نادر مشایخی: موسیقی در ایران 80 سال عقب است

0

موزیک فارس_پانیذ رحیمی: “نادر مشایخی” آهنگساز و رهبر ارکستر مشهور ایرانی طی برنامه رادیویی “ارمغان هنر” آموزش موسیقی در ایران را مورد نقد قرارداد.

وی در برنامه “ارمغان هنر” رادیو نمایش گفت: آموزش موسیقی در ایران حدود ۸۰ سال عقب است، به هیچ وجه در هنرستان ها و حتی دانشگاه ها موسیقی درست آموزش داده نمی شود و متاسفانه باید بگویم که فارغ التحصیلان بعد از دوره آموزشی در مرحله عملی تقریباً مردود هستند.

او در ادامه با ارائه راه حلی گفت:در این باره با مسئولین نیز گفتگو کرده ام و برای آن راهکار هم دارم. راهکار آن هم این است که جوان ها باید متد یادگیری را یاد بگیرند و در حقیقت باید به جوان ها نحوه تفکر را یاد داد. در وهله کلی کلمه «تئوری» در موسیقی اشتباه جا افتاده است، تئوری یعنی مشاهده کردن، شما باید مشاهده شنیداری داشته باشید. یعنی بارها و بارها باید به موسیقی در طول روز ورای تمامی کارهایتان گوش فرا دهید که از اهمیت بسیاری برخوردار است.

مشایخی به موسیقی فیلم همه اشاره ای کرد و گفت:اینکه فیلمساز باید بداند کجا موسیقی را در فیلم نیاز دارد؛ مهمترین چیزی است که مدرسین می بایست به شاگردانی که علاقه مند به ساخت موسیقی فیلم هستند آموزش داده شود.
آهنگسازان برای ساخت موسیقی فیلم باید از صداهای فیلم نیز کمک بگیرند و این را هم در نظر داشته باشند که برای ابتدا و شروع فیلم، موسیقی حکم معرفی را دارد و شما را وارد موضوع می کند که البته این در مورد برخی از آثار سینمایی که نیاز به موسیقی ندارند و با صداهای محیطی بر مخاطب اثر می گذارند فرق دارد و در واقع این بستگی به ژانرهای مختلف دارد و نمی توان دستور واحدی در این خصوص صادر کرد.

او همچنین به جوانان علاقه مند موسیقی پیامی داد و گفت:در حال حاضر به جوانانی که علاقه مند به یادگیری موسیقی هستند باید نحوه تفکر استفاده از موسیقی یاد داده شود، یکی از نحوه های تفکر موسیقی در عرصه سینما در ژانرهای مختلف آن است که آهنگسازان تشخیص دهند موسیقی فیلم باید چند درصد از قوه شنیداری انسان را در آن اثر درگیر کند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید