«پرواز» به روایت یک نوازنده سنتور

0

موسیقی فارس-علی بهرامی فرد نوازنده سنتور همزمان با آغاز نمایشگاه کتاب تهران کتاب «پرواز» را در دسترس علاقه مندان موسیقی ایرانی قرار داد.

به گزارش موسیقی فارس، «پرواز» تازه‌ترین اثر علی بهرامی‌فرد همزمان با آغاز نمایشگاه کتاب تهران توسط انتشارات «مانوش» منتشر شده و از امروز در دسترس علاقه مندان موسیقی ایرانی است. این کتاب دومین جلد از مجموعه «سایه» است که اتودهای ملودیکی برای نوازندگان دوره متوسطه و عالی سنتور ارایه می‌دهد.

علی بهرامی‌فرد، آهنگساز، نوازنده سنتور و مدرس دانشگاه که پیشتر نیز کتاب هایی را برای علاقمندان ساز سنتور تالیف کرده با اشاره به انگیزه های خود برای انتشار این کتاب که آن را به کیهان کلهر تقدیم کرده است، گفت: به منظور تقویت نشانه های تکنیکال از قبیل آرپژ، پاساژ، جفت آرپژ، اجرای بافت های هوموفونیک و پلیفونیک، اجرای مترها و ریتم های متنوع و نامتعارف، فیگورهای مضرابی قرینه و غیرقرینه، افزایش و تساوی قابلیت های هر دو دست در اجرای خطوط کنترپوانتیک و اجرای تونالیته‌های نامتعارف، بیان صحیح روباتو، تقارن عبارات در چهارمضراب های وفادار به سبک سنتی در تقابل با عدم تقارن عبارات در ضربی ها و چهارمضراب های معاصر، ریتم های متقاطع و قرضی مجموعه «سایه» تألیف شده است. البته بخش مفصلی از جلد دوم «پرواز» نخستین تالیف و آهنگسازی آموزشی، مشخصا برای تک نوازی سنتور ۱۱ خرک بوده و دربرگیرنده مجموعه قطعاتی برای این نوع از سنتور است.

 این مدرس و نوازنده سنتور، پیش از این علاوه بر آلبوم های صوتی و تصویری برای تک نوازی سنتور، هم نوازی و گروه‌نوازی موسیقی ایرانی، آثاری چون مجموعه «سایه» (شامل اتودهای تکنیکال برای ساز سنتور)، «فراق» (مجموعه دونوازی سنتور در بیات اصفهان و چهارگاه) و «چشم‌انداز» (پارتیتور قطعاتی برای گروه‌نوازی سنتور) را منتشر کرده است.

منبع: مهر

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید