استاد کریم زمانی:

مولانا با تمام اندیشه ها سازگار بود

0

موسیقی فارس- نشست حامیان هنر، صلح و محیط زیست، شنبه 10 مهر در مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی برگزار شد.

این نشست با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی، جمعیت پرگار (حامی هنر، صلح و محیط زیست)، موسسه فرهنگی هنری فروغ فلق و مجموعه برج آزادی و با دعوت از چهره های مطرح در این عرصه برگزار شد.

در ابتدای مراسم، گروه موسیقی کانال، قطعه «بشنو از نی» را اجرا کرد و سپس استاد کریم زمانی، مولوی شناس مطرح، به ایراد سخنانی پرداخت.

استاد زمانی سخنان خود را با توصیف ویژگی های مولانا و عرفان او آغاز کرد و گفت: یکی از ویژگی های عرفان مولانا این است که با اندیشه های دیگر که حتی مورد قبولش نیستند هم سازگار و اهل مدارا و همگرایی است.

روایتی داریم که مولانا روزی گفت من با هفتاد و سه ملت (منظور باورها و مذاهب دیگران است) سازگار هستم. شخصی با مهیب و سخنان ناهموار گفت: شما چنین حرفی زدی؟ و مولانا با لبخند به او پاسخ داد: بله، من حتی با همین سخنان شما هم سازگار هستم.

این مترجم و مفسر برجسته قرآن ادامه داد: البته مدارا و سازگار شدن و این که ما بتوانیم با باورها و اندیشه های دیگر که مورد توافق ما نیست با مدارا و صلح و دوستی زندگی کنیم، تنها با نصیحت های کلیشه ای امکان پذیر نیست؛ بلکه مدارا پدیده ای است که باید پشتوانه فکری داشته باشد. تا وقتی که ما بگوییم «این است و جز این نیست» ، همگرایی رخ نمی دهد. مولانا شعری دارد که می گوید:

«همچنان که هر کسی در معرفت          می کند موصوف غیبی را صفت»

وی می گوید موصوف غیبی و حقیقت مطلق چیزی نیست که در انحصار من یا دیگری باشد. جهانِ باور و اندیشه، عرصه برخورد افکار است و از این برخوردها است که حقیقت متجلی می شود و اگر نباشد اندیشه ها تبدیل به مرداب ساکن می شود.

زمانی همچنین با صحبت در خصوص احترام به محیط زیست گفت: در کتاب های اهل معرفت، تذکره الاولیا، نفحات الانس و .. شرح احوال عارفان را این گونه بیان می کنند که با کل جهان هستی در صلح و سازش هستند. روایتی داریم که شخصی در مقابل جنید بغدادی برگ گیاهی را کند؛ بغدادی نهیب زد که این موجود زنده است و خدا را ستایش می کند و نباید به آن آسیب بزنی.

وی ادامه داد: تصرفات ما در عالم طبیعت وقتی مجاز است که در جهت کمالش باشد. اگر ما بوالهوسانه بخواهیم به طبیعت دست اندازی کنیم، مرتکب گناه کبیره ای شدیم.

پس از آن جعیت پرگار که به عنوان حامی هنر، صلح و محیط زیست فعالیت می کند، معرفی شد و نماینده آن، مرام نامه پرگار را قرائت کرد.

در ادامه برنامه گروه موسیقی «صهبای کهن» دو قطعه اجرا کرد که یکی از آنها با همراهی گروه سماع «سرمستان» بود.

سپس علی اتحاد، هنرمند و مدرس فلسفه و عرفان، نوشته اش در مورد تکراری نبودن زندگی را برای جمعیت خواند.

در پایان فرید الهامی، بداهه نوازی شور انگیز را همراه با پخش کلیپی در خصوص صلح که ساخته خودش بود، اجرا کرد.

در حاشیه این همایش، نمایشگاه آثار خوشنویسی استاد علیرضا سعادتمند و تنبور نوازی وی با همراهی گروه حرکات فرم در نگارخانه آیینه برپا شد.

در این مراسم مهمانان ویژه ای چون اردشیر خدایی، رئیس کانون اقوام و طوایف حزب اعتدال و توسعه، بانو پری ملکی، غلامحسین شاه علی، رئیس مجموعه برج آزادی، زهرا همتی، مدیر عامل موسسه فرهنگی هنری فروغ فلق و دیگر مسئولان و هنرمندان حضور داشتند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید