گفت و گو حمید رضا پنجه پور خواننده سنتی کشورمان در آستانه کنسرت شهریور ماه:

محدودیت ها مانع اصلی پیشرفت موسیقی سنتی ایران است

0

موسیقی فارس: فاطمه علوی: «حمیدرضا پنجه پور» از خوانندگان اصفهانی کشورمان است که در زمینه موسیقی سنتی به فعالیت می پردازد.

وی در سال 1374 آلبومی با نام «بزم عاشقانه» را روانه بازار کرد. او در نواختن ساز سنتور هم دستی دارد،  کنسرتی از ایشان در ۱۶ شهریور به مرحله اجرا در می آید که به همین بهانه گفت و گویی ویژه با این خواننده ترتیب داده شده است که در ادامه می خوانید :

مشکلاتی که بر سر راه موسیقی سنتی قرار دارد چیست؟
چرا جوانان علاقه مند به این سبک از موسیقی نيستند؟ یکی از مشکلات سخت گیری وزارت ارشاد نسبت به دادن مجوز است. وزارت ارشاد معتقد است که اشعار حتما باید دارای چارچوب  باشد، اما خیلی از اشعاری که توسط خوانندگان برای ترانه ها سروده می شود دارای چارچوب مورد تایید وازارت ارشاد نیست اما همان شعر دارای محتواست و توانایی جذب مخاطب بیشتر را دارد. مورد دیگر اجازه ندادن به اجرای نوازندگان خانم است که در بعضی از شهر های بزرگ هم مشاهده می کنیم که به آن ها اجازه اجرا داده نمی شود، این محدودیت ها باید برداشته شود. و وزارت ارشاد باید درک کند محدودیت برای هنر نیست، خود من چهار سال طول کشید بتوانم برای یکی از کار هایم مجوز بگیرم. این در حالی است که مداحان در هر شهری با هر نوایی با کپی از خواننده های پاپ می توانند اجرا داشته باشند.
نظر شما در مورد خواننده های امروزی و سبک کار آن ها چیست؟
کسی که می خواهد موفق باشد باید کارش مشابه و یا کپی از آثار دیگران نباشد در حالی که بسیاری از خوانندگان پاپ امروزی کارشان شباهت به دیگران دارد.معمولا کسانی که موسیقی پاپ گوش می دهند برای گذران اوقات خود به این کار روی می آورند.
اما زمانی که به موسیقی سنتی دقت کنند متوجه فرق یک آوای خوب با آوای معمولی می شوند. در اجرا ها توجه مردم معمولا به صدای ساز هایی است که نواخته می شود نه صدای کسی که می خواند.  حنجره خیلی از خواننده ها مشکل دارد و حتی با دستگاه هم قابل تشخیص است. تعداد خوانندگانی که واقعا دانش موسیقي دارند محدود است .

با توجه به این موضوع که یادگیری موسیقی سنتی دشوار است، شما چه توصیه ای برای جوانان علاقه مند به این حوزه دارید؟
از آن جا که موسیقی سنتی ایران منحصر به این مرز و بوم است کمک به جوانان علاقه مند به این موسیقی کار واجبی است، اما برای خانم ها چون در ایران تک خوانی خانوم نداریم مشکل است، خود من کمک زیادی به جواناني که علاقمند به این حوزه هستند می کنم.موسیقی سنتی دارای ارزش است  از برنامه های بنده برای ارتقای سطح جوانان علاقمند به این موسیقی این است که جوانانی که در سطح شهر می نوازند را گرد هم آورم و کنسرتی با این نوازنده ها برگزار کنم، حتی اگر دولت حمایت کافی را انجام ندهد.
توصیه شما برای جهانی شدن موسیقی سنتی ایرانی چیست؟ اولین کاری که باید انجام شود اطلاع رسانی درست توسط وزارت ارشاد  است تا مردم از وجود کنسرت ها و زمان اجرای آن آگاه شوند در قدم بعدی دولت برای اجراهای خارجی گروه های سنتی در کشور هایی که فارسی زبان ها هستند، برنامه ریزی کند. نکته دیگر صدا و سیما میتواند در این جریان موثر واقع شود باید همه تلاش کنند بستر برای این هنر باز شود.
در کنسرتی که در ۱۶ شهریور با گروه عشاق برگزار مي شود چه قطعاتی اجرا می کنید؟
قطعه «اشکم دونه دونه» از جهانبخش پازوکی، قطعه «گذشته» كه شعر آن را خودم سرودم و تنظیم آن توسط جمشید آقایی انجام شده است. آهنگ های “از برد دامن کشان” و “دو سه شبه چشمام به دره”و قطعات دیگری اجرا خواهد شد.
در كنسرت پيش رو چه كساني هنر نمايي مي كنند؟
درکنسرت ١٦ شهريور گروه ، علاوه بر من – غلامرضا کزازی و استاد محمد علی قدمی(ساقی) به عنوان خوانندگان گروه، بهنام نظری ، پدرام غلامی ، مجید خردجو ، مهدی کاسی پور، مجید حبیبی ،سارا مداح، محمدرضا جلیلی، علیرضا خلج اسمعیلی، ابوالفضل دلشاد، ثمین باقری (گروه زهی ویلن)،
رضا مجیدی ، مهدی قراقی(ویلن آلتو)،  مسعود فیروزی (ویلنسل)، نغمه افشار(تار)،  فرشته مبشری(کمانچه)، مهرناز فداکار(/ سنتور)، کامیار محبت(/  تمبک)، محمدرضا رجبی والا( دف ودایره)، رسول آقایی(/ ویدرام)، ناهید امیری ، نفیسه سررشته داری، نگار مرتضوی آنا عباسیان، گیسو پریشان(همسرایان)کمال کریمی ، سهیل میر ابراهیمی، خشایار سیف اله زاده، سید محمدرضا حسینی (گروه سنتورنوازان) همکارانی هستندکه با من در اجرای این کنسرت همراه هستند. همچنین تهیه کنندگی این کنسرت را آقای مجید فلاحپور به عهده داشته و خانم آیدا امیری مقدم به عنوان مدیر اجرایی ما را همراهی می کنند.

اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید