گروه های جوان را دریابیم

0

موسیقی فارس- لی لا رضایی: مجید فلاحپور از تهیه کنندگان موفق در زمینه برگزاری کنسرت است که تا کنون اجراهای مختلف و متفاوتی با گروه های موسیقی از جمله تیار، فروزان، پیام عزیزی، هوران و … داشته است. اصرار او در برگزاری کنسرت های سنتی باتوجه به عدم درآمدزایی نه چندان موجه، قابل تحسین است. کمتر ماهی در سال است که او کنسرت برگزار نکند. او همچنین تجربه های موفقی در زمینه برگزاری موسیقی های سبک دیگر از جمله پاپ و کلاسیک و … داشته است . این بار نیز درجایگاه تهیه کننده در کنار گروه هوران به سرپرستی بهروز قهاری تمام قد ایستاده است تا تجربه های خود را در راستای برگزاری کنسرت های موفق در اختیار دیگر تهیه کنندگان جوان بگذارد.
با وی به بهانه کنسرت جدیدش گفت و گویی داشته ایم که می خوانید:

*گروه هوران قرار است در این کنسرت که گفته می شود، متفاوت است چه کند؟

گروه هوران در تازه ترین کنسرت خود که قرار است در سیزدهم دی ماه اجرا شود به همراه 40 نفر نوازنده کوبه ای ، و 18 نفر کرال به همراهی نوازندگان سازهای سنتی به تهیه کنندگی شخص من روی سن برود. این گروه که سرپرستی آن را آقای بهروز قهاری به عهده دارد، قطعاتی از بهروز قهاری و محمد رضا بداغی را بر روی اشعار مولانا و عطار به سمع و نظر عاشقان موسیقی می رساند که مطمعنا قطعات با اجرای استاد مصطفی حسینی یکی از بهترین اساتید آواز اصیل ایرانی از شور و حال بسیار بالایی بر خوردار خواهد بود.

*چرا این بار این گروه را برای همکاری انتخاب کردید؟

پیش از این نیز همکاری هایی بین ما انجام شده بود و با توجه به شناختی که از آقای قهاری داشتم و نیز علاقه به موسیقی گروه ایشان موجب شد همکاری های دیگری نیز داشته باشیم. گروه «هوران» یکی از گروه های خوب و قابل دفاع در نوع خود است و حرف های بسیاری برای گفتن دارد. هوران از گروه های کوبه ای است که با تکیه بر سازهای کوبه ای فعالیت دارد و از موفقان این زمینه در موسیقی است.

*در اجراهایتان بیش از هرچیزی همکاری شما با گروه های جوان موسیقی دیده می شود. به نظر می رسد عامدانه دست به چنین انتخابی می زنید .

به نکته خوبی اشاره کردید. از آنجایی که بر این باور هستم که جوانهای عرصه موسیقی آینده موسیقی ایران هستند، بیشتر دوست دارم با این نسل همکاری داشته باشم تا در کشوفایی نسلی نو سهمی داشته باشم. این وظیفه من تهیه کننده است که جوان های عرصه موسیقی را دریابم. ناگفته نماند که همکاری های زیادی نیز با پیشکسوتان موسیقی داشته ام که در قالب کنسرت برگزارشده اند. برای پاسداشت از زحمات چندین و چند ساله عزیزان پیشکسوت همکاری با ایشان را نیز مغتنم می شمارم.

  • برای من هدف از برگزاری کنسرت درآمد زیاد نیست

*شما در حوزه موسیقی بانوان نیز فعالیت های داشته اید و همکاری های ثابت با برخی از گروه های بانوان دارید. در شرایطی که بسیاری از تهیه کنندگان از کنسرت های بانوان حمایت نمی کنند، چطور به چنین کاری اقدام می کنید؟ آیا به مسایل مالی و اقتصادی کنسرت بی اهمیت اید؟

طبیعتا برای من و برای هر تهیه کننده ای که در این مقوله فعال است، به مساله مالی نیز توجه دارد اما برای برخی و از جمله شخص من درآمد زیاد هدف از برگزاری کنسرت نیست. بلکه بیش از هر مقوله مادی و اقتصادی به این فکر می کنم که چراغ هنر و موسیقی کشورم را روشن نگه دارم. ایران هنر و موسیقی غنی ای دارد که نباید از همه آن توقع توجیه اقتصادی داشت. ممکن است یک کنسرت اصلا توجیه اقتصادی نداشته باشد اما این نه بدان معناست که این کار را انجام ندهیم و نه بدان معناست که از جیب هزینه می کنیم. به هر حال مایه ضرر که نیست. در آمد مختصری هست که جوابگو باشد. نه من بلکه هیچ تهیه کننده دیگری به مسایل مالی، درآمدزایی و همین طور اشتغال زایی از این راه بی توجه نیست.
درخصوص موسیقی بانوان نیز لازم است بگویم همکاری با گروه های بانوان به این دلیل که حامی قدرتمند و اسپانسر ندارند، برایم یک جور حس مسولیت است. فکر میکنم کسی باید باشد که این کار را بکند . بنابراین عزم خودم را جزم کردم و با برگزاری کنسرت برای بانوان ، حمایت خود را از آنها اعلام کردم. در این راستا اگر گروه جدیدی نیز باشد که نیاز به حمایت داشته باشد، از آن استقبال می کنیم.

*محدودیت هایی که برای بانوان وجود دارد، قطعا برای تهیه کنندگان سختی هایی را به همراه دارد. این سختی ها چه چیزهایی هستند؟

البته من فکر می کنم خیلی هم سخت نباشد. بانوان برای انتخاب قطعاتشان دستشان بازتر است و می توانند هر قطعه ای که دوست دارند را منوط به اینکه صاحب اثر راضی باشد، انتخاب کرده و در کنسرت خود اجرا کنند. شاید در برخی موارد مشکلاتی وجود داشته باشد اما به لطف حضورمخاطبان موسیقی بانوان این مشکلات به حداقل می رسد. مثلا مخاطبانی که می خواهند بلیت بخرند، تا کنون ممکن است صدای خواننده را نشنیده باشند، مگر این که قبلا در کنسرت او شرکت کرده باشند. چون بانوان امکان انتشار آهنگ های خود را ندارند اینگونه اتفاق می افتد.

*وضعیت کنسرت و کنسرت گذاری در ایران چگونه است؟

اصلا قصد گلایه و سرزنش کسی را ندارم ولی کلا موسیقی در ایران وضعیت بغرنجی دارد . کسانی که در این زمینه فعال بودند این روزها تغییر شغل داده اند چون از این حوزه نتوانسته اند امرار معاش کنند. البته در زمینه موسیقی پاپ قضیه متفاوت است. پول های بسیاری در این میان جابجا می شود و خیلی ها به درآمدهای بالا می رسند.

*برای برگزاری کنسرت در کشورهای اروپایی نیز برنامه ای دارید؟

صحبت هایی شده و قرار است با گروهی به توافق برسیم تا برای اشاعه فرهنگ ایرانی تلاشهایی بکنیم. امیدوارم سعی و تلاشمان اثربخشی داشته باشد و بتوانیم به این مهم دست یابیم. چون ایران دارای فرهنگی غنی است و لازمه محافظت ازآن و پاس داشتن اش، انتقال آن به دنیا و آشنا کردن مردم دیگر سرزمین ها با آن است. انشالله که اتفاقات خوبی بیفتد.

اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید