با داوری پیام عزیزی، حسین رضایی‌نیا، ملا دشتی و ...

برگزیدگان چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی مولودی‌خوانی «هه‌تاو» معرفی شدند

0
موسیقی فارس با داوری «پیام عزیزی» خواننده، «حسین رضایی‌نیا» نوازنده دف، «صادق تعریف» نوازنده دف و تنبک، «عبدالرحمان غوثی» نوازنده دف و از فرزندان زنده‌یاد خلیفه «میرزا آغاغوثی» و همچنین «ملادشتی قاسم علی» مولودی‌خوان سرشناس اقلیم کردستان عراق برگزیدگان چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی مولودی خوانی «هه‌تاو» در دو بخش گروه مولودی‌خوان و بخش تک مولودی‌خوان معرفی شدند.

بعد از مراسم اختتاميه گروه مولودى «باقدسيان» به خوانندگى پيام عزيزى و ملا دشتى از مولودى خوان و دف نوازانِ اربيل (كردستان عراق) و فريد منصورى(همخوان) به همراهى دف نوازانی چون زند سليمى، حسين رضايى نيا، پيمان صفوتى، عرفان غوثى ومحمد مرادى به اجرای برنامه پرداختند. در مراسم اختتامییه، گروه مولودی‌خوانی «نوای رحمت» به سرپرستی مسعود مرادی از سنندج رتبه اول، گروه مولودی‌خوانی «حزین» به سرپرستی وریا فرجی از سقز رتبه دوم و همچنین گروه مولودی‌خوانی «نوای قدسیان» به سرپرستی سید سوران حسینی از مریوان رتبه سومِ چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی مولودی خوانی «هه‌تاو» را از آن خود کردند و از طرف اعضای هیئت داوران این جشنواره، لوح تقدیر و تندیس جشنواره به آنان تعلق گرفت.

رتبه چهارم تا هشتم نیز به گروه مولودی‌خوانی «اخوان» به سرپرستی فواد زارعی از سنندج، گروه مولودی‌خوانی «انوار» به سرپرستی محمدفاروق دُرپور از خراسان رضوی، گروه مولودی‌خوانی «روجیار» به سرپرستی سهیل بهرامی از شهر پاوه در کرمانشاه، گروه مولودی‌خوانی «کمالات» به سرپرستی امیر ابراهیمیان از آذربایجان غربی و گروه مولودی‌خوانی «کارین» به سرپرستی پرویز مندمی از سنندج» اهدا شد.

اعضای هیئت داوران چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی مولودی خوانی «هه‌تاو» همچنین در بخش تک مولودی‌خوانی حسین یوسف‌خانی از شهر بوکان در استان آذربایجان غربی را به عنوان نفر اول، عبدالسلام فاتحی از سنندج را به عنوان نفر دوم و فرید منصوری از سنندج را به عنوان نفر سوم این بخش از جشنواره معرفی کردند که لوح تقدیر و تندیس جشنواره به آنان تعلق گرفت.
در این بخش از جشنواره نیز، مهران خالدی از سنندج، ابراهیم مشکدان از خراسان شمالی، امیر ملکی از سنندج، محمد سهیل میرکی از سنندج و پیام صفوتی از سنندج به ترتیب نفرات چهارم تا هشتم را از آن خود کردند که لوح تقدیر این دوره از جشنواره به آنان اهدا شد.

در بخش آرای مردمی چهارمین جشنواره مولودی‌خوانی «هه‌تاو» نیز از گروه مولودی‌خوانی «یاهو» از سنندج با 72/2 درصد آرا و یاسین محمدی به عنوان تک مولودی‌خوان برگزیده با 56/3 آرای مردمی تقدیر شد.

همچنین جایزه ویژه دبیر چهارمین جشنواره مولودی‌خوانی هه‌تاو جهت تحقق شعار امام رضا(ع)، اسوه اخلاق و گفتگو به گروه مولودی‌خوانی بیداد از خراسان شمالی و به‌دلیل ترویج فرهنگ‌رضوی و توجه به تقریب مذاهب اسلامی و جوان بودن به گروه مولودی‌خوانی آیین از فارس اهدا شد.

در مراسم اختتامییه چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی مولودی خوانی «هه‌تاو»، ماموستا «اقبال بهمنی» مسئول مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در سنندج گفت: «مراسم مولودی خوانی را کُردها به خاطر حب و عشق به پیامبر (ص) پایه گذاری کرده و مؤسس آن بوده‌اند. در صدر اسلام، زمانی که پیامبر اکرم(ص) وارد مدینه شدند یاران و دوستداران آن حضرت، با نوای دف و شور و اشتیاق فراوان به استقبال ایشان رفتند. نوای «طلع البدر علینا» یادگار همان زمان هجرت پیامبر (ص) به مدینه است که امروز هم همراه اجرای دف‌نوازی جایگاه خود را در میان مردم حفظ کرده است. در طول زمان عرب‌ها، فارس زبان‌ها و کُردها بیشتر خدمت را به پیامبر کرده‌اند، مراسم مولودی خوانی را کُردها به خاطر حب و عشق به پیامبر (ص) پایه‌گذاری کرده و مؤسس آن بوده‌اند. در مجالس مولودی خوانی، ذکر و مدح خداوند و پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت انجام می‌شود، مراسم مولودی خوانی در مواقع مختلف سال و در خانه‌ها، تکایا و خانقاه‌های استان با شور و حال خاصی برگزار می‌شود.»

او ادامه داد: «مولوی شاعر بلندآوازه کشورمان، زبان موسیقی را رساترین زبان برای ابراز عشق و علاقه عنوان کرده و نغمه‌های ایشان در دیوان «شمس» بر مبنای عشق و عرفان و نوای خانقاهی سروده شده است.»

در ادامه این مراسم، «ملادشتی قاسم علی» از شهر اربیل در اقلیم کردستان عراق به روی سن حاضر شد و به مداحی و دف نوازی پرداخت.

چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی مولودی خوانی «هه‌تاو» با حضور 15 گروه مولودی‌خوان از کشور ایران و دوگروه مولودی‌خوان از اقلیم کردستان عراق و ٢٠ تک مولودی‌خوان داخلی و خارجی؛ در دو بخش رقبتی و غیررقابتی از روزهای 26 تا 28 تیر ماه جاری در سالن مجتمع فرهنگی ـ هنری فجر سنندج و خانه کُرد این شهر برگزار شد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید