آیین یادبود نادر گلچین برگزار شد

گلچین استاد آواز نداشت

0

او یک هنرمند تئاتری بود

موسیقی فارس- مدیرعامل اسبق خانه موسیقی در آیین نکوداشت زنده‌یاد نادر گلچین گفت: شاید کمتر کسی بداند که استاد گلچین پیش از آنچه که خواننده باشد، هنرمند تئاتر بود و همین امر به او در آواز کمک می‌کرد.
به گزارش موسیقی فارس به نقل از روابط عمومی بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، مراسم یادبود زنده‎یاد نادر گلچین عصر جمعه ۱۳ مهرماه با حضور هنرمندانی همچون کامبیز روشن‎روان، عباس خوشدل، سالار عقیلی، افلیا پرتو، علی‌اصغر شاه‌زیدی، میلاد کیائی، شهرام صارمی، بیژن بیژنی، علی رستمیان و جمعی از علاقمندان موسیقی در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

در آغاز این مراسم که به مناسبت نخستین سالروز درگذشت نادر گلچین برگزار می‎شد، فاضل جمشیدی که اجرای برنامه را بر عهده داشت ضمن خوش آمدگویی به حاضران گفت: به حق می‎توانیم نادر گلچین را از نوادر موسیقی امروز بدانیم.

  

سپس عباس خوشدل، آهنگساز و رهبر ارکستر طی سخنانی گفت: در آواز ایرانی می‎توان از  سه شخصیت نام برد: بنان، اکبر گلپایگانی و نادر گلچین که صدایشان رنگ خاصی دارد و از این جهت شاخصند. صدای نادر گلچین پدیده خاصی است و مشابهی برای آن نمی‎توان یافت. هنرمند باید به جایی برسد که احساسش بر تکنیکش حاکم باشد و گلچین به این جایگاه رسیده بود. چیزی که امروزه ما کمتر شاهد آنیم.

آهنگساز «نوای کاروان» در ادامه افزود: من یکی از قدیمی ترین افرادی هستم که سابقه همکاری با او را داشتم. آنقدر استادی و تبحر داشت که به ترانه ها روح می بخشید، با عشق می خواند. عظمت صدا داشت. وی با آهنگسازان مطرحی چون فرامرز پایور کار کرد.

خوشدل در پایان افزود: قطعه زمانی ماندگار می شود که آهنگساز، شاعر و خواننده با هم هماهنگ باشند چیزی که امروز کمتر شاهد آنیم. امیدوارم نسل جدید نیز به این امور توجه کنند تا ماندگاری موسیقی ایرانی بیش از پیش حفظ شود.

  

سخنران بعدی مراسم کامبیز روشن‎روان بود که در وصف استاد نادر گلچین گفت: گلچین هیچ گاه استاد آواز نداشته، فقط صدای اساتید را می‎شنیده و تکنیک‎های آنها را به کار می‎برد. اما به چه دلیل این تبحر و استادی را داشت؟ شاید کمتر کسی بداند که استاد گلچین پیش از آنچه که خواننده باشد هنرمند تئاتر بود، و همین امر به او کمک کرد تا کلمات را صحیح ادا کند، غلت‎های زیبا بیافریند و حس کلمات را درست منتقل کند به گونه‎ای که بر دل و جان مخاطب می‎نشست.

وی در ادامه افزود: گلچین حافظه قوی داشت و این لازمه یک هنرمند است. گلچین ژن و شَم موسیقی داشت و همواره  تلاش و ممارست می‎کرد و این رمز ماندگاری او بود. امیدوارم روزی تمام خاطرات هنرمندان به کتابی تبدیل شود تا آیندگان بدانند و زندگی و منش و روش بزرگان عرصه هنر برای آیندگان همچون گنجینه‎ای حفظ شود.

سخنران بعدی مراسم معصومه مهرعلی، از شاگردان استاد شجریان بودو وی گفت: « الان که صدای استاد پخش می‎شد نتوانستم احساساتم را کنترل کنم، چرا که عشق او به موسیقی با تمام وجود بود. گلچین از نوادر موسیقی بود. من از استاد بسیار آموختم. من معتقدم تقلید از گلچین عملی نیست. برای من ایشان از دنیا نرفته‎اند، او زنده است و ما همه دوستش داریم.»

معصومه مهرعلی، فاضل جمشیدی، حریر شریعت‎زاده، عزت‎الله رمضانی فر، افلیا پرتو، علی ایزدی، پوران وفادار، سیما مافیها، خانواده منصور نریمان، شهرام صارمی، بیژن بیژنی، هاشم احمدوند،  ابولفضل صادقی نژاد، آرش نصیری، حریر شریعت زاده، حامد فومنی، علی رستمیان جواد ماهری نیا، سبحان مهدی پور، یدالله کابلی خوانساری، سیدعباس سجادی، داوودحیدری، مهران ‌مهرنیا، مرتضی‌گودرزی، کاسعلی‌اکبرپور از دیگر چهره‌های شناخته شده موسیقی و هنری حاضر در این مراسم بودند.
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید