ویراست دوم کتاب آموزش نی انبان با تالیف «محسن شریفیان»‌ و همکاری «بابک شهرکی»‌ منتشر می شود

0

موسیقی فارس_پانیذ رحیمی: این کتاب، آغازی برای آموزش هدفمند و نظام بندی شده نی انبان ایرانی محسوب می شود که پیش از این مانند سایر سازهای نواحی ایران ، با شیوه سنتی آموزش داده می شد. ارائه لوح فشرده به عنوان ضمیمه کتاب، سبب می شود تا هنرجویان این ساز را با قواعد و شیوه های ساده، آسان و صحیح فرا بگیرند.

 

درباره این اثر به قلم «محسن شریفیان»  می خوانیم : «موسیقی هر منطقه همچون گویش‌های بومی، لهجه، نشانه و طعم خودش را دارد. نشانه و طعم موسیقی جنوب، همان ساز اصلی و شناخته‌شده‌ی موسیقی محلی بوشهر، نی‌انبان است که جغرافیای حضورش تا استان‌های خوزستان، هرمزگان و کرمان گسترده شده است. به دلیل علاقه‌ی وافر به موسیقی منطقه و همچنین وجود مشتاقان و علاقه‌مندان فراگیری ساز نى‌انبان، تلاش کرده‌ام با بهره‌گیری از تجربه‌های موفق در زمینه‌ی نوازندگی و آموزش موسیقی و مطالعه شیوه‌های مختلف آموزش نواختن نی‌انبان در سراسر جهان و بهره‌گیری و استفاده از فنون نوازندگان شاخص این ساز، متد آموزشی خود را پی‌ریزی کرده و کتاب آموزش نی‌انبان را به چاپ برسانم. این کتاب، درآمد و آغازی برای آموزش سیستماتیک نی‌انبان ایرانی است، سازی که پیش از این، همچون دیگر سازهای نواحی ایران و کشورهای شرقی، به شیوه‌ی سنتی و سینه‌به‌سینه آموزش داده شده است. با ارائه‌ی لوح فشرده‌ای که همراه کتاب است، علاقمندان و هنرجویان این ساز می‌توانند با قواعد و اسلوب ساده، آسان و صحیح، نواختن نی‌انبان را فرا بگیرند.»

 

بابک شهرکی نیز در واکنش به استقبال علاقه مندان در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: استقبال خوشایند و امیدبخش علاقمندان به آموختن نوازندگی ساز نی انبان از کتاب آموزشی اين ساز، ما را بر آن داشت که با توجه به بازخوردها و تجربیات اساتید و هنرجویان، ویراست دوم آن را نیز تهیه کنيم.  خوشحال خواهيم شد كه نظرات منتقدين اين کتاب را در بهبود مطالب آن داشته باشيم.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید