمان برگزار شد، شرکت کردند؛ گرچه این مراسم با استقبال شهروندان کرمانی مواجه شد.

فواد توحیدی، دبیر پژوهشی جشنواره موسیقی نواحی در مراسم افتتاحیه از این که به درخواست مسئولان به بهانه ایجادآلودگی صوتی، مسگری کرمان نابود شده است، اظهار تأسف کرد.

همچنین در حالی که مدیر کل ارشاد کرمان از افتتاح نمایشگاه تونی کرگ، مجسمه ساز آلمانی-انگلیسی به عنوان یکی دیگر از رخدادهای فرهنگی کرمان در یک روز خبر می‌داد، سِن مراسم افتتاحیه یازدهمین جشنواره موسیقی ملی نواحی جلوی تندیس گنجعلی خان برپا شد؛ به شکلی که این مجسمه پشت بنر و پوستر جشنواره پنهان ماند.

یکی از اتفاقات خوب این دوره از جشنواره افتتاح دوباره نقاره خانه کرمان با موسیقی اقوام است که به گفته مسئولان استانی بعد از دوره قاجار تاکنون بسته بوده اما متأسفانه مرمت این بنا به بدترین شکل ممکن انجام شده و به نظر می‌رسد در حالی که کامل به پایان نرسیده، افتتاح شده است.

مدیر کل ارشاد کرمان و دبیر پژوهشی یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی نیز که از افتتاح این نقاره‌خانه اظهار خوشحالی می کردند، امیدوارند که با همکاری نهادهای اجرایی این استان، صدای طبل‌ها از نقاره‌خانه در شهر کرمان تداوم داشته باشد.

مراسم افتتاحیه یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی مختصر و مفید و با کمترین سخنرانی برگزار شد.

تنها گروه نوازنده این مراسم امیرآباد شول سیرجان بود که موسیقی “یار مبارک بادا” با صدای نقاره و سرنا را اجرا کردند.

در مراسم افتتاح نقاره خانه که در شب نیمه‌شعبان برگزار شد از مهمانان این مراسم با فالوده کرمان که ثبت ملی هم شده است، پذیرایی کردند.

بعد از مراسم افتتاحیه، گروه‌های موسیقی اقوام شهرهای سنندج، سیرجان، ایرانشهر، لرستان، تربت جام، مازندران، منوجان و بوشهر در پارک مادر برای عموم مردم اجرا کردند که در شب نیمه شعبان با استقبال روبرو شد؛ گرچه تنظیم نبودن صدا برای گروه بوشهر باعث شد اصلی‌ترین اجرای آنها به روز دیگری موکول شود.

57673791

از نکات قابل توجه اجراهای عموم، هجوم مردم برای گرفتن صندلی و تماشای برنامه‌های زنده گروه‌های موسیقی اقوام به صورت نشسته بود.

در نمایشگاه دستاوردهای هنری و فرهنگی کرمان که همزمان با اجراها در پارک مادر برگزار شد نیز در کنار آشنایی با فعالیت‌های یک نگارخانه در کرمان و  تبلیغ یک انجمن خیریه بیماران سرطانی، یک غرفه نیز به انتشارات ماهور و محصولات عرضه شده آن در بخش موسیقی اقوام، اختصاص داده شد؛ در حالی که قرار بود دو ناشر محصولات خود را در این حوزه عرضه کنند.

احمد صدری،‌ دبیر یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی در نشست خبری این جشنواره اعلام کرده بود که به دلیل همزمانی جشنواره موسیقی نواحی با نمایشگاه کتاب از دو ناشر فعال در این حوزه از موسیقی برای عرضه محصولات خود دعوت شده است.

همچنین نمایشگاه سازهای اقوام که برای اولین بار در این جشنواره برگزار می‌شد؛ محدود به چند ساز رباب عرب‌های ایران، دو تار بندر ترکمن و عود بود؛ در حالی که گفته شده بود قرار است نمایشگاه و کارگاه‌هایی از سازهای ١٠ سازنده پیشکسوت در حاشیه این دوره از جشنواره برگزار شود. برق این نمایشگاه نیز برای مدت کوتاهی قطع شد.

یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی از ١١ تا ١٤ اردیبهشت ماه در استان کرمان و ١١ شهرستان آن در حال برگزاری است.

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید