شكايت محمدرضا شجريان از صدا و سيما رد شد

0

وکیل محمدرضا شجریان درباره آخرین وضعیت شکایت او از صداوسیما توضیح داد؛

شكايت محمدرضا شجريان از صدا و سيما رد شد
موسيقي فارس_فاطمه علوي:محمد حسین آقاسی، وکیل محمدرضا شجریان، خواننده و استاد آواز، از رد شکایت موکلش از صدا و سیما به دلیل پخش بدون مجوز آثار این هنرمند خبر داده است.
اولین اعتراض محمدرضا شجریان به پخش بدون اجازه آثارش به دهه ۷۰ برمی‌گردد. استاد آواز ایران به نبود کپی‌رایت اعتراض کرد؛ اما در همان سال‌ها عنوان کرد که «ربنا» را برای مردم خوانده است و تلویزیون هر زمان که بخواهد، می‌تواند آن را پخش کند. در مقطعی تلویزیون خواسته‌های شجریان را رعایت کرد اما بعدها و در سال ٨٨ پخش بدون اجازه آثارش تكرار شد.
شجریان در سال٨٨ در نامه‌ای به عزت‌الله ضرغامی، رئیس وقت صدا و سیما، به پخش آثارش اعتراض کرده بود و ترانه‌های خود را متعلق به فضای سال‌های اول پس از انقلاب اسلامی در ایران و “بی‌ارتباط با شرایط کنونی” دانسته بود.او چندبار به صدا و سیما تذکر داد اما صدا و سیما بی‌اعتنا ماند و در نهایت کار به شکایت به مراجع قضایی کشیده شد.
از آن زمان پخش دعای ربنا با صدای وي هم که در ماه رمضان از تلویزیون پخش می‌شد، متوقف شد.
حدود یک سال پیش مرتضی میرباقری، معاون وقت سیمای رادیو تلویزیون ایران دلیل پخش نشدن دعای ربنا را مواضع محمدرضا شجریان دانست و گفت او در جریان اعتراض‌های سال ۱۳۸۸ “اشتباه فاحشی “انجام داد.
حالا نزدیک به 110‌ماه بعد از شکایت محمدرضا شجریان، اولین جلسه دادگاهی رسیدگی به شکایت او در یازدهم شهریورماه برگزار شد.
محمدحسین آقاسی، وکیل استاد آواز ایران در گفت‌وگو با همشهری عنوان کرده: «تیر‌ماه سال 88 طرح شکایت شد و موضوع این بود که بدون مجوز از مالک اثر و شرکت دل‌آواز، آثار از رسانه ملی پخش می‌شود.
چون استفاده‌کننده شخص حقوقی بود و باید کسانی در این زمینه به‌عنوان شخص حقوقی که دستورها و مجوز‌ها را صادر کردند معرفی شوند. 2تن از معاونان صدا و سیما به‌عنوان شخص حقیقی مسئول در شخص حقوقی معرفی شدند و پرونده پیگیری شد. مستند طرح، شکایت ماده 23قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان بود که به موجب این قانون، مجازات مرتکب 6‌ماه تا 2سال حبس است.نمایندگان حقوقی سازمان و متهمان پرونده در بازپرسی و در مراحل مختلف اقرار به پخش آثار استاد شجریان کردند و مدعی بودند که منافع مادی برای آنها نداشته و اگر استاد اعتراضی داشت، عنوان می‌کرد. در آن زمان بازپرس رسیدگی‌کننده به پرونده، قرار منع پیگرد -به این عنوان که سازمان سوءنیت نداشته -صادر کرد. اما دادیار با این استدلال، اظهارنظر کرد که چون پخش‌کنندگان آثار موسیقایی شجریان علم و آگاهی داشتند که این آثار متعلق به اوست با قرار بازپرس مخالفت کرد.
در این موقعیت بازپرس تغییر کرد و در نهایت 2سال و اندی رسیدگی‌های بسیار دقیق و مفصلی صورت گرفت و شکایت شاکی برای بازپرس محرز شد. پخش بدون مجوز و اجازه سازمان نیز ثابت شد. در 23صفحه هم قرار بازپرس با پذیرش صحت ادعای شاکی اما قرار منع پیگرد با این عنوان که سوء نیت در بین نبوده، صادر شد. با اعتراض بنده پرونده در دادگاه مطرح شد و این بار دادگاه صریحا دستور داد با توجه به اینکه سازمان تعلق آثار را به استاد شجریان و شرکت دل‌آواز احراز کرده و اجازه پخش این آثار را از پدید آورنده نداشته؛ بنابراین فقدان سوءنیت صحیح نیست و باید متهمان احضار شوند و به آنها تفهیم اتهام شود.اما این تفهیم اتهام از خرداد‌ماه سال 1391تا اردیبهشت‌ماه 1397به طول انجامید و دادگاه 11شهریور، نخستین جلسه رسیدگی به شکایت در دادگاه بود. یکی از متهمان در جلسه به اتفاق وکیل و نماینده سازمان حضور یافت و استاد شجریان به‌علت بیماری در جلسه حاضر نشدند.
فقط وکلا حضور داشتیم و ابتدای جلسه با مطالبی که توسط دادگاه عنوان شد، معلوم شد که تفسیر قضایی دادگاه با قاضی نقض‌کننده قرار متفاوت است. همین امر من را مجاب کرد که در این مرحله از دادگاه نمی‌توانم امیدوار به صدور رأی به نفع موکلینم باشم و درصورتی که دادگاه رأی به زیان استاد و شرکت دل‌آواز صادر کند قطعا نسبت به آن تجدید نظرخواهی خواهم کرد. امیدوارم در مرحله تجدید نظر بتوانم رأی قانونی به نفع موکلینم دریافت کنم.»

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید