نادر محمدآهنگربیک؛

«چو ایران نباشد تن من مباد» حیثیت ملی ایران است

0

موسیقی فارس-کنسرت «چو ایران نباشد تن من مباد» از ملودی های اصیل خراسانی اول بهمن ماه ساعت 18 در سالن استاد جلیل شهناز (خانه هنرمندان) برگزار می شود.

نادر محمد آهنگربیک  از برگزاری نخستین کنسرت خود گفت: این پروژه از فروردین ماه آغاز شده است و ما تا امروز مشغول فعالیت هستیم. ممکن است در ظاهر پروژه ای کوچک به نظر برسد، ولی طبق گفته صاحب نظران بسیارعمیق است و به عنوان حیثیت ملی ایران محسوب می شود.
این هنرمند با اشاره به قطعه چو ایران نباشد تن من مباد خاطر نشان کرد: در این اجرا قطعه آهنگ چو ایران نباشد تن من مباد از اشعار حکیم طوس (فردوسی) وشاگرد وی سعدی شیرازی انتخاب شده وملودی آن از آهنگ های اصیل خراسان است.
آهنگربیک خاطر نشان کرد: 9قطعه دیگر هم از همان آهنگ های اصیل خراسانی است که هنرمندان طی این سالها به گویش کرمانجی سروده اند. بنده آنها را از گویش کرمانجی به فارسی ترجمه کرده ام. اگر زمان کافی داشته باشم قصد دارم در این کنسرت 10 قطعه را به زبان فارسی و کرمانجی با تفسیر کاملی از آنها بخوانم.
وی افزود: در این اجرا همه کارها شامل آهنگ، شعر، اجرا، ساز و آواز را خودم به تنهایی انجام داده ام. من روی صحنه به صورت تکنوازی از ساز دوتار استفاده می کنم. طبق برنامه ریزی های صورت گرفته یک اجرا به مدت 2 ساعت و در سانس 6 تا 8 خواهم داشت.
این هنرمند در ادامه گفت: من از ابتدای دولت آقای روحانی طرح صلح جهانی را نوشته بودم. قرار بود این اجرا در سطح جهانی باشد ولی متاسفانه نشد.اما آب دریا را اگر نتوان کشید/ قدر تشنگی بتوان کشید.
آهنگربیک به برخی از فعالیت های خود اشاره کرد و گفت: آلبوم من در وزارت ارشاد اسلامی در نوبت دریافت مجوز است. از سال 92 در آرشیو سازمان تبلیغات اسلامی 15 آهنگ از من موجود است. همچنین من و علی معلم در حوزه هنری آهنگ طواف را با کمک هم ساخته ایم.
نادر محمد آهنگر بیک فرزند مرحوم استاد علی محمد آهنگر بیک از بخشی های خراسان است که خاندان او بیش از صد سال در این هنر کوشا بوده اند. وی هنر خود را در رسانه های رادیو، تلویزیون و سینما اجرا کرده است و این کنسرت به عنوان نخستین فعالیت صحنه ای او است که در خانه هنرمندان اجرا خواهد شد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید