ارکستر مجلسی دلا اسکالا به ایران می آید

0

موسیقی فارس-سارا صادقی: نشست خبری ارکستر دالااسکالا صبح امروز با حضور علی اکبر صفی پور مدیر عامل بنیاد رودکی،مائورد کنحادوری سفیر ایتالیا در ایران وپروفسور چرتی رایزن فرهنگی ایتالیا در تالار وحدت برگزار شد

در ابتدای نشست علی اکبر صفی پور گفت: در حقیقت برنامه ارکستر مجلسی اسکالا قرار است با حضور ارکستر ایران انجام شود.این ارکستر بهانه ای برای مرور روابط ایران واسترالیا شد.

وی افزود: ماه گذشته با حضور ارکستر ایتالیتا اتفاقات خوبی افتاد، کارگاههای تخصصی وکلاس هایی برگزار شد ،نوازندگان ما از داشته های ایتالیا استفاده کردند.شاید بعد از این حمایت ها بتوانیم اپرایی در تالار وحدت داشته باشیم.

مدیر عامل بنیاد رودکی درباره گروه اسکالا گفت: این گروه در بسیاری از کشورها اجرا داشته وجوایز بسیاری را در فستیوال ها کسب کرده است .هنوز انها به دنبال دو هدف بود  نخست برنامه ریزی در سطح ارکستر ودوم برگزاری مستر کلاس .امیدوارم این حضور کمک کند  به اهالی موسیقی  که علاقه مند چنین برنامه هایی هستند.

مائوردکنجادوری در ادامه گفت : همکاری ایران وایتالیا نقطه وی روابط این دو کشور است.نخست وزیر ایتالیا طی سفر به تهران این موضوع را خاطر نشان کرد وگفت ما برای پیشبرد روابطمان زمینه های گسترده ای را فراهم کردیم.در واقع بین ایران وایتالیا پیشینه ۳ هزار ساله وجود دارد.این گفتمان فرهنگی سبب شده تا بین این دو کشور ارتباط دو جانبه برقرار شود.

وی خاطر نشان کرد: ایتالیا وایران دو حلقه زنجیره هستند که این روابط را به هم متصل می کنند.این دو کشور توانسته از نظر زبان وفرهنگ ارتباطی را با هم برقرار کنند.وقتی  نتوانیم  با کلمات ارتباط برقرار کنیم این ارتباط از طریق احساسات ایجاد می شود.

سفیر ایتالیا گفت: موسیقی یکی از ساده ترین ابزار برای درک فرهنگی است زیرا نیاز به ترجمه شدن ندارد وبه راحتی می توان از طریق گوش دادن به حالات وعواطف نهفته در ان پی برد. به طور مثال برای من که یک دیپلمات هستم اولین چیز برای شناخت روحیات مردم یک کشور انجام می دهم گوش دادن به موسیقی یک کشور است‌.

وی افزود: سفارت ایتالیا بهتر از بنیاد رودکی جایی را برای ایجاد تعامل نیافت و نخستین جایی رفت بنیاد رودکی بود

ما اسم بنیاد رودکی را در کنار اسکالا می گذاریم

در ادامه پروفسور چرتی رایزن فرهنگی ایتالیا طی سخنانی گفت: این ارکستر ادامه روابط فرهنگی ایتالیا وایران ،به ایران امده است. برنامه ای که ما داریم محدود است ،قرار ه یک شب اجرا داشته باشیم اما این اجرا از کیفیت بالایی برخوردار است،اسکالا معتبرترین سازمان موسیقیایی در کل جهان است.در واقع طبق این برنامه قرار است با ارکستر زهی ایتالیا اشنا شوید،البته طبقه بندی موسیقی ایتالیا بسیار سخت است.قطعاتی که اجرا می شود از بی نظیر ترین قطعات است.

وی خاطر نشان کرد:

ابتدای ارکستر با قطعات ویوالدی اغاز می شود بخشی از قطعات الهام گرفته از جوزه لوردی است.امیدوارم بتوانیم بهترین قطعات را اجرا کنیم.ما می دانیم سطح حرفه ای موزیسین های ایرانی و همچنین اعتبار بنیاد رودکی چقدر بالا است به همین خاطر تصمیم گرفتیم مستر کلاس هایی برگزار کنیم.

ما علاقه مند هستیم که برنامه های فرهنگی با بنیاد رودکی داشته باشیم برای همین در این راستا دو برنامه داریم برگزاری پیانو از نوشین افروز موضوع دوم بحث حضور ایتالیا در جشنواره موسیقی فجر..

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید