هوشنگ جاویدخبر داد:

نوای مناجات‌ هنرمندان در تالار ایران می‌پیچد

0
موسیقی فارس- محفل مناجات‌خوانی با اجرای هنرمندان نواحی مختلف برگزار می‌شود.
مناجات خوانی

به گزارش موسیقی فارس، به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، محفل مناجات‌خوانی به همت معاونت فرهنگی و هنری فرهنگستان هنر و همچنین انجمن موسیقی ایران و با هدایت هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی نواحی و آیینی ایران و اجرای احد ملکی (آذربایجان)، محمدرضا اسحاقی (مازندران)، حمیدالله سیدزاده (سراوان) و میرزا زبردست (بوشهر) از هنرمندان موسیقی اقوام، برپا می‌شود.

هوشنگ جاوید، کارشناس هنری این برنامه، درباره تاریخچه مناجات‌خوانی در ایران گفت: «مناجات‌خوانی، هنر بسیار کهنی است و تاریخچه طولانی دارد که به اشکال مختلفی در طول زمان در ایران وجود داشته است. ایرانیان، از زمان شکل‌گرفتن باورهای کیش و آیین‌های‌کیشی در این سرزمین، مناجات‌خوانی را تا به امروز حفظ کرده‌اند. البته این هنر در دوران‌ مختلف، دستخوش تغییرات زیادی شده است. به خصوص پس از اسلام، این تغییرات بسیار چشمگیر می‌شود. ایرانیان مسلمان نمی‌خواستند به هنگام شادی، از یاد خدا غافل باشند، به همین دلیل مناجات‌خوانی شکل گرفت. پس به‌تدریج اشعار مختلف و بسیاری از سرایش‌ها را با موسیقی هماهنگ کردند و به صورت مناجات آهنگین همراه با ساز استفاده کردند. این سنت در حال حاضر نیز، در طوایف مختلف ما وجود دارد و اجرا می‌شود.»

مناجات‌خوانی سِحرسَحر، روز چهارشنبه، نهم خرداد ۱۳۹۷، از ساعت ۱۵ تا ۱۷، در سالن ایران فرهنگستان هنر به نشانی خیابان ولی‌عصر(عج)، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۲میزبان شرکت‌کنندگان خواهد بود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید