بررسی موضوع ممنوع الکاری محمد معتمدی در زیر ذره بین؛

صفر تا صد یک اتفاق

0

موسیقی فارس-پریسا حسین پور: پس از حرف و حدیث های فراوان درباره برگزاری کنسرت رایگان خیابانی، ارکستر ملی ایران به خوانندگی محمد معتمدی و رهبری علی اکبر قربانی در دو تاریخ هشتم و نهم شهریور ماه و مصادف با عید غدیر در بوستان آب و آتش تهران و در میان استقبال مخاطبان به روی صحنه رفت.اجرایی که بسیاری آن را به اشتباه نخستین کنسرت خیابانی دانستند.
این برنامه با اجرای قطعات شور آفرین، بهار دلکش، شکایت دل، دگر چه خواهی، کویر، رنگ شرقی، خوش آمدی،بهار من و کل صبح با تنظیم های علی اکبر قربانی، شهرام توکلی و افشین عزیزی اجرا شد.همچنین اشعار قطعات مذکور از سروده های ملک الشعرا بهار، بیژن ترقی، نواب صفا، محمد معتمدی و منیره طاها بود.
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس که در این برنامه حضور داشت، محمد معتمدی پیش از اجرای اولین قطعه چنین گفت:برگزاری همچین برنامه ای میسر نبود، مگر با مذاکراتی که با مسئولان محترم داشتیم توانستیم در این شب عزیز این کنسرت را برگزار کنیم.
«با این صحبت معتمدی میشد فهمید این کنسرت در قالب یک جُنگ برگزار شد تا مسئولان محترم راضی به اخذ مجوز این کنسرت خیابانی شوند که به نوعی اولین کنسرت خیابانی بود ».

اعلام خبر ممنوع الکاری در اینستاگرام:

در تاریخ ۲۲ شهریور ماه امسال، محمد معتمدی با انتشار پستی در صفحه شخصی اینستاگرامش خبر از ممنوع الکاری اش به دلیل برگزاری کنسرت رایگان خیابانی در پارک آب و آتش تهران را داد.او شرح داد که این ممنوع الکاری از طرف پلیس اماکن تهران بوده است چرا که مجوز این اجرای رایگان تنها برای پلی بک صادر شده بود، اما او با مسئولیت کامل خودش با ارکستری متشکل از نوازندگان آقا و خانم روی صحنه حاضر شده بود‌.
متن کاملی که وی منتشر کرده است بدین شرح است:كنسرت رايگان با همه فراز و فرودهايش گذشت و در اين رهگذر تجربه من از شناخت واقعيت هاى جامعه بيشتر از پيش شد.
شايد اگر روزى عنوان شود در طى يك سال اخير چه افراد و جريان هايى موافق اين كنسرت بودند و براى اجرا شدنش تلاش و رايزنى كردند و چه افراد و جريان هايى سعى در كارشكنى و سنگ اندازى داشته اند براى اكثر مردم باور كردنى نباشد. چون آنچه حقيقت است با آنچه تصور خيلى از ماهاست خيلى متفاوت است.
اين كه طيفى از روزنامه ها مدت ها تيتر اولشان برپايي كنسرت خيابانى بود ولى در قبال اين كنسرت موضعى بالاتر از سكوت محض نگرفتند هم براى من عجيب نبود. چون ديگر پس از بيست سال فعاليت حرفه اى،مناسبات حاكم بر فضاى موسيقى ايران را مى شناسم.
خوشحالى من از شادى مردمى است كه با يك حس خوب و مثبت به خانه هايشان رفتند و مى دانم اين انرژى مثبت را فردا و فرداها با خود به جامعه برده اند و در شهر پراكنده كرده اند.
به هر روى اميدوارم اين اتفاق آغاز خوبى براى اجراى اينگونه كنسرت هاى رايگان از سوى همه اهالى موسيقى باشد.
از همه ممنونم، حتى پليس محترم اماكن كه اخيراً بنده را ممنوع الكار كردند. بخاطر اينكه مجوز بنده فقط براى پلى بك صادر شده بود ولى ما با اركستر و نوازندگان خانم و آقا روى صحنه رفتيم.
من نيز اين موضوع را شنبه گذشته متوجه شدم وقتى از سوى مديرعامل محترم برج ميلاد تهران از رفتن روى صحنه منع شدم و اين ممنوعيت به بنده ابلاغ شد. البته اقرار مى كنم كه سه ساعت مانده به آغاز كنسرت خيابانى در پارك آب و آتش، اين موضوع كه نبايد اركستر روى استيج بيايد و فقط اجازه پلى بك دارم به صورت تلفنى قوياً به بنده گوشزد شد ولى بنده اهميتى ندادم حتى نگذاشتم رهبر اركستر و اعضاى محترم گروه بويي ببرند. اين كنسرت بايد اجرا مى شد و بنده حاضرم تاوانش را به تنهايى بپردازم.

شروع ماجرا؛ اجرا در کنگره پزشکی برج میلاد:

و اما برنامه‌ای که محمد معتمدی که در متن یادداشتی اش درباره‌ آن می گوید؛ برنامه‌ای ارگانی برای یک کنگره‌ پزشکی در برج میلاد بوده است.این طور که پیداست یکی دو روز قبل از برگزاری این برنامه، برگزارکنندگان این کنگره پزشکی برای دریافت مجوز این اجرا دچار مشکل شده و مجبور می شوند خواننده را تغییر دهند.خبر این اتفاق به اطلاع معتمدی و یکی دو مقام مسئول می‌رسد و وعده هایی مبنی بر رفع مشکل داده می‌شود که تا زمانِ برگزاری آن کنگره به واقعیت نمی پیوندد.این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که مجوز اجرای برنامه‌های ارگانی را اداره‌ی اماکن صادر می کند، نه دفتر موسیقی ارشاد.

واکنش ها به خبر ممنوع الکاری محمد معتمدی:

در اولین واکنش به خبر ممنوع الکاری محمد معتمدی، سرهنگ نوروزی؛ رئیس پلیس امنیت تهران بزرگ این گونه عنوان کرد: هیچ دستوری مبنی بر ممنوع الکاری معتمدی صادر نشده است.معتمدی اگر مدعی است از سوی پلیس ممنوع الکار شده، به ما مراجعه کند تا بررسی کنیم از کجا به وی ابلاغ شده است.

سید عباس صالحی؛ وزیر فرهنگ نیز در واکنش به ممنوع الکاری این هنرمند در حساب توییتر خود اعلام کرد: همکاران معاونت هنری پیگیری داشتند، ظاهراً سوءتفاهمی پیش آمده و آقای معتمدی پست پیشین را از صفحه ایستاگرام خود حذف کرده اند.با تشکر ویژه از ایشان و نیز دوستانی که موضوع را مطرح و پیگیری کردند.

tmp_17818-IMG_20180917_0105562096717397

علی ترابی؛ مدیر دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیز در گفت و گو با ایسنا عنوان کرد: اداره اماکن به موضوع هنرمندان و افراد ورود نمی کند و در حوزه شرایط انتظامی و امنیتی سالن‌ها ورود دارد. مرجع صدور مجوز (کنسرت) دفتر موسیقی است و دفتر موسیقی هم هماهنگی های لازم را با اماکن و سایر نهادهای ذی صلاح انجام می‌دهد.این وظیفه اماکن نیست و روند عادی خودش را دارد. از طرفی ما هیچ اظهار نظر مکتوب یا غیر مکتوبی از سوی کسی درباره اینکه ایشان مشکلی برای کار کردن داشته باشند دریافت نکردیم.
ترابی در ادامه و با اشاره به کنسرت رایگان محمد معتمدی در بوستان آب و آتش به این مهم تاکید کرد: مجوز را دفتر موسیقی می‌دهد و لاغیر و ما هیچ وقت مجوز پلی بک صادر نمی‌کنیم. ما مجوز برای اجرای زنده دادیم و ایشان اجرا کرد.
وی درباره مجوز اماکن برای این اجرای رایگان در فضای باز اظهار کرد: این اجرا، اجرای متعارفی نبود، مدیریت مجموعه (اراضی عباس آباد) و ما هماهنگی هایی را انجام دادیم. خوشبختانه وقتی متوجه شدیم مشکلی نیست مجوز صادر شد.
وی در ادامه افزود: برای سالن‌های موسیقی مدیریت سالن تقاضای مجوز را برای روز مشخص و برنامه مشخص ارائه می کند.دفتر موسیقی نه با اماکن بلکه با مراجع دیگر هماهنگی انجام می دهد و در نهایت مجوز دفتر موسیقی صادر می‌شود.
ترابی با بیان اینکه ابلاغ ممنوع الکاری این خواننده از سوی پلیس تکذیب شده است توضیح داد: اگر قرار باشد چنین اتفاقی (ممنوع الکاری) بیفتد باید از سوی دفتر موسیقی اعلام شود، نه از ناحیه نیروی محترم انتظامی زیرا آن‌ها به موضوع هنرمندان ورود نمی کنند و قضیه سوتفاهم بوده است.
وی افزود: دقیقا حضور ذهن ندارم چه زمانی برای آقای معتمدی درخواست مجوز ارائه شده است اما هرگونه تقاضایی برای اجرای زنده ایشان به ما ارائه شود طبق روال عادی خودش انجام می شود.

در همین راستا محسن رجب پور؛ ناشر و مدیر عامل مجتمع صنفی ناشران موسیقی این گونه توضیح می دهد: از آنجا که اداره‌ اماکن نمی‌دانست که برنامه‌گذار کنسرتِ آقای معتمدی در پارک آب و آتش چه کسی بوده است؛ با من به عنوان مدیرعامل مجمع صنفی ناشران تماس گرفته و اعلام شد که مجوزی که برای این برنامه گرفته شده است، مجوز پلی‌بک است؛ من این ماجرا را ابتدا به آقای معتمدی به عنوان خواننده‌ی برنامه گفتم که ایشان اعلام کردند که هم‌ اکنون مشغول تمرین با ارکستر هستند و اصلا در پوستر آمده است که «اجرای محمد معتمدی و ارکستر سازهای ملی ایران»‌ است و بعد از آن نیز به آقای افضلی اطلاع دادم که ایشان هم اعلام کردند خودشان با اداره‌ی اماکن هماهنگ است و این مساله را حل می‌کند.

در انتها…

همانطور که از اظهار نظرهای مسئولان انتظامی و وزارت ارشاد می شود برداشت کرد این است که محمد معتمدی ممنوع الکار نیست.اما او با انتشار پستی جدید به پیچیدگی این ماجرا افزود.او عنوان می کند که ممنوع الکاری اش مثل مساله تورم است که وجود دارد اما کسی آن را نمی پذیرد: پليس همواره براى بنده محترم و جايگاهش مقدس بوده و هست و در همه موارد اجتماعى و از جمله كنسرت ها همواره خادم امنيت جامعه بوده و هستند و در مساله اولين كنسرت رايگان نهايت لطف و همكارى را داشتند.همانگونه كه مستحضر هستيد طبق قوانين، به جز تالار وحدت و سالن حوزه هنرى كليه اجراهاى موسيقى در كليه سالن‌ها علاوه بر مجوز هاى معمول لازم، بايد مجوز اداره محترم اماكن را نيز اخذ كرده باشند.عزيزانى كه براى اخذ مجوز اجراى صحنه‌اى به نيروى محترم اماكن مراجعه كرده اند با پاسخ منفى آن نيروى محترم در مورد بنده مواجه شده‌اند.بنده نيز ابتدا اين مساله را اشتباه يا سوءتفاهم قلمداد كردم و موضوع را از دو طريق ديگر نيز پيگيرى كردم كه در هر دو مورد پاسخ يكسان بود و متاسفانه موضوع صحت داشت.بنده هم بدون هيچ اعتراض آن را پذيرفتم.حال اگر نامش سوءتفاهم باشد يا هر چيز ديگر در اصل موضوع تغييرى نمى‌كند.مساله من مثال تورم است.وجود دارد ولى كسى آن را نمى‌پذيرد.به هر روى بنده هميشه و در هر شرايطى قدردان پليس و همه مسئولين محترم فرهنگى هستم.

tmp_17818-IMG_20180917_0118221539296736

منبع:اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید