ادامه چرخه معیوب مدیریت بنیاد رودکی

انحلال در سکوت شورای ارکسترها

0

موسیقی فارس-چند روز پیش مدیر عامل بنیاد رودکی اعلام کرد که شورای ارکسترها را دوباره راه اندازی می‌کند! راه‌اندازی دوباره شورا درحالی بیان شده که از منحل شدن شوراهای پیشین و سرنوشت ‌آنها هیچ سخنی به میان نیامده است.

به گزارش موسیقی فارس؛ در اردیبهشت ماه 1395بنیاد رودکی به دستور معاونت هنری در حالی که دستمزد 8 ماهه نوازندگان را پرداخت نکرده بود، ناگهان اعلام کرد که ارکستر سمفونیک و ملی نیاز به شورایی دارند. با چند نفر از هنرمندان همیشه حاضر در همه شوراها مانند داودگنجه‌ای، حمیدرضا نوربخش و محمد سریر را که از قضا هیچ‌کدام هم تجربه جدی کار ارکستری حداقل در حیطه موسیقی کلاسیک غربی نداشته‌اند، شورای ارکسترها تشکیل شد.

این در حالی بود که هر دو ارکستر سال 1394 را تقریبا با موفقیت به پایان رسانده‌ بودند و معاونت هنری نتیجه کار هنری و کیفیت ارکسترها را چندین بار بسیار عالی ذکر کرده بود. با وجود مضیقه مالی فراوان این شورا تشکیل شد که نهایتا فرهاد فخرالدینی و علی رهبری در جلسات ابتدایی شورا را با اعتراض ترک کرده و هیچ‌گاه هم به شورا بازنگشتند.

اما وقتی مدیرعامل تازه روی کار آمد، در نشست خبری شهریور ماه 95 دوباره خبر از راه‌اندازی شورا داد و گفت: «شهرداد روحانی، هوشنگ کامکار، محمد سریر و حسن ریاحی عضو متخصص موسیقی و یک نماینده از بنیاد رودکی برای حل و فصل امور اداری و مالی در این شورا حضور دارند بالاتر از این شورای فنی، یک شورای عالی مشورتی داریم که البته قبلاً بوده و الان احیا شده است و نزدیک دو هفته از انجام فعالیت‌های دوباره آن می‌گذرد. این شورا متشکل از داوود گنجه‌ای، فریدون شهبازیان، فرهاد فخرالدینی، حمیدرضا نوربخش، فرزاد طالبی و حمید شاهنگیان هستند.»

اما جالب است بدانید که در جریان انتخاب رهبر مهمان ارکستر ملی و اعتراضات دامنه‌دار اهالی رسانه و موسیقی، معلوم شد که شورای ارکسترها تشکیل نشده‌ است و افرادی مثل نوربخش و کامکار به طور کلی عضویت در این شوراها و تشکیل جلسه را رد کردند.

اما اتفاق جالب‌تر اینجاست که مدیرعامل بنیاد رودکی در قبال شورای فنی و شورای مشورتی عالی که خود راه‌اندازی کرده بود، هیچ حرفی نمی‌زند و کلا این مسئله را به روی خود هم نمی‌آورد و در کمال تعجب در گفتگویی با خبرگزاری مهر سخن از تشکیل دوباره یک شورای دیگر می‌زند: «در حال حاضر حمید شاهنگیان را به عنوان رییس شورای سیاستگذاری انتخاب کردیم البته حمید شاهنگیان حدود یک ماه در مرخصی به سر می برد که به محض بازگشتش نسبت به معرفی اعضای شورای سیاستگذاری یا شورای فنی ارکسترها اقدام می کنیم.شورای فنی ارکسترها قرار است چند کار را انجام دهد؛ بررسی و تصویب برنامه های سالانه اجراهای ارکسترها، دعوت از رهبران مهمان، ارزیابی نوازنده ها و تصمیمات اساسی که باید در حوزه ارکسترها داشته باشیم»

حال با این تفاسیر در حالی ارکسترها اصلا وضعیت خوبی حداقل به لحاظ کیفی ندارند؛ شاهد ادامه چرخه مدیریت معیوب در بنیاد رودکی هستیم؛ هر روز یک شورای تازه تشکیل می‌شود و یکی دیگر هم منحل! یک روز قرار است شورای عالی همه کارها را بر نتیجه برساند یک روز شورای سیاست‌گذاری! یک روز از ساختمان روبه‌رویی بنیاد و از میان دوستان به اسم حمایت از جوانان (بخوانید حمایت از اطرافیان)، رهبر مهمان انتخاب می‌کنیم یک روز دیگر صحبت از کیفیت خوب ارکستر می‌زنیم! یک روز تالار وحدت را به جولانگاه رنو تبدیل می‌کنیم و روزی دیگر صندلی‌ها ردیف مدیران تالار را عوض می‌کنیم!

آنچه که بیش از هرچیز امروز برای اهالی رسانه و موسیقی واضح است، امکان اصلاح چرخه معیوب مدیریت بنیاد رودکی است. اتفاقات تلخ بنیاد رودکی این روزها آنقدر تکراری شده که حتی اهالی رسانه را هم برای پیگیری موضوعات بی‌انگیزه کرده؛ چرا که اساسا انگار دیگر امیدی به اصلاح‌پذیری و عدم تکرار اشتباهات واضح نیست. تمام اتفاقاتی که در سال‌های اخیر در بنیاد رودکی افتاده به همه ثابت کرده که چطور مدیران بی‌ربط و نابلد می‌توانند به پیکره هنر آسیب بزنند.

منبع: فارس
گزارش از حسین سلیمی

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید